Boston - Montreal 5:2Pastrňák znova kraloval, třemi body řídil výhru Bostonu. Palát se poprvé v sezoně prosadil

Útočník David Pastrňák třemi nahrávkami režíroval výhru hokejistů Bostonu 5:2 nad Montrealem a s 27 body je pátým nejproduktivnějším hráčem NHL. Pavel Zacha vstřelil jednu branku Bruins. V sobotním programu se prosadil také Ondřej Palát, jehož New Jersey podlehlo newyorským Rangers 3:5. K výhře Devils nepomohl ani brankář Vítek Vaněček. Obránce Filip Hronek si připsal 17. asistenci v ročníku, ale Vancouver prohrál 3:4 se Seattlem.

Český útočník David Pastrňák v dresu Bostonu v zápase proti Montrealu.

Boston si dvoubrankový náskok vybudoval již v první třetině. V 8. minutě po souhře Pastrňáka a Brada Marchanda otevřel skóre obránce Charlie McAvoy. Druhou trefu nejlepšího celku Východní konference obstaral v čase 19:20 Trent Frederic.

Také vstup do druhého dějství zvládli lépe Bruins. Ve 26. minutě Zacha z voleje nastřelil hokejku jednoho z bránících hráčů a jeho pokus skončil až za gólmanem Jakeem Allenem. Naději Canadiens vystřelil Slovák Juraj Slafkovský, ale o necelé dvě minuty později na jeho kontaktní branku odpověděl druhou trefou v zápase Frederic.

„Nechtěli jsme opakovat scénář z posledního vzájemného zápasu, kdy Montreal dokázal i přes náš dobrý start do zápasu otočit skóre. Je skvělé, že v posledních zápasech dokážeme dobré začátky dovést k hladkým výhrám,“ řekl Zacha.

Bruins si třetí třetinu pohlídali a vyhráli třináctý zápas v ročníku. „Celý duel jsme drželi nohu na plynu a soupeři jsme toho moc nedovolili,“ dodal Zacha, který vylepšil svoji sezonní bilanci na šest branek a sedm asistencí.

Na pochvalná slova českého útočníka navázal také trenér Bruins Jim Montgomery. „Hráli jsme přesně tak, jak jsme si řekli před zápasem,“ uvedl čtyřiapadesátiletý kouč.

Palát se poprvé v sezoně prosadil, New Jersey ale padlo

První třetina derby mezi New Jersey a NY Islanders nabídla čtyři branky. Rangers dvakrát vedli, ale Devils v obou případech dokázali na jejich branky zareagovat. Na 2:2 v čase 19:12 vyrovnal svým prvním gólem v sezoně Palát.

Po bezbrankové druhé třetině posunul New Jersey do vedení Erik Haula, Rangers ale třemi góly zápas otočili a vyhráli počtvrté za sebou. Vaněček kryl 30 střel a zápas zakončil s úspěšností 88,2 procenta.

Z výhry se neradoval ani Karel Vejmelka. Český gólman v duelu s Winnipegem inkasoval čtyři branky z 25 pokusů a neodvrátil prohru Arizony 2:5. Dvěma góly a asistencí se pod výhru Jets podepsal Mark Scheifele, Josh Morrissey a Kyle Connor přidali po brance a příhrávce.

Osmnáctý bod v sezoně zaznamenal obránce Hronek. Druhý nejproduktivnější Čech a pátý nejlépe bodující zadák v lize asistoval u jedné z branek Vancouveru v domácím duelu se Seattlem. Canucks i přes jeho příspěvek prohráli třetí z posledních pěti zápasů. Z druhého místa Západní konference ztrácejí dva body na vedoucí Vegas. Lídr pořadí podlehl domácí Philadelphii 3:4 v prodloužení a k výhře mu nestačily ani dva góly a asistence Jonathana Marchessaulta.

Po třech výhrách za sebou prohrál trápící se Edmonton. Oilers ve třetí třetině zápasu s Tampou Bay inkasovali čtyři branky a ztratili dobře rozehraný zápas. Třemi body za gól a dvě přihrávky se blýskl Nikita Kučerov, jenž stejně jako Pastrňák rozšířil svoji bilanci na 27 bodů. Česko-ruská dvojice v tabulce produktivity nahání trio z Vancouveru J. T. Miller, Elias Pettersson, Quinn Hughes, které zatím nasbíralo o bod víc.

Philadelphia zdolala v domácím prostředí lídra Západní konference z Las Vegas. Flyers pokračují ve zlepšených výkonech a vyhráli čtvrtý zápas v řadě, aktuálně jim tak patří páté místo Východní konference. Hostům nepomohl ani dvougólový příspěvěk Marchessaulta. V první minutě nastaveného času rozhodnul o vítězství Philadelphie Couturier.

V dalším zápase vyhrál Nashville nad Chicagem. Za vítěze si dvě branky připsal Smith. Predators dokázali přerušit sérii proher, kdy nebyli úspěšní ve 4 po sobě jdoucích kláních. Nezáří ani Chicago a dále se propadá tabulkou, nyní je již za svým dnešním soupeřem. Nashvillu patří čtrnáctá, Chicagu patnáctá příčka v Západní konferenci. Horší už je pouze San Jose Sharks.

Ottawa s Kubalíkem podruhé ve Stockholmu vyhrála, zdolala Minnesotu po nájezdech

Hokejisté Ottawy zdolali v utkání NHL Global Series ve Stockholmu Minnesotu 2:1 po samostatných nájezdech a vracejí se domů s plným ziskem čtyř bodů. Ve čtvrtek totiž v Avicii (Globe) Areně vyhráli nad Detroitem 5:4 v prodloužení. V rozstřelu zajistil Senators druhý úspěch americký útočník Josh Norris. Český útočník Dominik Kubalík za vítěze ani tentokrát nebodoval. Wild čeká ještě v neděli duel s Torontem, které v pátek porazilo Detroit 3:2.

Utkání ozdobil souboj švédských brankářů. První hvězdou byl vyhlášen ottawský Anton Forsberg, který pomohl k výhře 24 zákroky, neinkasoval ani jednou ze tří samostatných nájezdů a ještě ve 44. minutě přihrál na vyrovnávací gól krajana Erika Brännströma. Ten byl třetím nejlepším hráčem večera, druhým se stal gólman Minnesoty Filip Gustavsson, jenž pochytal 30 střel.

Hned v úvodu mohl otevřít skóre kapitán Senators Brady Tkachuk, ale z úniku na Gustavssona nevyzrál. Čistý štít držel i Forsberg při vyloučení Drakea Bathersona. Početní výhodu při trestu Matta Boldyho nevyužila ani Ottawa a krátce po ní ohrozil brankáře Wild Kubalík. V 15. minutě nabídli divákům bitku Jake Middleton s ottawským Zackem MacEwenem. Vzápětí měl šanci Kubalík, ale skákavý puk trefil Gustavssonovi do lapačky.

Ve 24. minutě sevřel Brännström v rukavici puk ve vlastním brankovišti, ale nařízené trestné střílení neproměnil Marcus Johansson, který s bekhendovým blafákem ztroskotal na levém betonu Gustavssona. V čase 26:22 už ale Wild skórovali. Ránu Brocka Fabera tečoval před Forsbergem Marco Rossi a puk zapadl k pravé tyči. Odpovědět mohl Claude Giroux a ve 34. minutě v přesilovce Tkachuk, jehož našel zadovkou Barterson, ale Gustavsson se přesunul.

Ve 44. minutě se dočkali Senators vyrovnání. Brännström po Forsbergově pohotové rozehrávce využil prostor při střídání Wild a ranou z levého kruhu překonal Gustavssona. Prodloužení neodvrátily ani dvě přesilovky Minnesoty a jedna Ottawy. Minnesota nedokázala odpovědět při trestu Mathieua Josepha a Ottawa také nevyužila početní výhodu při vyloučení Pata Maroona. Nerozhodlo ani pětiminutové nastavení a v rozstřelu se prosadil jako jediný ve třetí sérii Norris.

Výsledky NHL:
Ottawa - Minnesota 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 44. Brännström, rozhodující sam. nájezd Norris - 27. Rossi. Střely na branku: 31:25. Diváci: 13.213. Hvězdy zápasu: 1. A. Forsberg (Ottawa), 2. F. Gustavsson (Minnesota), 3. Brännström (Ottawa)
Philadelphia - Vegas 4:3 v prodl. (1:0, 2:3, 0:0 - 1:0)
Branky: 16. Tippett, 21. Foerster, 36. Sean Walker, 61. Couturier - 35. a 40. Marchessault, 25. W. Karlsson. Střely na branku: 38:31. Diváci: 18.113. Hvězdy zápasu: 1. Couturier, 2. Foerster (oba Philadelphia), 3. Marchessault (Vegas)
Nashville - Chicago 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky: 37. a 60. Smith, 13. Trenin, 19. Nyquist - 34. Kurashev, 53. Johnson. Střely na branku: 32:31. Diváci: 17.397. Hvězdy zápasu: 1. Nyquist, 2. Trenin, 3. Lankinen (všichni Nashville)
Tampa Bay - Edmonton 6:4 (1:2, 1:1, 4:1)
Branky: 20. a 33. Kučerov, 44. Jeannot, 50. Stamkos, 51. Glendening, 60. Sergačjov - 4. a 36. Ryan, 9. Hamblin, 49. Bouchard. Střely na branku: 24:43. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Sergačjov (oba Tampa Bay), 3. Ryan (Edmonton)
Boston - Montreal 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 20. a 36. Frederic, 8. McAvoy (PASTRŇÁK), 26. ZACHA (PASTRŇÁK), 46. J. van Riemsdyk (PASTRŇÁK) - 34. Slafkovský, 56. Kovacevic. Střely na branku: 44:22. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Frederic, 2. PASTRŇÁK, 3. McAvoy (všichni Boston)
New Jersey - NY Rangers 3:5 (2:2, 0:0, 1:3)
Branky: 10. J. Hughes, 20. PALÁT, 42. Haula - 9. a 52. Panarin, 15. a 58. Vesey, 59. Wheeler. Střely na branku: 33:35. Vítek VANĚČEK za New Jersey odchytal 57:36 minut, inkasoval čtyři branky z 34 střel a úspěšnost zákroků měl 88,2 procenta. Diváci: 17.086. Hvězdy zápasu: 1. Panarin (NY Rangers), 2. J. Hughes (New Jersey), 3. Vesey (NY Rangers).
Winnipeg - Arizona 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Branky: 18. Scheifele, 19. Naměstnikov, 32. Connor, 45. Morrissey, 58. Appleton - 15. Maccelli, 27. Dumba. Střely na branku: 26:18. Karel VEJMELKA za Arizonu odchytal 58:56 minut, inkasoval čtyři branky z 25 střel a úspěšnost zákroků měl 84 procent. Diváci: 12.103. Hvězdy zápasu: 1. Scheiffele, 2. Morrissey, 3. Dillon (všichni Winnipeg).
Calgary - NY Islanders 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 13. Pospíšil, 38. Coleman, 44. Weegar, 54. Šarangovič - 17. Fasching, 25. Palmieri, 29. Barzal, 44. Nelson, rozh. náj. Wahlstrom. Střely na branku: 39:33. Diváci: 17.167. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Pospíšil (oba Calgary), 3. Palmieri (NY Islanders).
Washington - Columbus 4:3 (0:0, 3:1, 1:2)
Branky: 26. Milano, 34. Protas, 36. Ovečkin, 54. Lapierre - 24. J. Gaudreau, 48. Provorov, 56. Danforth. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Lapierre, 2. Protas (oba Washington), 3. Gaudreau (Columbus).
Dallas - Colorado 3:6 (2:0, 1:2, 0:4)
Branky: 1. a 23. Seguin, 15. Pavelski - 34. Wood, 38. R. Johansen, 45. Ničuškin, 55. Rantanen, 55. Cogliano, 60. Colton. Střely na branku: 28:38. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. Rantanen (oba Colorado), 3. Seguin (Dallas).
Carolina - Pittsburgh 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Branky: 52. a 60. Jarvis, 4. S. Aho, 43. Burns - 11. a 50. Crosby. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18.700. Hvězdy zápasu: 1. Jarvis, 2. Raanta, 3. Burns (všichni Carolina).
Vancouver - Seattle 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)
Branky: 6. J. Miller, 36. Q. Hughes (HRONEK), 60. Höglander - 26. Oleksiak, 34. Eberle, 45. Gourde, 47. Beniers. Střely na branku: 24:26. Diváci: 18.857. Hvězdy zápasu: 1. Eberle (Seattle), 2. Q. Hughes (Vancouver), 3. Beniers (Seattle).
Los Angeles - St. Louis 5:1 (4:0, 1:0, 0:1)
Branky: 3. Byfield, 3. Lizotte, 14. Kempe, 16. Dubois, 40. Fiala - 57. Neighbours. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Kempe, 2. Talbot, 3. Doughty (všichni Los Angeles).