New Jersey - Boston 3:4Pastrňákova vánoční fantazie. Boston vyhrál, v NHL zářili i další Češi

Český útočník David Pastrňák dál záři v NHL. Tentokrát pomohl Bostonu k výhře 4:3 dvěma přesnými zásahy na ledě New Jersey. Bodoval tak v jedenáctém utkání v řadě (10+5). Bodovali i jeho krajané v barvách Bruins. David Krejčí si připsal dvě asistence, Pavel Zacha jednu. Vidět byl i Martin Nečas v barvách Carolina. Ta vyhrála 6:5 nad Philadelphií a český útočník zapsal do statistik dvě gólové asistence. Arizona zdolala doma Los Angeles 2:1 po nájezdech i díky výkonu Karla Vejmelky. Český brankář zastavil 26 střel, v rozstřelu nepustil ze tří nájezdů žádný gól a stal se druhou hvězdou utkání. Stejné ocenění získal i Lukáš Dostál, který ale ani 42 zákroky nezabránil porážce Anaheimu s Calgary 2:3 v prodloužení.

Radost hokejistů Bostonu. Obránce Hampus Lindholm (27), gólman Linus Ullmark (35) a David Pastrňák slaví výhru na ledě New Jersey Devils.

Boston pro sebe získal zápas na ledě New Jersey v prostřední dvacetiminutovce, kdy vstřelil čtyři góly. Nejprve Bergeron srovnal na 1:1, aby přišly velké chvíle českých opor Bruins. V čase 24:34 poslal Boston do vedení Pastrňák, když zblízka chytře posunul touš do sítě mezi betony gólmana. U gólu mu asistovali krajané Krejčí a Zacha. Za pět minut mohl „Pasta" slavit další gól. Skóroval ranou z kruhu do horního růžku, na akci se podílel přihrávkou opět Krejčí.

"Hraju s Krejčím, který nikdy nestřílí a někdo v lajně musí. Je to moje role. Hodně tak střílím a mám radost, že to padá," vysvětlil Pastrňák. Podotkl také, že se hokejem baví a zápasy si užívá. S Bostonem vede NHL. "Celý tým ale hraje dobře, což nám zvyšuje sebevědomí a pomáhá každému z nás," doplnil český hráč. V sezoně dal 24 branek, lepší je pouze Tage Thompson (26) a Connor McDavid (30). V produktivitě je Pastrňák šestý s bilancí 24+23.

Do druhé přestávky přidali Bruins i čtvrtý zásah a do závěrečné třetiny nastoupil do branky Devils Vítek Vaněček. Už sice neinkasoval a New Jersey se povedlo snížit na 3:4, ale výhru už si vzít Boston nenechal. Pastrňák byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu

Utkání bylo specifické pro Zachu. Český útočník nastoupil poprvé v New Jersey, za které odehrál sedm sezon a které jej v létě vyměnilo do Bostonu. Klub připravil pro svého bývalého hráče ve formě videa sestřih akcí, který pustil během první třetiny na kostce, a diváci odměnili Zachu potleskem za jeho služby.

Carolina na domácím ledě přestřílela Philadelphii 6:5 a u dvou zásahů vítězů asistoval český útočník Martin Nečas. V 15. minutě zapsal přihrávku u přesilovkové trefy Noesena na 2:1, podruhé zaknihoval áčko u gólu Svečnikova na 4:2.

Tým Flyers prohrával po dvou třetinách 2:6, ale v závěrečné dvacetiminutovce mocně dotahoval. Snížil na 5:6, ale víc už hosté nestihli.

Dallas si připsal domácí výhru nad Montrealem, i když prohrával už 0:2. Pomohly mu k tomu tři využité přesilové hry, vítězství pak pečetil gólem do prázdné branky. Český útočník Radek Faksa nebodoval.

David Rittich bude spojován s posunem Alexandra Ovečkina na druhé místo v historické tabulce střelců NHL. Kanonýr Washingtonu vstřelil při výhře 4:1 nad Winnipem dva góly a legendárního Gordieho Howea nejen vyrovnal, ale rovnou i přeskočil. Sedmatřicetiletý útočník má na kontě 802 branek a před ním je už pouze Wayne Gretzky (894).

Ovečkin otevřel skóre, když překonal Ritticha střelou z pravého kruhu, a druhou trefu přidal při hře Winnipegu bez gólmana. Český brankář kryl z zápase 23 z 26 střel.

"Když jsem přišel do ligy, nepřemýšlel jsem nad tím, že bych překonal jakýkoli rekord, natož rekordy Gordieho Howea nebo Waynea Gretzkého," pronesl Ovečkin. "Byl jsem hlavně rád, že tu můžu hrát, chtěl jsem podávat co nejlepší výkony. To, co se děje, je pro mě zázrak," dodal.

V Arizoně padly oba góly v základní hrací době z přesilové hry. Domácí vedli od desáté minuty trefou Nicka Schmaltze, Los Angeles vyrovnalo v čase 31:54. Vejmelku překonal Alex Iafallo ránou z pravého kruhu nad lapačku. Více český gólman soupeři nedovolil a v rozstřelu se prosadil pouze Nick Bjugstad.

"Veggie byl ohromný jako vždy. Jsme vděčni, že ho máme," řekl Bjugstad na adresu Vejmelky. "Když jsme dali první gól, myslel jsem na výhru. Chtěl jsem pochytat co nejvíce střel, abych k ní pomohl. Jsem rád, že se nám to povedlo," doplnil český gólman.

Dostál, který chytal popáté v řadě od začátku a pokaždé dosáhl úspěšnosti nad 90 procent, inkasoval poprvé v páté minutě. Od modré čáry jej překonal Michael Stone. Anaheim vyrovnal ještě v úvodní třetině trefou Masona McTavishe, ale v úvodu prostřední části udeřil bekhendem z blízka Brett Ritchie.

Kalifornský klub znovu srovnal krok ve 44. minutě, ve které se prosadil Jakob Silfverberg. Bonusový bod získalo přeci jen aktivnější Calgary zásluhou gólu Rasmuse Anderssona.

"Chytá super od první chvíle, kdy se dostal do sestavy. Myslím si, že je na začátku skvělé kariéry," chválil Silfverberg českého brankáře.

Výsledky zápasů NHL
Carolina - Philadelphia 6:5 (3:1, 3:1, 0:3)
Branky: 4. a 20. Fast, 15. Noesen (Nečas), 26. A. Svečnikov (Nečas), 28. Martinook, 38. Kotkaniemi - 12. Sanheim, 22. T. DeAngelo, 47. Seeler, 48. Laughton, 53. Konecny. Střely na branku: 37:31. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. Martinook, 2. Fast, 3. J. Staal (všichni Carolina).
New Jersey - Boston 3:4 (1:0, 0:4, 2:0)
Branky: 17. J. Hughes, 52. Tatar, 54. Šarangovič - 25. a 30. Pastrňák (na obě Krejčí, na první Zacha), 24. Bergergon, 37. DeBrusk. Střely na branku: 40:23. Vítek Vaněček chytal za New Jersey od třetí třetiny a z pěti střel neinkasoval. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák (Boston), 2. Tatar (New Jersey), 3. DeBrusk (Boston).
Washington - Winnipeg 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky. 19. a 59. Ovečkin, 33. Milano, 44. Dowd - 50. Stenlund. Střely na branku: 27:26. David Rittich odchytal za Winnipeg 58:03 minuty, inkasoval tři góly z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Lindgren, 3. Sheary (všichni Washington).
New York Islanders - Florida 5:1 (0:1, 2:0, 3:0)
Branky: 26. a 56. Beauvillier, 40. Pulock, 48. Raty, 49. Parise - 9. M. Tkachuk. Střely na branku: 43:23. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Beauvillier, 2. Lee, 3. Parise (všichni NY Islanders).
Dallas - Montreal 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)
Branky: 36. a 43. Hintz, 55. Johnston, 60. Kiviranta - 5. Evans, 23. Pezzetta. Střely na branku: 36:24. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Robertson (oba Dallas), 3. Pezzetta (Montreal).
Nashville - Colorado 2:3 po prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 13. Johansen, 27. Duchene - 33. Rantanen, 56. Compher, 65. Girard. Střely na branku: 39:46. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. Girard, 2. Georgijev (oba Colorado), 3. Saros (Nashville).
Chicago - Columbus 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 14. P. Kane, 16. Domi, 23. Athanasiou, 24. Raddysh, 53. J. Toews - 34. Marčenko, 44. Bjork. Střely na branku: 38:29. Diváci: 17 108. Hvězdy zápasu: 1. J. Toews, 2. P. Kane, 3. Stalock (všichni Chicago).
Edmonton - Vancouver 2:5 (2:0, 0:2, 0:3)
Branky: 10. Ryan, 20. McDavid - 21. a 39. J.T. Miller, 53. a 60. Horvat, 58. Michejev. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. J.T. Miller, 2. Horvat, 3. Delia (všichni Vancouver).
Arizona - Los Angeles 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Branky: 10. Schmaltz, rozhodující sam. nájezd Bjugstad - 32. Iafallo. Střely na branku: 24:27. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval jeden gól z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Schmaltz, 2. Vejmelka, 3. Keller (všichni Arizona).
Vegas GK - St. Louis 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:3, 1:1 - 0:0, 1:0)
Branky: 25. a rozhodující sam. nájezd Mark Stone, 6. Pietrangelo, 39. Amadio, 59. Stephenson - 21. Bučněvič, 27. Tarasenko, 29. Faulk, 51. Acciari. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18 125. Hvězdy zápasu: 1. Stephenson, 2. Amadio, 3. Mark Stone (všichni Vegas).
Anaheim - Calgary 2:3 po prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 17. McTavish, 44. Silfverberg - 5. Michael Stone, 23. Ritchie, 63. Andersson. Střely na branku: 23:45. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval tři branky z 45 střel a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Diváci: 16 094. Hvězdy zápasu: 1. Andersson (Calgary), 2. Dostál (Anaheim), 3. E. Lindholm (Calgary).