Buffalo - Toronto 5:2Kašeho gól pod širým nebem na výhru nestačil, Frk pomohl Kings k obratu

Hokejisté Toronta i přes branku Ondřeje Kašeho podlehli v Heritage Classic pod širým nebem Buffalu 2:5. Prosadil se také Martin Frk, který vyrovnávacím gólem pomohl Los Angeles k výhře nad Floridou 3:2 po samostatných nájezdech. V nedělním programu NHL se představili i tři čeští brankáři - Petr Mrázek, David Rittich a Daniel Vladař.

Mattias Samuelsson (23) z Buffala a Ondřej Kaše (25) z Toronta.

Kaše po čtyřiceti sekundách druhé třetiny otevřel skóre duelu v kanadském Hamiltonu. Nohou si přikopl vyražený puk podél brankáře Craiga Andersona a na dlouhou hokejku se prosadil. Vedení Maple Leafs vydrželo 42 sekund, Peyton Krebs dostal nabito mezi kruhy a překonal Mrázka. Na další gól 26 tisíc fanoušků čekalo pouhou minutu a půl. Nejlepší střelec NHL Auston Matthews z pravého kruhu vstřelil svou 45. branku v sezoně a vrátil Torontu vedení.

Druhá polovina zápasu ovšem patřila hokejistům Sabres, kteří čtyřmi góly otočili skóre a došli si pro výhru 5:2. Toronto podruhé v sezoně inkasovalo od Buffala pět branek a prohrálo druhý ze tří vzájemných zápasů.

Mrázkovi druhý duel pod širým nebem v kariéře nevyšel. Sice kryl 33 střel, jeho úspěšnost zákroků ale zůstala těsně pod 90 procenty a podepsal se pod vítězný gól Sabres.

Ve 46. minutě Mrázek nedokázal utěsnit místo na přední tyči a inkasoval z hole Vinnieho Hinnostrozy. "Puk mi propadl někde mezi rukou, betonem a tyčkou. Věděl jsem, že Hinnostroza bude střílet a snažil jsem se dostat níž, ale asi jsem zůstal moc vysoko a vytvořil skulinu, kterou puk proklouzl," popsal rozhodující moment zklamaný ostravský rodák.

"Petr nechytal špatně. Je jasné, že třetí gól byla jeho chyba, ale s ostatními brankami těžko mohl něco udělat. Navíc se hrálo ve složitých venkovních podmínkách, myslím, že vzhledem k okolnostem předvedl solidní výkon," řekl trenér Maple Leafs Sheldon Keefe.

První březnový zápas odchytal Rittich a šestadvaceti zásahy pomohl Nashvillu k výhře 6:2 na ledě Minnesoty. Český brankář vyhrál pátý ze sedmi zápasů, do nichž v sezoně nastoupil od první minuty, a potvrdil, že v něm Predators mají kvalitní záskok za finskou jedničku Juuseho Sarose.

Dvě branky inkasoval rovněž Vladař a Calgary podlehlo Coloradu 0:3. Brankář, který v minulé sezoně odchytal šest zápasů za extraligové Pardubice, kryl 29 střel. Hlavní hvězdou byl jeho protějšek v brance Avalanche Darcy Kuemper, jenž nepustil ani jednu z 46 střel a má čtvrtou nulu v sezoně.

Frk, kterého Los Angeles kvůli absenci útočníků Viktora Arvidssona a Dustina Browna povolalo z farmy v Ontariu, proti Floridě potvrdil, že se mu v dresu Kings gólově daří. Pelhřimovský rodák za tři sezony v Los Angeles nastoupil v NHL do 21 zápasů a dal osm gólů. "Máme důvěru ve všechny kluky, kteří přijdou z farmy, a jsme rádi, že nám ji splácí svými výkony," chválil Frka a jeho parťáky z Ontaria brankář Jonathan Quick.

V domácím souboji s Floridou napřáhl Frk od levého mantinelu a půl minuty před koncem základní hrací doby dělovkou nad lapačku Spencera Knighta srovnal na 2:2. V nájezdech byli úspěšnější Kings a proti druhému celku Východní konference odčinili sobotní prohru 0:5 se San Jose.

Florida dlouho vedla, ale šestou výhru v řadě nepřidala. "Měli jsme zápas rozhodnout a ne inkasovat v poslední minutě. Měli jsme své šance, ale Quick ukázal, proč je jedním z nejlepších brankářů posledního desetiletí," řekl český obránce Radko Gudas, který odehrál dvaadvacet minut a s osmi hity měl nejvíce.

Columbus bez zraněného Jakuba Voráčka porazil díky hattricku Colea Sillingera 6:4 Vegas a z devátého místa ve Východní konferenci snížil ztrátu na osmý Washington na jedenáct bodů.

Výsledky NHL:
Buffalo - Toronto 5:2 (0:0, 2:2, 3:0) - Heritage Classic v kanadském Hamiltonu
Branky: 22. a 54. Krebs, 31. a 46. Hinostroza, 58. Tage Thompson - 21. O. Kaše, 23. Matthews. Střely na branku: 38:36. Petr Mrázek za Toronto odchytal 58 minut a 29 sekund, inkasoval čtyři branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 89,2 procenta. Diváci: 26 119. Hvězdy zápasu: 1. Krebs, 2. Hinostroza (oba Buffalo), 3. O. Kaše (Toronto).
Minnesota - Nashville 2:6 (1:1, 1:2, 0:3)
Branky: 4. Boldy, 32. Greenway - 9. a 58. F. Forsberg, 29. a 42. Josi, 32. Tomasino, 60. Cousins. Střely na branku: 28:25. David Rittich odchytal za Nashville celý zápas, inkasoval dvě branky z 28 střel a úspěšnost zákroků měl 92,9 procenta. Diváci: 19 009. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Tomasino (oba Nashville), 3. Greenway (Minnesota).
Pittsburgh - Carolina 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky: 19. Boyle, 32. Heinen, 59. Crosby, 60. Aston-Reese - 45. Pesce, 59. Aho. Střely na branku: 22:43. Diváci: 17 866. Hvězdy zápasu: 1. Boyle, 2. Jarry, 3. Aston-Reese (všichni Pittsburgh).
Columbus - Vegas 6:4 (3:2, 2:1, 1:1)
Branky: 12., 26. a 28. Sillinger, 3. Laine, 13. O. Bjorkstrand, 60. E. Robinson - 4. Marchessault, 8. W. Carrier, 29. Dadonov, 43. Eichel. Střely na branku: 38:27. Diváci: 16 087. Hvězdy zápasu: 1. Sillinger, 2. O. Bjorkstrand, 3. Domi (všichni Columbus).
Los Angeles - Florida 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 2. Kupari, 60. Frk, rozh. náj. T. Moore - 21. Luostarinen, 24. Montour. Střely na branku: 37:32. Diváci: 15 822. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. T. Moore, 3. Spence (všichni Los Angeles).
Philadelphia - Montreal 3:4 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 7. K. Hayes, 28. Giroux, 43. Atkinson - 23. a 29. Suzuki, 60. R. Pitlick, 63. Caufield. Střely na branku: 30:35. Diváci: 15 451. Hvězdy zápasu: 1. Caufield (Montreal), 2. Giroux (Philadelphia), 3. Suzuki (Montreal).
NY Islanders - Anaheim 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)
Branky: 20. a 38. Palmieri, 3. Parise, 20. A. Lee - 10. Manson, 35. Lundeström, 59. Henrique. Střely na branku: 30:42. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Palmeri, 2. Sorokin, 3. J. Bailey (všichni NY Islanders).
Colorado - Calgary 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 10. a 44. MacKinnon, 59. Rantanen. Střely na branku: 32:46. Dan Vladař odchytal za Calgary 58 minut, inkasoval dvě branky z 31 střel a úspěšnost zákroků měl 93,5 procenta. Diváci: 18 081. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. MacKinnon, 3. Rantanen (všichni Colorado).
Vancouver - Tampa Bay 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Branky: 46. J. T. Miller - 4. Hedman, 6. Colton. Střely na branku: 36:31. Diváci: 18 760. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Demko, 3. J. T. Miller (oba Vancouver).
St. Louis - Winnipeg 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)
Branky: 17. Perron, 40. Tarasenko, 58. B. Schenn - 31. Ehlers, 47. Scheifele, 48. Connor, 63. Dubois. Střely na branku: 31:37. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Dubois (Winnipeg), 2. Tarasenko (St. Louis), 3. K. Connor (Winnipeg).
2.St. Louis5934817211:16576
3.Minnesota5834420218:19372