Hlavní obsah

Pátrání po novém Čechmánkovi. Philadelphia řeší gólmanské omyly českou medicínou

Na začátku roku se v NHL vyhlašovaly nejlepší týmy čtvrtstoletí jednotlivých klubů. A ve Philadelphii, pro někoho možná překvapivě, zařadili do elitní šestky gólmana Romana Čechmánka. Pokud by se k výkonům svého krajana přiblížil od nové sezony Daniel Vladař, bylo by to pro Flyers terno.

Foto: Nick Wass, ČTK/AP

Brankář Daniel Vladař na archivním snímku ještě v dresu Calgary.

Článek

Mladším ročníkům je potřeba to připomínat: Čechmánek (1971-2023) chytal za pensylvánský tým skvěle. Z Evropy přitom odcházel až ve 29 letech, kdy byl draftován v šestém kole. Za oceán se mu nijak zvlášť nechtělo, ale jakmile dorazil, fanoušci Flyers jen zírali. A generální manažer Bobby Clarke byl přesvědčen, že konečně získal adekvátního následovníka legend Bernieho Parenta a Rona Hextalla.

V první sezoně byl Čechmánek druhý v hlasování generálních manažerů o Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře za Dominikem Haškem. V sezoně 2002-03 stlačil v základní části průměr obdržených branek na 1,81, celkem pak za Flyers vychytal dvacet čistých kont! Kvůli svérázné povaze ale občas nenacházel společnou řeč s některými spoluhráči. Z Philadelphie přicházely zprávy, že mu kvůli tomu na trénincích schválně střílejí puky na hlavu.

Češi v brance Flyers

Roman Čechmánek (2000-03): 163 zápasů - 92 výher - průměr 1,96 - úspěšnost 92,3 %

Michal Neuvirth (2015-19):77 zápasů - 39 výher - průměr 2,66 - úspěšnost 90,8 %

Petr Mrázek (2018): 15 zápasů - 6 výher - průměr 3,22 - úspěšnost 89,1 %

Útočník Jeremy Roenick dokonce přišel s teorií, že Čechmánkovi se nechce chytat v play off, protože v NHL jsou hokejisté placeni jen v základní části, a raději by hrál za národní tým na mistrovství světa. Od chvíle, co český brankář odešel v roce 2003 do Los Angeles, však Flyers o maskovaného borce podobného kalibru nezavadili.

Philadelphii se konkurence začala vysmívat kvůli přezdívce „pohřebiště brankářů“. Management k tomu navíc přispíval ne zrovna prozřetelnými rozhodnutími. Jako když v roce 2012 vytrejdoval Sergeje Bobrovského do Columbusu a vsadil na podivína Ilju Bryzgalova, jenž mezi novináři z Philadelphie proslul výrokem: „Mám pro vás dobrou zprávu: Dnes nechytám.“

Flyers se vymstilo i draftování Cartera Harta, který měl sice dvě solidní sezony, ale pak uvadal a následně byl obviněn ze sexuálního napadení během juniorského mistrovství světa v roce 2018.

A Philadelphia je zase tam, kde byla. V minulé sezoně se Švédem Samuelem Erssonem a Rusem Ivanem Fedotovem a Bělorusem Alexejem Kolosovem se stala třetím nejvíce inkasujícím týmem Východní konference.

Fanoušci i média z Philadelphie měli představu, že se management bude na volném trhu pokoušet podepsat staršího brankáře, který by byl 25letému Erssonovi také mentorem. Ale GM Danny Briére podškrábl na dva roky 27letého Vladaře za celkem 6,7 milionu dolarů. Se zjevným tlakem na švédského gólmana.

„Vladař bude mít šanci stát se naší jedničkou,“ řekl Briére. Flyers měli na brankářskou posilu sice omezené prostředky, ale jakmile od Vladaře slyšeli, že je z nabídky Philadephie nadšený, tak po něm skočili.

Během kariéry v NHL rodák z Prahy naskočil do 105 zápasů a připsal si 49 výher s průměrem 3,00 gólu na utkání a úspěšností 89,5 procenta. Ani v Bostonu, ani čtyři sezony v Calgary však Vladař neměl roli jedničky, o kterou teď konečně může zabojovat.

A třeba i oživit ve Philadelphii vzpomínky na sezony, kdy mezi tyčemi Flyers exceloval jeho krajan Čechmánek.