Chicago - Los Angeles 5:4 PPStav série 2:3Chicago dál žije! Obhájce trofeje díky Handzušovi protáhl sérii s LA Kings

Hokejisté Chicaga Blackhawks i s českým obráncem Michalem Rozsívalem zdolali ve druhém prodloužení středečního utkání play off NHL Los Angeles Kings 5:4 a oživili tak naděje na obhajobu Stanleyova poháru. Páté finále Západní konference rozhodl v čase 82:04 slovenský centr Michal Handzuš. Jestřábi po předchozích třech porážkách v řadě zabrali a díky gólu sedmatřicetiletého rodáka z Banské Bystrice snížili stav série na 2:3.

Útočník Chicaga Michal Handzuš (26) slaví se svými spoluhráči rozhodující branku středečního utkání s Los Angeles Kings.

Blackhawks vedli po necelých čtyřech minutách zápasu už 2:0, pak ještě 3:1, Kings však ve druhé třetině dokázali skóre otočit na 3:4. O vyrovnání se postaral v úvodu třetí třetiny Ben Smith a pak střelecké dostihy na více než 40 minut ustaly.

Čekání na další branku ukončil k radosti 21 tisíc fanoušků v United Center až ve třetí minutě druhého prodloužení Handzuš. Sedmatřicetiletý Slovák si sjel před branku na přihrávku od Brandona Saada a gólmana Jonathana Quicka překonal rychlou střelou bekhendem pod horní tyčku.

Handzuš přitom v play off dosud nijak nezářil a na ledě nedostával tolik prostoru. "Jsem lepší hráč, než jsem zatím ukázal. Budu se to snažit opět potvrdit v dalším zápase," prohlásil zkušený centr, který v 17 zápasech play off vstřelil teprve druhý gól.

Na začátku rozhodující akce stál Patrick Kane, jenž v utkání zaznamenal čtyři asistence a byl vyhlášen první hvězdou večera. "V téhle části roku a v prodloužení bývá Kane prostě nejlepší," poznamenal s úsměvem obránce Johnny Oduya, autor druhého gólu. "Dneska jsme hráli tak, jak by to mělo vypadat. Když budeme takové výkony podávat v každém zápase, budeme vyhrávat," věřil.

Crawford pochytal 40 střel

Dalším strůjcem vítězství byl brankář Corey Crawford, který sice čtyřikrát kapituloval, ale na druhé straně zneškodnil 40 střel a neinkasoval v posledních 49 minutách zápasu. "Je jedním z hlavních důvodů, proč jsme vyhráli. Má to prostě v hlavě srovnané, a když se mu něco nepovede, dokáže se z toho rychle oklepat," poznamenal Saad.

V dramatickém prodloužení mohl padnout gól na obou stranách. Fanoušci viděli dohromady 20 střel, přičemž mírně aktivnější byli hostující Kings (11:9). "Možná to bylo nejlepší prodloužení, které jsem kdy viděl," prohlásil trenér Chicaga Joel Quenneville.

Jeho tým ale ještě zdaleka nemá vyhráno. V pátek bude mít soupeř další šanci zajistit si postup do finále Stanley Cupu, navíc na domácím ledě v losangeleském Staples Center, kde Chicago prohrálo oba dosavadní duely.

"Blackhawks dnes byli na začátku hladovější po vítězství a asi proto nakonec vyhráli. Teď je ale řada na nás," burcoval mužstvo Kings obránce Jake Muzzin.

Semifinále play off NHL:
Západní konference - 5. zápas:
Chicago - Los Angeles 5:4 ve druhém prodl. (3:2, 0:2, 1:0 - 0:0, 1:0)
Branky: 2. Seabrook, 4. Oduya, 12. Saad, 42. Smith, 83. Handzuš - 10. Stoll, 14. Gáborík, 32. Brown, 34. Pearson. Střely na branku: 45:44. Diváci: 21 871. Stav série: 2:3.