Florida - Tampa Bay 6:1Stav série 4:1Florida rozdrtila Tampu a postupuje. Hertlovo Vegas padlo

Hokejisté Floridy si v pátém utkání prvního kola play off NHL vyšlápli na Tampu a po výhře 6:1 slaví postup do konferenčního semifinále, když sérii ovládli 4:1 na zápasy. Rozhodující vítězství režírovali Barkov s Verhaeghem, oba zapsali tři body za dvě branky a asistenci. To ve Vegas příliš důvodu k radosti neměli, Golden Knights nestačili na Dallas 2:4, aktuální stav série je 2:2. Domácí forvard Tomáš Hertl se již potřetí v řadě bodově neprosadil

Hráči Floridy Panthers se radují z branky.

Florida přestála vyrovnanou první třetinu a ve druhém dějství udeřila. Po 45 sekundách poslal Panthers do vedení Carter Verhaeghe a ve 33. minutě zvýšil v oslabení na 2:0 Aleksander Barkov. „Jsem rád, že jsem se prosadil, ale v konečném důsledku nejde o to, kdo ty góly dá. V našem týmu umí udeřit v podstatě každý. V tom je naše síla,“ řekl Barkov.

Florida ve druhé dvacetiminutovce přestřílela Tampu 23:12 a do kabin šla za stavu 2:1. Kontaktní branku, znamenající šanci na prodloužení série, dal Victor Hedman. Naděje ale neměla dlouhého trvání. Florida dala čtyři góly v posledních deseti minutách a cestu za obhajobou konferenčního titulu začala pohodovým postupem přes největšího rivala. Florida vyřadila Lightning v play off poprvé.

„Hrát derby v sérii play off je opravdu zábava. A být součástí prvního týmu, který Tampu ve vyřazovacích bojích porazí, je ještě lepší,“ uvedl Matthew Tkachuk, jenž připravil dvě branky.

Ve druhém kole Floridu čeká vítěz série mezi Bostonem a Torontem. Blíže postupu jsou po čtyřech zápasech Bruins, kteří vedou 3:1. Pokud uspějí, budou mít šanci vrátit Floridě překvapivé vyřazení z loňského prvního kola, v němž i přes rekordní základní část Boston prohrál 3:4.

O poznání napínavější je série mezi Dallasem a Vegas. Nejlepší tým Západní konference v domácím prostředí ani jednou nevyhrál, ve Vegas ale zvládl oba zápasy a sérii vyrovnal. Druhý bod získali hosté díky vítězství 4:2.

Hokejisté Stars dvakrát ztráceli, ve druhé třetině ale skóre otočili a ve třetí si těsný náskok pohlídali. Vítěznou branku dal v čase 38:34 Ty Dellandrea, který se do hry dostal po druhém zápase i kvůli zranění Radka Faksy.

„Místo abychom dohráli třetinu za stavu 2:2, nechali jsme se zavřít v obranném pásmu a nedokázali vystřídat. Kluci kvůli dlouhému pobytu na ledě nedokázali vyhodit puk a Dallas z tlaku do branky udeřil. Bylo několik šťastných odrazů, my jsme ale měli nějaký z nich sebrat a dostat puk ven,“ litoval trenér Vegas Bruce Cassidy.

Jake Oettinger zlikvidoval 32 střel Golden Knights a vychytal patnáctou výhru v play off v dresu Stars. Posunul se tak na dělené páté místo v klubové historii. Žebříčku vládne Ed Belfour, jenž klub v roce 1999 dovedl k jedinému Stanley Cupu.

Ve třetí třetině i s pomocí spoluhráčů udržel Oettinger čisté konto a výrazně tak pomohl ke druhé výhře. „Poté, co jsme ve druhé dvacetiminutovce převzali kontrolu nad hrou a otočili skóre, jsme se rozhodli už pouze kontrolovat hru. Ve třetí třetině jsme to zavřeli a podobně jako Vegas v prvních dvou zápasech jsme ubránili náš náskok,“ řekl spokojený trenér Peter DeBoer.

1. kolo play off NHL:
Západní konference - 4. zápas:
Vegas - Dallas 2:4 (stav série 2:2).
Branky: 15. Amadio, 24. Eichel - 18. Dadonov, 30. W. Johnston, 39. Dellandrea, 59. Hintz. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.333. Hvězdy zápasu: 1. W. Johnston, 2. Oettinger (oba Dallas), 3. Eichel (Vegas). Stav série 2:2.
Východní konference - 5. zápas:
Florida - Tampa Bay 6:1 (konečný stav série 4:1)
Branky: 21. a 57. Verhaeghe, 33. a 52. Barkov, 55. Rodrigues, 59. Mikkola - 34. Hedman. Střely na branku: 39:32. Diváci: 19.750. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Bobrovskij, 3. Verhaeghe (všichni Florida). Konečný stav série 4:1.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.