Hlavní obsah

Třaskavý zápas i 33 let od rozpadu federace. Na Čechy se vždy víc namotivujeme. A uspějeme! věří si Slováci

Aktualizováno

Dávno pryč už je doba, kdy vzájemné bitvy byly vyhecované především kvůli rozpadu federace. To však neznamená, že by po 33 letech byly hokejové souboje mezi Českem a Slovenskem tuctovými zápasy. Pochopitelně že nejsou. Hráči obou týmů se znají z klubové úrovně, častokrát se oba národy propojují i v osobní rovině. Sobotní odpolední bitva slibuje pořádné grády…

Sestřih zápasu Dánsko - SlovenskoVideo: Česká televize

Článek

„Myslím, že pro lidi na Slovensku i v Česku to vždycky bude velké derby. A kluci to vnímají úplně stejně. Možná už to nemá takové grády jako krátce po rozdělení republiky, ale pořád je to speciální zápas,“ souhlasí kouč Slováků Vladimír Országh, jenž v nedávné minulosti trénoval i v Litvínově a Třinci.

„Třeba já mám z Česka přítelkyni, která nám bude fandit. I proto budu chtít, abychom vyhráli,“ přidává se jeho svěřenec Oliver Okuliar, někdejší útočník Hradce Králové.

Foto: Anthony Anex, ČTK/AP

Zleva Adam Sýkora, Sebastián Čederle a Martin Chromiak.

„Proti Čechům se dokážeme víc namotivovat. Můj nebožtík dědeček pocházel z Česka, takže o to víc je to pro mě pikantnější. Bude to skvělý zápas,“ přiznává útočník Calgary Martin Pospíšil, jenž kouzlo derby zažije na seniorské úrovni poprvé.

„Slovensko-česká rivalita tam bude vždycky,“ přikyvuje jiný slovenský útočník Adam Sýkora, jenž se v sobotu postaví proti svému spoluhráči z NY Rangers a velkému kamarádovi Jaroslavu Chmelařovi.

„Jak se ale začne hrát, všechno půjde stranou. Bude to velký boj. Už jsme proti sobě nastupovali v mládežnických kategoriích, ale teď to bude mnohem speciálnější. Už se totiž lépe známe a jsme opravdu dobří kamarádi. Šetřit ho ale rozhodně nebudu, nekoukám se na to, kdo proti mně stojí,“ říká 21letý rodák z Piešťan na adresu o rok staršího Chmelaře.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Trenér Vladimír Országh na střídačce Slovenska.

Slováci jdou do zápasu plní sebevědomí. A oprávněně. Ve Fribourgu vyhráli všechny čtyři zápasy, což se jim na MS naposledy podařilo před 23 lety ve Finsku, kde nakonec brali bronz. A hlavně, jejich výkony jdou nahoru. Proti Dánům ve čtvrtek podali ten nejlepší a zapsali hladkou výhru 5:1.

„Jsme přesně v té situaci, v jaké jsme chtěli být. Nepřijeli jsme sem to jen odehrát, zúčastnit se a říct si, že máme mladé mužstvo a že je to v pořádku. Přijeli jsme něčeho dosáhnout. Mužstvo se skládalo za pochodu, měli jsme hodně omluvenek, ale chtěli jsme se zlepšovat zápas od zápasu, což se nám zatím daří,“ ví Országh.

Navzdory 11 bodům z 12 možných zůstává nohama na zemi. Ví, že ti nejsilnější soupeři ve skupině (Česko, Kanada, Švédsko) jeho svěřence teprve čekají.

Foto: David W Cerny, Reuters

Hokejisté Slovenska oslavují triumf nad Dány.

„Tyto zápasy nám ukážou, kde jsme. A já se na ně těším. Máme mladé mužstvo, chyby budou stále, ale je podstatné, že jich děláme méně. Proti Česku tam emoce určitě budou, kluci jsou nabuzení a nastartovaní,“ avizuje slovenský kouč, pro nějž nehraje žádnou roli, že se Češi na turnaji trápili proti outsiderům Slovinsku a Itálii.

„Svou pravou tvář ukázali proti Švédsku, když potřebovali zabrat. První třetina byla z jejich strany absolutně dominantní. Mají výborné mužstvo,“ chválí Országh výběr Radima Rulíka.

MS v hokeji 2026

89. ročník mistrovství světa v hokeji se hraje od 15. do 31. května 2026. Hostí jej Švýcarsko ve městech Curych a Fribourg a mistrovský titul obhajují hokejisté USA.

Po 20 letech si na MS ve fotbale zahrají i Češi. Sledujte program šampionátu, který běží od 11. června do 19. července 2026.

Poslední čtyři vzájemné zápasy na MS vždy skončily triumfem Čechů. Slováci naposledy uspěli v semifinále MS 2012 v Helsinkách (3:1). „Určitě ale nejdeme do zápasu s poraženou hlavou. Nějaký ten bodík bychom rádi ukradli,“ hlásí Okuliar.

„Víme, že když hrajeme v pěti, mají to proti nám soupeři velmi těžké. Máme mladý energický tým, který dobře bruslí. Hlavně musíme udržet emoce na uzdě,“ doplňuje Martin Pospíšil.

A optimističtí jsou i jeho spoluhráči. „Když budeme hrát náš hokej, uspějeme,“ je přesvědčený útočník Sebastián Čederle. „Pojďme na ně. Pojďme jim sebrat body a udržet si vítěznou náladu,“ burcuje spoluhráče forvard Liberce Martin Faško-Rudáš.