Calgary - Colorado 6:5Frolík pomohl k velkému obratu, trefili se i Simon a Frk. Finský kanonýr Laine doma řádil

Helsinky/New York/Praha

Hokejisté Winnipegu zdolali v duelu NHL Global Series v Helsinkách Floridu 4:2. Hattrickem se v dresu vítězů zaskvěl finský kanonýr Patrik Laine. Odveta se hraje opět v Helsinkách v pátek od 19:00 SEČ. V dalším z utkání bohatého čtvrtečního programu nejslavnější hokejové soutěže světa prohrával Montreal s úřadujícími šampióny z Washingtonu 3:4, ale v závěrečných třech minutách strhl třemi góly výhru na svoji stranu. Pátou a šestou trefu Habs dělily pouhopouhé dvě sekundy, což je nový rekord NHL.

Dvacetiletý finský útočník Patrik Laine zazářil v dresu Winnipegu při utkání NHL Global Series v Helsinkách. Hattrikem pomohl týmu Jets k výhře nad Floridou 4:2.

Vidět byli i čeští hokejisté. Útočník Michael Frolík se podílel gólem na obratu Calgary, které otočilo ve třetí třetině zápas s Coloradem z 1:4 na konečných 6:5. Branka Dominika Simona pomohla Pittsburghu jen k bodu v souboji s New York Islanders, Martin Frk přispěl prvním gólem sezony k výhře Detroitu 4:3 nad New Jersey. Jakub Voráček zase asistoval u vítězné trefy Oskara Lindbloma v zápase, v němž Philadelphia nakonec vyhrála 5:2 na ledě Los Angeles Kings.

"Ani si nedokážete představit, jaký je to pocit. Asi bych se cítil jinak, kdyby se mi první zápasy vydařily. Hrál jsem dost špatně. Dočkat se takové odměny je úžasné. Je skvělé být zpátky doma," řekl po utkání Laine.

V souboji dvou mladých finských osobností NHL tak byl smutnější třiadvacetiletý kapitán Panthers Aleksander Barkov, který si připsal jednu asistencí. "Jako tým jsme hráli dobře a vytvořili si hodně šancí. Musíme je začít proměňovat," uvedl Barkov. Strávit prohru musel i další finský útočník Juho Lammikko. Žádný český hokejista v těchto týmech nepůsobí.

První branky se fanoušci v Hartwall Areně, kam se kluby NHL vrátily po sedmi letech, dočkali 86 sekund před koncem úvodního dějství. Po první dorážce Bryana Littlea doklepl puk za překonaného Jamese Reimera Mathieu Perreault.

Panthers vyrovnali v 25. minutě při vyloučení Jacoba Trouby, kdy Barkov nabil Keithovi Yandlemu a ten trefil pravý horní roh branky Connora Hellebuycka. Jets vrátil vedení v 36. minutě v početní výhodě při trestu Alexe Petrovice Laine, který se trefil poprvé po pětizápasovém půstu. Za 160 sekund vyrovnal Jevgenij Dadonov.

Ve 44. minutě se v přesilovce pěti proti třem prosadil opět Laine, který z levého kruhu střelou bez přípravy proměnil přihrávku Blakea Wheelera. Při power play Floridy pak ještě Laine trefil z vlastního obranného pásma prázdnou branku a oslavil pátý hattrick v NHL. Dvojka draftu z roku 2016 si tak ve 13. duelu sezony vylepšila dosud chudou sbírku pěti bodů za tři góly a dvě asistence.

"Je na sebe velmi přísný. Snažíme se, aby zůstal sebevědomý. Na druhé straně je skvělé mít takovou vlastnost, když se na sebe podíváte do zrcadla a jste k sobě upřímní. Možná je na sebe až příliš tvrdý a myslí si, že hrál hůř, než tomu tak ve skutečnosti bylo. Takových hráčů, kteří chtějí být skvělí, si musíte vážit. On je jedním z nich," chválil Laineho Wheeler.

Frolík si připsal vítěznou trefu, když mu v přečíslení dva na jednoho ideálně přihrál Matthew Tkachuk a český útočník střelou do odkryté brany upravil skóre na 6:4. Kladenský odchovanec tím završil obrat Calgary, které překlopilo zápas na svou stranu pěti góly v rozmezí 41. až 55. minuty. Flames podruhé v klubové historii zvítězili v základní hrací době poté, co do třetí třetiny vstupovali s třígolovým mankem.

"Taková jízda je skvělá. Cítíte, že druhý tým nemá odpověď, zatímco vám jedou nohy, stupňujete tempo a pořád je tlačíte. Do zápasu jsou vtaženi i diváci, kteří vás ženou vpřed. Úžasné," prohlásil kapitán Calgary Mark Giordano. Kanadský klub už počtvrté v sezoně vyhrál zápas, v němž po čtyřiceti minutách prohrával. Brankář David Rittich sledoval zápas jen ze střídačky Calgary, všech pět gólů pustil Mike Smith.

Frk otevřel skóre zápasu v přesilové hře střelou z první z levého kruhu, která prošla brankáři Corymu Schneiderovi pod vyrážečkou. New Jersey odpovědělo dvěma góly, ale Detroit třemi zásahy otočil během 45. až 60. minuty na 4:2. Poslední dvě branky vstřelili Red Wings dokonce v oslabení. V dresu poražených nebodoval ani v desátém utkání sezony Pavel Zacha.

Simon se v odvetě s Islanders opět gólově prosadil, tentokrát dal první branku zápasu z dorážky. "Provedl to skvěle. Pořád dával pozor a dokázal se i v tom chumlu hráčů dostat k puku. Krásný gól. Líbí se mi, jak se rozjel," řekl trenér Pittsburghu Mike Sullivan na adresu Simona, který bodoval v každém z posledních pěti utkání. Během série zaznamenal dvě branky a čtyři přihrávky.

Pittsburgh, který chtěl soupeři oplatil dva dny starou prohru 3:6, ale poté dvakrát inkasoval a bod mu zajistil v 53. minutě Jevgenij Malkin. V penaltovém rozstřelu uspěl jen domácí útočník Josh Bailey.

První bod v sezoně si připsal Lukáš Sedlák. Český útočník asistoval u vítězné branky Columbusu, který porazil San Jose 4:1. Na straně poražených vyšel naprázdno Tomáš Hertl, který v předchozích sedmi utkáních pokaždé bodoval a připsal si během série tři góly a osm přihrávek.

U vítězné branky asistoval také Jakub Voráček, který s Philadelphií zvítězil 5:2 na ledě Los Angeles. Přihrávkou ještě pomohl Filip Chytil k výhře New York Rangers 3:2 po nájezdech v Anaheimu.

Montreal vytvořil nový rekord NHL, když vstřelil dvě branky během dvou sekund. Jeho útočník Max Domi zlomil v čase 59:38 nerozhodný stav a v následné hře Washingtonu bez brankáře se po vhazování dostal k puku Joel Armia a od červené čáry zpečetil výhru 6:4. Kanadský klub přitom ještě v 57. minutě prohrával 3:4.

Dvě branky Canadiens vsítili osmnáctiletý Jesperi Kotkaniemi, který se v NHL trefil poprvé, a Brendan Gallagher. Také Washington měl dva dvougólové střelce - Larse Ellera a Alexandra Ovečkina, u jehož první trefy si připsal asistenci Jakub Vrána.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Toronto - Dallas 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 57. Marleau - 32. Jamie Benn, 45. D. Shore. Střely na branku: 32:19. Diváci: 18 878. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Marleau (Toronto).
New York Islanders - Pittsburgh 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 35. a rozhodující sam. nájezd Josh Bailey, 51. Lee - 7. Simon, 53. Malkin. Střely na branku: 26:31. Diváci: 10 910. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Josh Bailey, 3. Lee (všichni NY Islanders).
Montreal - Washington 6:4 (1:1, 2:3, 3:0)
Branky: 3. a 57. Kotkaniemi, 21. a 24. Gallagher, 60. Domi, 60. Armia - 7. a 28. Eller, 27. a 33. Ovečkin (na první Vrána). Střely na branku: 44:31. Diváci: 20 279. Hvězdy zápasu: 1. Kotkaniemi, 2. Gallagher (oba Montreal), 3. Eller (Washington).
Ottawa - Buffalo 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Branky: 7. Dzingel, 21. DeMelo, 35. White, 60. B. Ryan - 41. Pominville, 44. Skinner. Střely na branku: 32:48. Diváci: 12 587. Hvězdy zápasu: 1. Anderson, 2. Chabot (oba Ottawa), 3. Pominville (Buffalo).
Detroit - New Jersey 4:3 (1:0, 0:1, 3:2)
Branky: 8. Frk, 45. Rasmussen, 53. Abdelkader, 60. Daley - 35. Coleman, 44. Vatanen, 60. M. Johansson. Střely na branku: 31:28. Diváci: 18 273. Hvězdy zápasu: 1. Howard, 2. Abdelkader (oba Detroit), 3. Schneider (New Jersey).
Tampa Bay - Nashville 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)
Branky: 35. Koekkoek - 7. Turris, 20. Josi, 57. Järnkrok, 58. Salomäki. Střely na branku: 43:24. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Rinne (Nashville), 2. Joseph (Tampa Bay), 3. Johansen (Nashville).
St. Louis - Vegas 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Branky: 3. a 27. Sundqvist, 24. Tarasenko, 35. Parayko, 52. Bozak - 7. Bellemare, 24. Haula, 49. Tuch. Střely na branku: 26:34. Diváci: 16 813. Hvězdy zápasu: 1. Sundqvist, 2. Bozak, 3. Fabbri (všichni St. Louis).
Calgary - Colorado 6:5 (0:0, 1:4, 5:1)
Branky: 27. Backlund, 41. E. Lindholm, 46. Monahan, 51. Neal, 54. Giordano, 55. Frolík - 24. Kameněv, 26. Dries, 32. Wilson, 37. Söderberg, 59. Landeskog. Střely na branku: 37:26. Diváci: 17 317. Hvězdy zápasu: 1. Giordano, 2. Backlund, 3. M. Tkachuk (všichni Calgary).
Edmonton - Chicago 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky: 21. a 47. Caggiula, 40. Garrison, 51. Chiasson. Střely na branku: 29:40. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Koskinen, 2. Caggiula, 3. Rieder (všichni Edmonton).
Anaheim - NY Rangers 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 33. Silfverberg, 60. Rakell - 22. K. Hayes (Chytil), 35. B. Howden, rozhodující sam. nájezd Zuccarello. Střely na branku: 30:24. Diváci: 16 101. Hvězdy zápasu: 1. Georgiev (NY Rangers), 2. Getzlaf, 3. Rakell (oba Anaheim).
Los Angeles - Philadelphia 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)
Branky: 31. J. Carter, 39. Kovalčuk - 18. Provorov, 31. Simmonds, 35. Lindblom (Voráček), 55. Giroux, 57. Hägg. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Provorov (Philadelphia), 2. J. Carter (Los Angeles), 3. Lindblom (Philadelphia).
San Jose - Columbus 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Branky: 12. Labanc - 17. Duclair, 30. S. Jones (Sedlák), 39. N. Foligno, 59. J. Anderson. Střely na branku: 45:27. Diváci: 15 879. Hvězdy zápasu: 1. Duclair, 2. Bobrovskij, 3. Nutivaara (všichni Columbus).
Florida - Winnipeg 2:4 (0:1, 2:1, 0:2), hráno v Helsinkách
Branky: 25. Yandle, 38. Dadonov - 36., 44. a 60. Laine, 19. Perreault. Střely na branku: 38:36. Diváci: 13 490. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Byfuglien (oba Winnipeg), 3. Yandle (Florida).