Hlavní obsah

Nejširší možný led může nadělat problém posilám z NHL. Bojím se už teď, přiznává Lauko

Na první pohled se to může zdát jako drobnost, ale pro hokejisty je šířka ledu zásadním faktorem. A rozdíly mezi zámořskými a evropskými kluzišti se stále nestírají. Zatímco hráči v NHL jsou zvyklí na necelých 26 metrů širokou plochu, ta na mistrovství světa v Herningu a Stockholmu bude hned o čtyři metry širší. „Je to něco úplně jiného,“ připouští bostonský útočník Jakub Lauko.

Větší kluziště? Bojím se už teď, přiznává Jakub LaukoVideo: Sport.cz

Článek

Více prostoru na kličky i kombinace, ale pomalejší tempo a méně osobních soubojů. Posily ze zámoří se rychle budou muset přeorientovat na jiný styl hokeje. „Bojím se toho už teď. Je to prostě ohromný rozdíl. Jsem zvyklý hrát na užším kluzišti,“ líčí 25letý forvard, který se bude muset rozvzpomenout na svá léta v extralize.

Ovšem i v domácí soutěži dochází v posledních letech ke změnám a na většině stadionů už je středně široké hřiště o 28 metrech. Sparta, Litvínov, Liberec nebo Kladno už dokonce hrají na zámořských rozměrech.

Trejd tam, pak zase zpátky, bláznivá sezona Jakuba Lauka. Teď se chce porvat o místo na MSVideo: Sport.cz

Jenže na šampionátu hokejisty čeká nejširší možné kluziště. „Vyhovuje to hráčům, kteří rádi podrží puk, protože mají na všechno víc času. Já jsem spíš přímočařejší typ, je to pro mě trochu mínus. Ale jsem profík a poperu se s tím. Za pár tréninků a jeden nebo dva zápasy si na to snad zvyknu,“ usmál se Lauko.

Rozměry ledu musí do určité míry brát do úvahy při nominaci také trenér Radim Rulík. Ten například vysvětloval, proč neměl zájem o 31letého útočníka Martina Frka, jenž na farmě Calgary zazářil 60 body.

Hokejová reprezentace nemohla trénovat v hale Komety, musela se přesouvat ve výstroji autobusemVideo: Sport.cz

„Sledoval jsem ho ve švýcarské lize a musím říct, že je to výborný střelec a výborný hráč na malé hřiště, konkrétně na to americké. Ale 30 na 60 metrů jednoznačně není pro něj,“ vysvětloval kouč. „Jeden z důvodů, proč ve Švýcarsku skončil a vrátil se do AHL, je jednoznačně rozměr hřiště,“ mínil Rulík.

Na rozdíly si budou muset zvyknout také brankářské posily ze zámoří. „Nahrávky jdou z větší šíře, gólman se může snadněji nechat vytáhnout,“ přibližoval Daniel Vladař z Calgary. „Neberu to na lehkou váhu, faktor to je. Ale je to jako jízda na kole, člověk nezapomene, jak se hraje na širším ledu,“ podotkl.

Podobně se vyjadřoval také Karel Vejmelka. „Je to samozřejmě jiné, největší rozdíl jsou úhly. Ale máme dost času si zvyknout,“ věří gólman Utahu. V Brně se čeští reprezentanti připravují na středně širokém kluzišti o 28 metrech. Na šampionátu to bude ještě trochu jiné.