Mrázek i Vejmelka museli z brány. Nečas gólem pomohl k výhře Caroliny

Český hokejový útočník Martin Nečas pomohl ve středečním duelu NHL gólem k výhře Caroliny 6:3 nad Edmontonem. Jakub Lauko asistoval u vítězství Bostonu 3:1 na ledě Floridy. David Pastrňák po sedmi zápasech vyšel naprázdno. Černý den mají za sebou čeští gólmani. Petr Mrázek s Karlem Vejmelkou nedochytali a Vítek Vaněček inkasoval čtyři branky.

Úočník Bostonu Bruins Jakub Lauko (94) střílí na branku Floridy.

Carolina zápas s trápícím se Edmontonem rozhodla v první třetině. Od 10. do 15. minuty vstřelili Hurricanes čtyři branky a ujali se vedení 4:0. „Je skvělé, když se vydaří začátek zápasu. Na začátku ročníku se nám starty příliš nedařily, teď je to ale výrazně lepší,“ řekl obránce Jalen Chatfield, jenž k výhře pomohl dvěma nahrávkami a poprvé v sezoně zakončil zápas s více než jedním bodem.

Oilers ještě v úvodní části snížili, Nečas ale vrátil domácím čtyřbrankový náskok. Český útočník ve 23. minutě nadvakrát překonal Calvina Pickarda a se šesti góly je třetím nejlepším českým střelcem v NHL. Hurricanes i díky jeho příspěvku vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů a v tabulce Východní konference se posunuli na sedmé místo. Edmonton je na Západě po třetí porážce za sebou čtrnáctý.

Na vítězství Caroliny se bodově podílelo 15 hráčů, což je nejvíce od přesunu organizace z Hartfordu v roce 1997. Zápas nevyšel hvězdné edmontonské dvojici Connor McDavid, Leon Draisaitl. Oba sice jednou asistovali, zápas ale zakončili v záporných číslech. Draisaitl ve statistice plus/minus zapsal čtyři minusové body, McDavid tři.

Více branek než Nečas v dosavadním průběhu ligy nastříleli pouze bostonští útočníci Pastrňák a Pavel Zacha. Ani jeden z nich ale ve středu nebodoval. Pastrňák v uplynulých sedmi zápasech zaznamenal 15 bodů, Zacha vyšel naprázdno poprvé po pěti duelech.

Bostonská výhra na ledě Floridy i přesto měla český podpis. Lauko asistoval u vítězného gólu Johna Beechera a zaznamenal druhý bod v sezoně. Útočník, který po zranění nastupuje s celoobličejovým krytem, si obě asistence připsal po návratu z marodky.

Dvaadvacetiletý nováček Beecher se prosadil podruhé za sebou a vylepšil si bilanci na tři góly. „Nevím, co se děje. Je to pro mě trochu nezmapované území, ale je to skvělé. Vždy se snažím týmu pomoci k výhře, a pokud to znamená, že budu dávat góly, tak ať,“ řekl centr čtvrté formace Bruins.

Boston vyhrál čtrnáctý zápas v sezoně a s 31 body vládne NHL. Trenér Jim Montgomery odkoučoval 100. zápas na lavičce Bruins a se 79 výhrami má na startu angažmá nejlepší bilanci v klubové historii.

Již osmnáctou asistenci a celkově devatenáctý bod v sezoně zaznamenal obránce Hronek. Čtvrtý nejproduktivnější bek a druhý nejvíce bodující Čech v NHL se podílel na vyrovnávací trefě J. T. Millera na 2:2. Colorado pak rozhodlo ve třetí třetině, kterou ovládlo jednoznačně 3:0. Dvěma body za gól a asistenci se na výhře podíleli obránce Cale Makar a útočníci Jonathan Drouin s Mikkem Rantanenem.

Pouze 24 minut a 14 sekund vydržel Vejmelka v brance Arizony. Český brankář v duelu se St. Louis inkasoval čtyři branky z 11 střel a přenechal místo Connoru Ingramovi. Coyotes zápas zdramatizovali, nakonec ale podlehli Blues 5:6.

Do sestavy vítězného týmu se podruhé v sezoně nevešel Jakub Vrána. Už v minulém zápase proti Anaheimu trenér Craig Berube nebyl s výkonem českého útočníka příliš spokojen a požadoval po něm větší intenzitu. Vrána v neděli odehrál pouze 9 minut a 43 sekund a v poslední desetiminutovce zůstal pouze na lavičce. Nyní se na led nedostal vůbec.

Mrázek proti Columbusu odchytal jen o o osm minut víc než Vejmelka. Gólman Chicaga opustil led ve 33. minutě za stavu 1:5 s úspěšností zákroků jen těsně přesahující 72 procent. Blackhawks na ledě supeře prohráli 3:7.

Vaněček zápas proti Detroitu dochytal, porážku 0:4 ale neodvrátil. Devils prohráli podruhé za sebou a klesli na 14. místo Východní konference. Detroit se posunul do první osmičky.

Detroit - New Jersey 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
Branky: 17. Raymond, 18. Larkin, 19. Fabbri, 30. Seider. Střely na branku: 28:16. Vítek Vaněček za New Jersey odchytal celý zápas, inkasoval čtyři branky z 28 střel a úspěšnost zákroků měl 85,7 procenta. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Fabbri, 2. Lyon, 3. Raymond (všichni Detroit).
Tampa Bay - Winnipeg 2:3 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 19. Stamkos, 27. Point - 6. Morrissey, 14. Scheifele, 62. Lowry. Střely na branku: 31:32. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Lowry, 2. Morrissey (oba Winnipeg), 3. Point (Tampa Bay).
Florida - Boston 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
Branky: 31. Lundell - 19. Coyle, 32. Beecher (LAUKO), 35. DeBrusk. Střely na branku: 28:25. Diváci: 19.327. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. DeBrusk (oba Boston), 3. Mikkola (Florida).
Pittsburgh - NY Rangers 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branky: 6. Lafrenière. Střely na branku: 32:36. Diváci: 18.250. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Lafrenière (oba NY Rangers), 3. Jarry (Pittsburgh).
Washington - Buffalo 4:3 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 18. Alexejev, 28. Oshie, 59. Wilson, 65. D. Strome - 11. Peterka, 17. Benson, 37. Cozens. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Strome, 2. Wilson (Washington), 3. Cozens (Buffalo).
Carolina - Edmonton 6:3 (4:1, 1:1, 1:1)
Branky: 10. Fast, 10. Drury, 12. Teräväinen, 15. Jarvis, 23. NEČAS, 59. Burns - 18. a 44. Hyman, 38. Ekholm. Střely na branku: 27:23. Diváci: 18.805. Hvězdy zápasu: 1. Jarvis, 2. Teräväinen, 3. Chatfield (všichni Carolina).
NY Islanders - Philadelphia 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Branky: 2. Lee, 34. Nelson, 43. Nelson - 35. York, 56. Farabee. Střely na branku: 25:36. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Nelson, 2. Engvall, 3. Sorokin (všichni NY Islanders).
Columbus - Chicago 7:3 (3:1, 4:0, 0:2)
Branky: 3. a 14. Jenner, 7. Gudbranson, 28. Sillinger, 33. Voronkov, 37. Marčenko, 39. Laine - 16. Bedard, 47. Dickinson, 59. Re. Johnson. Střely na branku: 26:36. PETR MRÁZEK za Chicago odchytal 32 minut a 16 sekund, inkasoval pět branek z 18 střel a úspěšnost zákroků měl 72,2 procenta. Diváci: 18.158. Hvězdy zápasu: 1. Werenski, 2. Jenner, 3. Sillinger (všichni Columbus).
Arizona - St. Louis 5:6 (2:2, 3:3, 0:1)
Branky: 11. Bjugstad, 19. Zucker, 21. Crouse, 28. Carcone, 28. Schmaltz - 9. B. Schenn 13. Parayko, 24. Leddy, 25. Toropčenko, 31. Thomas, 45. Hayes. Střely na branku: 25:31. KAREL VEJMELKA za Arizonu odchytal 24 minut a 14 sekund, inkasoval čtyři góly z 11 střel a úspěšnost zákroků měl 63,6 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Hayes (St. Louis), 2. Carcone (Arizona), 3. Hofer (St. Louis).
Nashville - Calgary 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
Branky: 3. Sissons, 12. O'Reilly, 52. A. Carrier, 58. Pärssinen - 5. Hanifin, 60. Šarangovič. Střely na branku: 45:26. Diváci: 17.252. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. O'Reilly, 3. McDonagh (všichni Nashville).
Dallas - Vegas 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 40. Hintz - 11. Amadio, 62. Eichel. Střely na branku: 26:32. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Hill (Vegas), 2. Oettinger (Dallas), 3. Eichel (Vegas).
Colorado - Vancouver 5:2 (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 18. Ničuškin, 19. Drouin, 42. Tufte, 53. Makar, 57. Rantanen - 17. Höglander, 30. J. T. Miller (HRONEK). Střely na branku: 25.29. Diváci: 18.133. Hvězdy zápasu: 1. Tufte, 2. Drouin, 3. Ničuškin (všichni Colorado).
Anaheim - Montreal 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)
Branky: 21. a 26. McTavish, 52. Vatrano - 6. Newhook, 7. Guhle, 22. Matheson, 57. Newhook. Střely na branku: 33:28. Diváci: 15.168. Hvězdy zápasu: 1. Newhook (Montreal), 2. McTavish, 3. Vatrano (oba Anaheim).
Seattle - San Jose 7:1 (4:0, 1:0, 2:1)
Branky: 43. a 56. Tolvanen, 2. B. Tanev, 11. Bjorkstrand, 12. Larsson, 19. Gourde, 24. McCann - 56. Hoffman. Střely na branku: 30:14. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Bjorkstrand, 2. Tolvanen, 3. McCann (všichni Seattle).