Kanada - Francie 7:1SESTŘIH: Obhájci zlata na MS deklasovali Francii, ve čtvrtfinále je čeká Švédsko

Hokejisté Kanady deklasovali v závěrečném zápase skupiny A na mistrovství světa v Helsinkách Francii 7:1 a do čtvrtfinále postoupili ze třetího místa. V play off se obhájci zlata utkají ve čtvrtek se Švédskem. Kanada vyhrála po dvou porážkách, čtyřmi asistencemi se na tom podílel útočník Drake Batherson, dva góly vstřelil jeho spoluhráč v elitní formaci Pierre-Luc Dubois. Francie skončila ve skupině šestá.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Kanada - FrancieVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Kanaďané po pondělní nečekané porážce s Dánskem začali aktivně a zasypali brankáře Ylönena střelami. Francouzi po pěti minutách srovnali krok a otevřít skóre mohl Ritz, gólmana Driedgera ale nepřekonal. Bezbrankový stav se změnil ve 13. minutě, kdy Cozens tečoval střelu Sanheima. K druhé brance favoritovi pomohlo zaváhání Ylönena, jenž vyrazil nahození Sanheima, a Comtois pohotově dorazil puk za jeho záda.

Třetí gól přidali v pohodě hrající zámořští hráči ve 23. minutě, kdy Dubois zakončil vydařenou kombinaci elitní formace. Francouzi mohli snížit v přesilové hře, blíže brance ale byl soupeř. Graves trefil tyč. Po dalších kanadských šancích se skóre změnilo ve 36. minutě, kdy se po samostatném nájezdu prosadil O'Dell.

Kanaďan Max Comtois (vpravo) střílí druhý gól zámořského týmu v utkání s Francií.

O vítězi duelu nebylo pochyb, což se na jeho úrovni podepsalo. Ve 46. minutě přidal další gól Kanady při hře čtyři na čtyři po individuální akci obránce Whitecloud. Poté se branky dočkala i Francie, když přečíslení dva na jednoho zakončil přesnou střelou Rech. Poslední slovo ale měli Kanaďané, skóre završili Dubois a Severson.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku - skupina A (Helsinky):
Kanada - Francie 7:1 (2:0, 2:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 13. Cozens (Sanheim, Batherson), 18. Comtois (Sanheim, Lowry), 23. Dubois (Cozens, Batherson), 36. O'Dell (Whitecloud, Holden), 46. Whitecloud (Mercer), 52. Dubois (Batherson, Cozens), 56. Severson (Dubois, Batherson) - 49. Rech. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Heikkinen - Niittylä (oba Fin.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 3:2, Bez využití. Diváci: 2873.
Kanada: Driedger - Graves, Chabot, Severson, Sanheim, Holden, Whitecloud, Mayo - Batherson, Dubois, Cozens - J. Anderson, Barzal, Sillinger - Roy, Lowry, Comtois - Mercer, Geekie, K. Johnson - O'Dell. Trenér: Claude Julien.
Francie: Ylönen - Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Guebey, Bault - Claireaux, Texier, T. Bozon - S. Treille, Bertrand, Rech - Fabre, Ritz, K. Bozon - Leclerc, Colotti, Perret. Trenér: Philippe Bozon.