Hlavní obsah

SMEČE JANA KUKALA: Rivalita Sinnera s Alcarazem posune úroveň celé špičky

K nepříliš vydařenému vystoupení českých tenistů na Roland Garros a zejména k fantastickému finále mužské dvouhry v podání Jannika Sinnera a Carlose Alcaraze se ve svém komentáři vrací tenisový expert Sport.cz Jan Kukal.

Foto: Susan Mullane, Reuters

Ital Jannik Sinner a Španěl Carlos Alcaraz s trofejemi z French Open

Článek

„Vyvrcholením letošního veleúspěšného Roland Garros byla dramatická bitva Alcaraze se Sinnerem, která po pět a půl hodiny držela v napětí 15 tisíc šťastných majitelů vstupenek na centrkurtu Philippa Chatriera, ale i miliardu diváků u obrazovek.

V současnosti jsou Sinner s Alcarazem nejlepšími hráči této generace, předstihli ostatní rozdílem třídy. Jejich rivalita ale posune úroveň hry celé špičky. V minulosti profitoval tenis ze soubojů Laver-Rosewall, Sampras-Agassi, McEnroe-Borg a Federer-Nadal, které nejenže výkonnostně dostihl, ale později i předstihl Novak Djokovič.

Sestřih finále French Open: Carlos Alcaraz – Jannik SinnerVideo: AP

Jannik Sinner během nucené pauzy popracoval na bekhendu, returnu i pohybu. V průběhu turnaje deklasoval několik výborných hráčů, mezi nimi Rusa Rubljova a bohužel i našeho Jiřího Lehečku. Už se zdálo, že stejný osud čeká Alcaraze, nad kterým Ital vedl 2:0 na sety a měl hned brejk. Obhájce ale zmobilizoval síly, vyhrál třetí set a ve čtvrtém odvrátil tři mečboly.

Alcaraz přitom dosud nikdy nevyhrál zápas, když prohrával 0:2 na sety. Ale teď se mu to podařilo, i když Sinner nerezignoval, v pátém setu byl zase blízko, chyběly mu jen dva míče. Oba finalisté prokázali vynikající fyzickou připravenost, což překvapilo hlavně u Sinnera, který hrál teprve druhý turnaj po vypršení dopingového trestu.

Jannik ale potřebuje vyšší procento prvního servisu. Když mu padá, tak je nehratelný. Skvělé returny trefuje k základní čáře a soupeř pak musí hrát halfvoleje, což je v tenise nejtěžší úder. Alcaraz jich musel předvést spoustu, aby zvítězil.

Ženské finále mezi Běloruskou Arynou Sabalenkovou a Američankou Coco Gauffovou se také vydařilo. První a druhá hráčka sehrály dramatický zápas. Rozhodlo, že Sabalenková měla 70 nevynucených chyb, což bylo i vinou větru.

Největší zásluhu na úspěchu Roland Garros má ředitelka Amelie Mauresmová. Překvapila už jako kapitánka daviscupového týmu Francie nebo trenérka Andyho Murrayho. Udělala hodně pro propagaci turnaje a odměnou byly vyprodané dvorce. Největší příjmy jsou ale tradičně z televizních práv, turnaj je tak velmi ziskový. Hráči dostávají po zásluze pěkný díl koláče. Letos bylo za první kolo 78 tisíc eur (1,93 milionu korun hrubého).

Sestřih finále French Open: Gauffová–SabalenkováVideo: AP

Český tenis ale letos zanechal v Paříži nevýraznou stopu. Největším úspěchem bylo finále juniorského deblu v podání sester Kovačkových, mladší Janě je teprve 14 let. Úspěchem byl návrat Markéty Vondroušové po dlouhodobém zranění, kdy se, stejně jako Marie Bouzková, dostala do třetího kola. Pochválil bych i mladé hráčky Sáru Bejlek a Terezu Valentovou, které prošly kvalifikací a postoupily do druhého kola.

Ale teď už hurá na trávu. Travnaté dvorce sice moc nemáme, ale neuvěřitelně se na nich daří našim tenistkám. Důkazem jsou dva wimbledonské triumfy Petry Kvitové (2011, 2014), nečekané vítězství nenasazené Markéty Vondroušové v roce 2023, na který loni navázala Barbora Krejčíková a čeká ji obhajoba titulu. Doufejme, že jí v tom pomůže nový trenér Jiří Novák. Wimbledon ale začíná už za tři týdny. Po brutálně namáhavé antuce je to jen velmi krátká pauza.“

Související témata: