NY Rangers - Pittsburgh 5:3Chytil zavelel a Rangers stále žijí, Pittsburgh přišel o Crosbyho

Gól útočníka Filipa Chytila nasměroval hokejisty NY Rangers ve středečním pátém utkání 1. kola play off NHL k výhře 5:3 nad Pittsburghem. Tučňáci nevyužili první postupový mečbol, v sérii hrané na čtyři vítězství mají ale stále navrch a vedou 3:2. K postupu se přiblížila Florida, která vede po vítězství 5:3 nad Washingtonem 3:2 na zápasy. Poslední krok schází po výhře 3:1 nad Dallasem i Calgary.

Filip Chytil (vpravo) bouřlivě oslavuje svůj gól v utkání s Pittsburghem.

Pittsburgh vstřelil první dvě branky zápasu a zdálo se, že míří za postupem. Skóre otevřel v úvodní třetině Jake Guentzel a ve 28. minutě zvýšil Kris Letang. Rangers ale předvedli bleskový obrat. Adam Fox, Alexis Lafreniere a Jacob Trouba v rozmezí 36. až 38. minuty otočili na 3:2. Už za třináct sekund ale vyrovnal Guentzel, který dal gól v každém utkání série a na kontě má v letošním play off sedm branek.

Chytil se prosadil za stavu 3:3 ve 3. minutě třetí části při přesilovce Rangers. Po průniku do útočné třetiny se ocitl nehlídaný v pravém kruhu, kde k němu doklouzal osamocený puk a český forvard bez váhání vyslal přesný projektil za záda gólmana Domingua. "Někdo ke mně puk tečoval, ani nevím, jak se to seběhlo. Nedal jsem během sezony moc gólů, tak jsem moc neopřemýšlel, prostě zavřel oči a poslal to tam," culil se dvaadvacetiletý forvard po utkání, v němž vstřelil svůj premiérový gól v play off a byl vyhlášen největší hvězdou.

Výhru Rangers pak zpečetil Ryan Lindgren při hře Pittsburghu bez brankáře. Penguins dohrávali bez svého lídra Sidneyho Crosbyho, který odstoupil v závěru druhé třetiny ze zápasu kvůli zranění v horní části těla.

Carter Verhaeghe řídil pěti body (2+3) obrat Floridy v zápase s Washingtonem z 0:3 na konečných 5:3. Washington vedl na začátku prostřední třetiny 3:0, dvakrát se trefil T.J. Oshie a zbývající gól dal Justin Schultz. Florida ale ještě před druhou sirénou vyrovnala. Obrat odstartoval Verhaeghe, na něhož navázali Patric Hörnqvist a Sam Reinhart. V úvodu poslední třetiny překlopil vedení na stranu vítěze základní části Verhaeghe, po jehož přihrávce korunoval výhru Claude Giroux. Na straně poražených plnil Vítek Vaněček roli náhradního gólmana.

Dallas vstřelil první gól zápasu, v prostřední části se prosadil Jason Robertson. Calgary kontrovalo třemi góly v závěrečné třetině - postupně se trefili Mikael Backlund, Andrew Mangiapane a Trevor Lewis.

1. kolo play off NHL
Východní konference - 5. zápasy:
NY Rangers - Pittsburgh 5:3 (0:1, 3:2, 2:0)
Branky: 36. Fox, 37. Lafreniere, 38. Trouba, 43. Chytil, 60. Lindgren - 11. a 39. Guentzel, 28. Letang. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Chytil, 2. Lafreniere, 3. Lindgren (všichni NY Rangers). Stav série: 2:3.
Florida - Washington 5:3 (0:1, 3:2, 2:0)
Branky: 27. a 44. Verhaeghe, 33. Hörnqvist, 35. Reinhart, 56. Giroux - 8. a 24. Oshie, 23. Schultz. Střely na branku. 38:33. Diváci: 20.023. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Barkov, 3. Bobrovskij (všichni Florida). Stav série: 3:2.
Západní konference - 5. zápas:
Calgary - Dallas 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
Branky: 47. Backlund, 51. Mangiapane, 60. Lewis - 34. Robertson. Střely na branku: 32:21. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Backlund, 2. Mangiapane, 3. Markström (všichni Calgary). Stav série: 3:2.