Toronto - Tampa Bay 3:5Česká přestřelka v Torontu! Výhru berou šampioni

Obhájci Stanleyova poháru se znovu rozjeli! Hokejisté Tampy Bay zvítězili ve čtvrtečním utkání NHL na ledě Toronta 5:3 a připsali si pátý úspěch v řadě. Dvěma góly a přihrávkou se na vítězství Bolts podílel český útočník Ondřej Palát, v dresu poražených si rovněž dvě trefy připsal jeho krajan Ondřej Kaše. Palát byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, Kaše třetí. Za první hvězdu duelu byl označen kapitán vítězů Steven Stamkos, který zaznamenal gól a tři asistence.

Český útočník Tampy Ondřej Palát (vlevo) má našlápnuto k úniku, zastavit se ho snaží obránce Timothy Liljegren z Toronta.

Jakub Voráček skóroval v rozstřelu, ale s Columbusem podlehl Anaheimu 1:2 po nájezdech. Tomáš Hertl, který dal v minulém utkání hattrick, potvrdil třináctou brankou sezony pozici nejlepšího českého střelce a přidal asistenci při prohře San Jose 2:5 s Minnesotou. David Rittich kryl na ledě New Yorku Islanders 18 střel a dovedl Nashville k vítězství 4:3. Filip Hronek jednou asistencí jen zmírnil porážku Detroitu 2:6 v St. Louis.

Kaše otevřel skóre ve druhé minutě v přesilové hře z dorážky, úvodní třetina ale skončila nerozhodně 2:2. V prostředním dějství Tampa Bay odskočila do vedení 4:2 zásluhou Paláta. Rodák z Frýdku-Místku nejdříve skóroval, když si jeho přihrávku srazil hokejkou do branky William Nylander. Poté vybojoval v útočném pásmu puk pro Stevena Stamkose, po jehož přihrávce zvýšil z mezikruží Taylor Raddysh.

Kaše zdramatizoval zápas v 50. minutě z další úspěšné dorážky a na kontě má v této sezoně už osm zásahů z 25 utkání. Poslední slovo měl ale Palát, který uklidnil Tampu trefou do prázdné branky při hře Toronta bez gólmana a skóroval popáté z posledních pěti zápasů. "Častokrát jsme ztráceli puky a to je podle mě hlavní důvod, proč jsme prohráli. Největším naším problémem byly ztráty," řekl Kaše.

Columbus dostal do vedení v deváté minutě Alexandre Texier. Vzápětí udeřil ze sólového úniku Isac Lundeström a poté se už skóre nezměnilo, a tak zápas rozuzlily nájezdy. Jako první se prosadil útočník Anaheimu Trevor Zegras, za domácí vyrovnal Voráček. Český útočník v situaci, kdy musel proměnit, aby zápas pokračoval, prokázal pevné nervy i šikovné ruce a uspěl s blafákem do forhendu. Následně ale rozhodl Rickard Rakell.

Minnesota vedla od sedmé minuty brankou Kevina Fialy, ve druhé třetině zvýšili v přesilových hrách Joel Eriksson Ek a Jordan Greenway. San Jose se ale nevzdalo a zásluhou Hertla snížilo na rozdíl jedné branky. Český centr vyhrál na začátku třetí třetiny vhazovaní na Erika Karlssona, jehož střelu tečoval Jonathan Dahlen, a v 54. minutě z dorážky upravil na 2:3. Hosté ale v závěru skórovali dvakrát při power play a po osmé výhře v řadě se posunuli do čela NHL.

Islanders jsou prvním týmem v historii NHL, který v úvodních sedmi zápasech v nové hale nevyhrál. Proti Nashvillu vedli 1:0, v 53. minutě ještě 3:2 a za nerozhodného stavu 3:3 chytil Rittich domácímu útočníkovi Calu Clutterbuckovi tutovku. Nakonec domácí zůstali dokonce bez bodu, zápas rozhodl v čase 59:48 tečí Eeli Tolvanen.

Boston zvítězil 3:2 v Edmontonu i bez bodového příspěvku Davida Pastrňáka, který zaznamenal v posledních čtyřech utkáních jen jednu asistenci. Bruins, kteří v zápase postrádali nemocného Tomáše Noska a zraněného Jakuba Zbořila, promarnili dvougólový náskok, ale v 58. minutě rozhodl Matt Grzelcyk. Obě branky poražených dal Leon Draisaitl.

St. Louis postrádalo kvůli zraněním a covidovému protokolu devět hráčů ze základu, přesto Detroit porazilo přesvědčivě. Hlavními strůjci byli dva hráči, kteří nastoupili k prvnímu utkání sezony. Bývalý vítkovický útočník Nathan Walker vstřelil úvodní dva góly a nakonec zkompletoval první hattrick v NHL. Charlie Lindgren, který je v klubové hierarchii až čtvrtým brankářem, chytil 29 střel. Překonal jej pouze dvakrát Robby Fabbri, jenž v 56. minutě snižoval z úniku po Hronkově asistenci na 2:5.

Marc-Andre Fleury je třetím gólmanem v historii soutěže s 500 výhrami. Kanadský gólman dosáhl významného jubilea stylovým způsobem, v Montrealu zneškodnil všech třicet střel a vychytal při vítězství 2:0 čisté konto. Před ním už jsou v počtu výher pouze Patrick Roy (551) a Martin Brodeur (691). "NHL mi připadala vždy moc vzdálená a moc dobrá. Nikdy by mě nenapadlo, že tohle dokážu," řekl Fleury, jehož v roce 2003 draftoval z prvního místa Pittsburgh, s nímž získal i tři Stanley Cupy.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Toronto - Tampa Bay 3:5 (2:2, 0:2, 1:1)
Branky: 2. a 50. O. Kaše, 20. W. Nylander - 25. a 60. Palát, 10. Bellemare, 13. Stamkos, 30. Raddysh (Palát). Střely na branku: 38:27. Diváci: 18 919. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Palát (oba Tampa Bay), 3. Kaše (Toronto).
Montreal - Chicago 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 34. J. Toews, 52. Borgström. Střely na branku: 30:25. Diváci: 20 447. Hvězdy zápasu: 1. M.-A. Fleury (Chicago), 2. Allen (Montreal), 3. J. Toews (Chicago).
Columbus - Anaheim 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 9. Texier - 11. Lundeström, rozhodující sam. nájezd Rakell. Střely na branku: 34:26. Diváci: 16 029. Hvězdy zápasu: 1. Gibson (Anaheim), 2. Texier (Columbus), 3. Lundeström (Anaheim).
New York Islanders - Nashville 3:4 (1:2, 1:0, 1:2)
Branky: 7. Czarnik, 22. A. Lee, 46. Dobson - 18. R. Johansen, 19. Sissons, 53. Trenin, 60. Tolvanen. Střely na branku: 21:29. David Rittich odchytal za Nashville celý zápas, inkasoval tři góly z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Sissons, 2. Josi, 3. Jeannot (všichni Nashville).
St. Louis - Detroit 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Branky: 7., 17. a 50. Walker, 37. Parayko, 51. Barbašev, 60. Scandella - 25. a 56. Fabbri (na druhou Hronek). Střely na branku: 26:31. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Walker, 2. Lindgren, 3. Parayko (všichni St. Louis).
Calgary - Carolina 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 28. Hanifin - 5. a 65. Aho. Střely na branku: 27:26. Diváci: 15 620. Hvězdy zápasu: 1. Aho (Carolina), 2. Hanifin (Calgary), 3. Slavin (Carolina).
Edmonton - Boston 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 39. a 50. Draisaitl - 17. Marchand, 23. DeBrusk, 58. Grzelcyk. Střely na branku: 43:30. Diváci: 16 112. Hvězdy zápasu. 1. Draisaitl (Edmonton), 2. Ullmark, 3. DeBrusk (oba Boston).
Seattle - Winnipeg 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 41. a 55. Connor, 6. Toninato. Střely na branku: 25:31. Diváci: 17 151. Hvězdy zápasu: 1. Connor, 2. Hellebuyck, 3. Scheifele (všichni Winnipeg).
Los Angeles - Dallas 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Branky: 21. Kempe, 55. Kaliyev, 59. Arvidsson, 60. Athanasiou. Střely na branku: 41:27. Diváci: 13 659. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Kempe, 3. Doughty (všichni Los Angeles).
San Jose - Minnesota 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
Branky: 44. Dahlen (Hertl), 54. Hertl - 36. a 59. Greenway, 7. Fiala, 28. Eriksson Ek, 59. Kaprizov. Střely na branku: 35:27. Diváci: 10 782. Hvězdy zápasu: 1. Fiala (Minnesota), 2. Dahlen (San Jose), 3. Greenway (Minnesota).