Skvělý Hertl dovedl San Jose k výhře. Calgary zesměšnilo rivala desítkou

Český hokejový útočník Tomáš Hertl přispěl třemi body za gól a dvě asistence k vítězství San Jose v první přípravném duelu na sezonu NHL nad Vegas 5:2. V brance obhájce Stanleyova poháru inkasoval během první a druhé třetiny všech pět gólů Jiří Patera. Forvard Matěj Blümel pomohl dvěma přihrávkami k vítězství Dallasu v Cedar Parku nad Arizonou 7:0. Asistence zaznamenali také obránce Jakub Zbořil z Bostonu při výhře nad New York Rangers 3:0 a útočník Martin Ryšavý z Columbusu při vítězství nad Pittsburghem 4:3 v prodloužení.

Tomáš Hertl ze San Jose Sharks.

V sestavě San Jose chyběl z pětičlenné české kolonie jen obránce Radim Šimek. Vedle Hertla nechyběli v ofenzivě Adam Raška a posila z Detroitu Filip Zadina a v obraně Jan Rutta, jehož Sharks získali z Pittsburghu. Čtyřiadvacetiletý Patera, který v minulé sezoně v dresu Golden Knights odchytal při debutu v NHL dva zápasy, ale není oficiálně řazen mezi držitele Stanley Cupu, inkasoval hned z první střely po 24 sekundách. Po Hertlově asistenci jej překonal Henry Thrun.

V 10. minutě přidal druhou branku střelou z pravého kruhu Hertl a za 46 sekund se prosadil i před Paterou osamocený Nathan Todd. Na snížení Ivana Barbaševa odpověděl 40 sekund před koncem úvodní části po Hertlově přihrávce opět Thrun. V 48. minutě vedli Sharks po brance Kylea Burroughse už 5:1. Výsledek upravil ještě ve druhé třetině Brett Howden. Do závěrečného dějství Pateru, jenž inkasoval pětkrát z 18 střel, nahradil Jesper Vikman.

Třiadvacetiletý Blümel se uchází o to, aby v Dallasu rozšířil svou bilanci šesti utkání a jedné asistence v NHL po své první sezoně u Stars po loňském příchodu z Pardubic. V Cedar Parku v čase 16:11 po jeho asistenci zahájil kanonádu proti Arizoně Logan Stankoven a ve 29. minutě se účastník dvou mistrovství světa podílel i na brance Thomase Harleyho na 4:0.

Boston do prvního testu nezařadil kanonýra Davida Pastrňáka, nehráli ani další útočníci Jakub Lauko a Pavel Zacha. Přestavil se jen Zbořil, po jehož přihrávce v 29. minutě dovršil vítězství nad Rangers John Beecher. Za poražené nastoupil forvard Filip Chytil.

Bodoval také dvacetiletý Ryšavý, jehož si vybral Columbus v roce 2021 v 7. kole draftu na 197. pozici. Po kombinaci s odchovancem Přerova a bývalým hráčem Vítkovic, který strávil poslední dvě sezony v Moose Jaw v juniorské WHL, poslal v 17. minutě Columbus do vedení nad Pittsburghem Carson Meyer.

V sestavě Blue Jackets nechyběl také obránce Stanislav Svozil a od třetí třetiny nastoupil i gólman Pavel Čajan. Dvacetiletý odchovanec Příbrami, který má kontrakt v AHL na farmě v Clevelandu, z osmi střel neinkasoval.

Za Anaheim při výhře nad Los Angeles 3:2 v prodloužení nastoupil od poloviny utkání za stavu 1:0 stejně starý Tomáš Suchánek. Nedraftovaného rodáka z Přerova, který byl přizván na kemp Ducks z Tri-City z WHL, překonal nejdříve v závěru druhé třetiny Francesco Pinelli a v 47. minutě v přesilovce také Alex Laferriere, který otočil skóre. Obrat domácích ale zařídil dvěma góly Jackson LaCombe.

Útočník Adam Klapka si na ledě mohl vychutnat duel Calgary s Vancouverem, v němž Flames deklasovali soupeře 10:0.

Přípravné zápasy před NHL:
Colorado - Minnesota 3:4 (1:0, 0:1, 2:3)
Branky: 5. Kiviranta, 49. Bowlby, 60. Tufte - 24. a 46. S. Walker, 56. Khaira, 59. Lettieri.
Boston - New York Rangers 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 8. Poitras, 24. DeBrusk, 29. Beecher (J. Zbořil).
Dallas - Arizona 7:0 (1:0, 4:0, 2:0), hráno v Cedar Parku
Branky: 17. a 60. Stankoven (na první Blümel), 23. C. McKenzie, 25. S. Steel, 29. T. Harley (Blümel), 34. Stranges, 54. Reedy.
Edmonton - Winnipeg 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 15. Hyman - 8. Toninato, rozhodující sam. nájezd Perfetti.
Columbus - Pittsburgh 4:3 v prodl. (2:2, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 17. a 32. C. Meyer (na první Ryšavý), 5. Texier, 63. Dumais - 16. Gruden, 20. Poulin, 34. A. Wagner. Brankář Pavel Čajan (Columbus) odchytal od začátku třetí třetiny 22 minut a 47 sekund, z osmi střel neinkasoval a měl úspěšnost 100 procent.
Anaheim - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 50. a 61. LaCombe, 16. S. Carrick - 38. Tschigerl, 47. Laferriere. Brankář Tomáš Suchánek (Anaheim) odchytal od poloviny utkání 30 minut a 34 sekund, inkasoval z 15 střel dvě branky a úspěšnost zákroků měl 86,67 procenta.
Calgary - Vancouver 10:0 (4:0, 3:0, 3:0)
Branky: 6., 31. a 53. Coronato, 9. a 30. Huberdeau, 3. Oesterle, 14. Kadri, 32. Hanifin, 42. Zary, 45. B. Jones.
San Jose - Vegas 5:2 (4:1, 1:1, 0:0)
Branky: 1. a 20. Thrun (na obě Hertl), 10. Hertl, 10. Todd, 28. Burroughs - 17. Barbašev, 36. Howden. Brankář Jiří Patera (Vegas) odchytal za první dvě třetiny 40 minut, inkasoval z 18 střel pět branek a měl úspěšnost zákroků 72,22 procenta.