Hlavní obsah

Pětigólový klub NHL přijal druhého Američana. Češi v něm stále chybí

8. 12. 2022 11:07

Šest bodů za jeden zápas posbíral v NHL útočník Buffala Tage Thompson už na Halloween. Stejnou porci zaznamenal i v noci na čtvrtek, v kolonce gólů měl však ohromujících pět čárek! V aréně Columbusu pětadvacetiletý Američan při výhře hostů 9:4 měnil vodu ve víno.

Foto: Jay LaPrete, ČTK/AP

Útočník Buffala Sabres Tage Thompson (vpravo) vede kotouč před hráčem Columbusu Blue Jackets Gavinem Bayreutherem. Foto: Jay LaPrete, ČTK/AP

Článek

„Spoluhráči mi připravili hodně šancí," děkovala hvězda utkání. Fanoušci Blue Jackets jen užasle mlčeli, jaké představení se jim servíruje.

Gól č. 1 (čas 5:32) - Thompson si přihrávku od Alexe Tucha přiťukl z forhendu na bekhend a přehodil beton finského brankáře Joonase Korpisala.

Gól č. 2 (7:50) - Sám před střídajícím Elvisem Merzlikinsem nezazmatkoval a vymetl horní růžek. Domácí gólmani inkasovali čtyři góly z prvních čtyř střel Sabres.

Gól č. 3 (12:22) - Čepice fanouška Buffala letěla na led, když po naznačení Jeffa Skinnera Thompson tvrdě pálil v přesilovce. V tu chvíli byl prvním hráčem klubu od roku 1993 (Alexandr Mogilnyj), který nasázel hattrick za úvodní třetinu. Ale to nebylo zdaleka vše.

Gól č. 4 (16:40) - Další výměna puků se Skinnerem ve dvojnásobné přesilovce a na Thompsona zívala odkrytá branka. Stal se tak čtvrtým hráčem historie NHL, co dával čtyři góly za první třetinu. Naposledy se to povedlo Peteru Bondrovi (1994).

Gól č. 5. (36:07) - Nejhezčí položka večera. Rána z kruhu přes obránce s ‚frajerským' cinknutím puku o tyčku.

„Spoustu let jsem tvrdě makal a tohle berou jako sladkou odměnu," vyprávěl po zápase Thompson, druhý 'pětigólový' Američan v NHL po Marku Pavelichovi (únor 1983).

V historii NHL se stal 48. hráčem, který během jednoho utkání nastřílel pět a více branek. Tím vůbec prvním byl montrealský Joe Malone v prosinci 1917. Ten má na svědomí i rekordních sedm gólů za utkání z ledna 1920, to už ale v dresu Québeku.

Wayne Gretzky a Mario Lemieux měli pětigólových zápasů shodně po čtyřech. Bondra a Marián Gáborík jsou slovenskými členy exkluzivního klubu, který zatím nepřijal žádné české hokejisty.

Bývalý trenér hokejové reprezentace Josef Jandač promluvil v pořadu Příklep o Jakubu Voráčkovi.Video: Sport.cz

Miroslav Fryčer, Jiří Hrdina, Vladimír Růžička, Petr Nedvěd, Jaroslav Svejkovský, Jaromír Jágr, Radek Dvořák, Jiří Dopita, Patrik Eliáš, Martin Havlát, Jan Bulis, Tomáš Hertl, David Pastrňák i Jakub Vrána, ti všichni se zastavili na čtyřech trefách v zápase.

V tomto tisíciletí pět gólů během jednoho duelu nastřílelo pouze šest hráčů, naposledy v lednu Timo Meier ze San Jose.

„Hráli jsme mizerně. Vůbec jsme si nevěděli rady. Ostuda," bědoval finský útočník Columbusu Patrik Laine, jenž dával pět gólů v utkání v listopadu 2018 ještě za Winnipeg. Teď se však musel sklonit před Thompsonovou formou.

„Tage měl úžasnou fazónu a ostatní se k němu připojili," těšilo kouče Sabres Dona Granata.

Dlouhán z Buffala se tak s 21 zásahy vyšvihl na třetí příčku tabulky střelců za edmontonského kapitána Connora McDavida a kanonýra Dallasu Jasona Robertsona. Sabres by ale podobných večerů potřebovali víc. V Atlantické divizi jsou stále předposlední, osmnáct bodů za vedoucím Bostonem.

„Pokud se sejde individuální výkon s úspěchem celého týmu, tak to bývá nejlepší," ví i Thompson.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •