Boston - Carolina 2:3Pastrňák a Zacha v boji českých hvězd neuspěli, slaví Nečas. Vejmelka schytal šest gólů

Útočník Martin Nečas dvanáctým gólem v sezoně NHL pomohl hokejistům Caroliny k výhře 3:2 nad Bostonem a skóroval i ve třetím zápase po zranění. Čeští hráči v dresu Bruins nebodovali. Karel Vejmelka 37 zákroky neodvrátil vysokou porážku Arizony na ledě Floridy 2:6.

Pavel Zacha a Martin Nečas v vzájemném souboji

Carolina o výhře na ledě Bostonu rozhodla v přesilových hrách, v nichž dala dvě ze tří branek. Skóre zápasu otevřel v 19. minutě Nečas, jenž si v početní výhodě vybruslil od mantinelu do středu hřiště a ranou na bližší tyč překonal Linuse Ullmarka.

Na 2:0 zvýšil v čase 31:50 Teuvo Teräväinen, který si i přes těsné bránění Charlieho Coylea našel puk před brankovištěm. „V přesilovkách jsme získali potřebné sebevědomí. Myslím, že i Boston je odehrál docela dobře, ale na rozdíl od nás nedal gól. Kdyby se jim to povedlo, mohlo to změnit zápas,“ řekl Nečas, jenž byl s devíti pokusy nejpilnějším střelcem zápasu.

Vstup do třetí třetiny patřil Bostonu. Brad Marchand dvěma góly během sedmi a půl minuty smazal ztrátu a zařídil svému týmu naději na prodloužení pětizápasové série výher. Bruins ale obrat nedotáhli. Dvě a půl minuty před koncem ujel domácí obraně Jordan Martinook a rozhodl.

„Zkusil jsem rychle vystřelit a myslím, že jsem gólmana nachytal trochu nepřipraveného. Netrefil jsem to úplně tak, jak jsem chtěl, ale i přesto se mi povedlo dostat puk do sítě,“ popsal rozhodující moment zápasu Martinook.

Úspěšnou premiéru v dresu Hurricanes má za sebou gólman Spencer Martin, jenž zlikvidoval 26 střel včetně pěti pokusů Davida Pastrňáka. Český kanonýr vyšel bodově naprázdno po pěti zápasech, v tabulce ligové produktivity ale s 30 brankami a 37 nahrávkami udržel třetí místo.

Na rozdíl dvou bodů se mu přiblížil Mikko Rantanen z Colorada, jenž ve středu jeden gól dal a čtyři další připravil. Opačnou bilanci měl při výhře nad Washingtonem 6:2 Nathan MacKinnon. Kanadský centr odehrál sedmý pětibodový zápas v základní části NHL a podruhé v kariéře nastřílel v jednom duelu čtyři branky.

Vydařené utkání vyneslo osmadvacetiletého útočníka do čela ligové produktivity. Před druhým Nikitou Kučerovem z Tampy Bay má dvoubodový náskok. MacKinnon bodoval ve 24. domácím duelu v řadě a překonal klubový rekord Joea Sakica ze sezony 2000/2001.

Zápas mezi Floridou a Arizonou odstartoval dvěma bitkami v úvodních sedmi vteřinách. Vypjatý úvod více svědčil domácím, kteří v čase 1:53 otevřeli skóre a v desáté minutě vedli už 3:0. Arizona se nechytila ani ve zbytku zápasu a v úvodu třetího dějství prohrávala již o šest branek.

„Ty rvačky na začátku zápasu nás nabudily. Všichni jsme byli správně nastavení a prokázali jsme to i na hřišti. Vstup do zápasu se nám povedl opravdu skvěle,“ řekl autor gólu a asistence Anton Lundell.

Dvěma góly v závěrečné dvacetiminutovce Coyotes snížili na 2:6, třetí prohru z posledních pěti zápasů ale neodvrátili. Vejmelka zlikvidoval 37 střel a chytal s úspěšností lehce nad 86 procent.

„Je to tvrdé. Proti týmu, jako je Florida, nemůžeme začít tak nekoncentrovaně. Musíme se z toho poučit a soustředit se na další zápas,“ řekl střelec prvního gólu Arizony Dylan Guenther.

Pošesté za sebou nebodoval nejproduktivnější český obránce Filip Hronek z Vancouveru, který i přes mocný finiš získal ze zápasu se St. Louis jen bod za prohru 3:4 v prodloužení. Canucks navzdory ztrátě zůstávají nejlepším týmem NHL.

Jediná branka rozhodla zápas mezi Torontem a Winnipegem. Po bezgólové základní hrací době ji v čase 64:13 vstřelil útočník Maple Leafs Auston Matthews. Americký kanonýr dal 39. gól v sezoně a vládne ligovým střelcům.

Výsledky NHL:
Toronto - Winnipeg 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka: 65. Matthews. Střely na branku: 30:32. Diváci: 18.972. Hvězdy zápasu: 1. Samsonov, 2. Matthews (oba Toronto), 3. Brossoit (Winnipeg).
Florida - Arizona 6:2 (3:0, 2:0, 1:2)
Branky: 2. a 25. M. Tkachuk, 9. Reinhart, 10. Bennett, 39. Lundell, 43. Gadjovich - 44. Guenther, 57. L. Cooley. Střely na branku: 43:33. KAREL VEJMELKA odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval šest branek ze 43 střel a úspěšnost zákroků měl 86 procent. Diváci: 17.020. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Verhaeghe, 3. Bobrovskij (všichni Florida)
Boston - Carolina 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Branky: 42. a 48. Marchand - 19. NEČAS, 32. Teräväinen, 58. Martinook. Střely na branku: 28:33. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Marchand (Boston), 2. Martinook (Carolina), 3. Frederic (Boston).
Los Angeles - Buffalo 3:5 (3:1, 0:2, 0:2)
Branky: 3. Kopitar, 6. Kempe, 10. Dubois - 6. a 29. Peterka, 31. Quinn, 46. Tuch, 49. Cozens. Střely na branku: 41:38. Diváci: 18.154. Hvězdy zápasu: 1. T. Thompson, 2. Quinn (oba Buffalo), 3. Kopitar (Los Angeles)
Vancouver - St. Louis 3:4 v prodl. (0:2, 0:0, 3:1 - 0:1)
Branky: 41., 46. a 60. P. Suter - 14. Neighbours, 15. Bučněvič, 42. Toropčenko, 62. B. Schenn. Střely na branku: 32:18. Diváci: 19.003. Hvězdy zápasu: 1. P. Suter (Vancouver), 2. Neighbours, 3. R. Thomas (oba St. Louis).
Seattle - Chicago 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)
Branky: 45. a 57. Tatar, 5. McCann, 8. Schwartz, 21. Wennberg, 38. B. Tanev - 18. Joey Anderson, 41. N. Foligno. Střely na branku: 29:36. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Daccord, 2. Tatar, 3. Eberle (všichni Seatt
Colorado - Washington 6:2 (1:0, 3:0, 2:2)
Branky: 23., 27., 30. a 57. MacKinnon, 20. Makar, 51. Rantanen - 48. a 58. D. Strome. Střely na branku: 33:25. Diváci: 18.136. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Rantanen, 3. Makar (všichni Colorado).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.