NEW YORK

K Jaromíru Jágrovi se po otřesu mozku vrátil centr Claude Giroux a hned to bylo na výkonu Flyers znát. Český útočník se podílel ve středečním utkání NHL na vítězství Philadelphie v Dallasu 4:1 brankou a asistencí a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Kladenský rodák si zároveň upevnil 11. příčku v historické tabulce střelců zámořské ligy s 657 góly. Na desátého Luca Robitaillea ztrácí už jen jedenáct tref.

Centr Jaromíra Jágra Claude Giroux (uprostřed) se po otřesu mozku vrátil na led a hned to bylo znát.

Jágr byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, lepší byl pouze Claude Giroux. Kanadský hráč, jenž vynechal předchozí čtyři zápasy kvůli otřesu mozku, figuroval u všech branek Flyers. První dal sám, na ostatní přihrál.

"Byl nadšený, že zase může hrát. Bylo to na něm vidět. Od prvního střídaní měl v sobě spoustu energie," uvedl Jágr na adresu Girouxe, jenž mu dělá centra.

Flyers v utkání inkasovali už v úvodní minutě, ale ještě do přestávky dvěma góly skóre otočili. U vyrovnávací branky si připsal asistenci Jágr, jehož střelu z mezikruží dorazil Giroux. V prostředním dějství český útočník zvýšil na 3:1, poté co v početní převaze zavezl do útočného pásma puk, vyměnil si ho s Girouxem a akci zakončil střelou pod horní tyčku.

"Jágr během kariéry udělal hodně bodů v přesilovkách, a když se dá dohromady s tak talentovaným hráčem, jako je Giroux, to se chyby nevyplatí. Několikrát jsme si špatně pokryli prostor a šikovní hokejisté jsou schopni toho využít a najít si cestu ke skórování," komentoval souhru obou hráčů kapitán Dallasu Brenden Morrow.

Trefili se i Tlustý a Klesla

Český útočník Jiří Tlustý zvýšil ve druhé třetině náskok Caroliny v zápase s Phoenixem na 3:1, ale Hurricanes nakonec prohráli 3:4. K obratu přispěl prvním gólem v sezoně i Rostislav Klesla, který si při útočném výpadu týmu najel mezi kruhy a skóroval. Český obránce tím ukončil 41 utkání trvající gólový půst.

Rostislav Klesla se raduje z gólu do sítě Caroliny.foto: ČTK/AP/Karl B DeBlaker

Carolina přitom byla střelecky aktivnější (37:19), ale soupeře nezlomila ani třetí laciná branka, kterou vsítil Tlustý z ostrého úhlu. "Na chvíli jsem ztratil puk z dohledu," řekl brankář Jason LaBarbera. "Viděl jsem hráče na křídle a podíval jsem se, kdo si najíždí středem před branku. V tom jsem ztratil puk a dostal gól. Nesmíte se ale takovou situací nechat rozhodit a musíte se dál soustředit na hru," dodal.

Zbytek za něho udělali spoluhráči, kteří třemi zásahy skóre otočili. "I když jsme nehráli tak dobře, jak bych si představoval, dokázali jsme vyhrát. A to je dobré znamení. V týmu byla pořád bojovná nálada, cítil jsem, že kluci věří, že mají stále šanci vyhrát," potěšilo hostujícího trenéra Davea Tippetta.

I bez zraněného Martina Havláta si poradili hokejisté San Jose s Tampou Bay, kterou přehráli jasně 7:2. Základ úspěchu položili Sharks už v úvodní třetině, protože po patnácti minutách vedli 5:0.

Naproti tomu lídři NHL z Chicaga rozhodli svůj zápas až ve druhé polovině utkání. Jejich soupeř Montreal otevřel s přispěním asistence Tomáše Plekance ve 26. minutě skóre, ale poté už stříleli branky pouze domácí Blackhawks, kteří zvítězili 5:1.

Statistika NHL:
Carolina - Phoenix 3:4 (1:1, 2:1, 0:2)
Branky: 10. T. Ruutu, 26. Nödl (Špaček), 33. Tlustý - 3. Ray Whitney (Hanzal), 34. O'Reilly, 45. Klesla, 51. Korpikoski. Střely na branku: 37:19. Diváci: 15.848.
Chicago - Montreal 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
Branky: 32. Brunette, 32. Sharp, 51. Stalberg, 59. Toews, 60. Bickell - 26. A. Kosticyn (Plekanec). Střely na branku: 28:21. Diváci: 22.081.
Dallas - Philadelphia 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Branky: 1. Ryder - 9. C. Giroux (Jágr), 12. Simmonds, 28. Jágr, 46. Meszároš. Střely na branku: 31:30. Diváci: 15.061.
Colorado - St. Louis 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Branky: 4. P. Stastny, 6. McLeod (Hejda), 35. McClement - 24. Backes, 30. Ch. Stewart. Střely na branku: 22:39. Diváci: 15.421.
Vancouver - Detroit 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)
Branky: 10. Higgins, 10. Hodgson, 16. Burrows, 44. Edler - 14. Bertuzzi, 37. D. Miller. Střely na branku: 25:40. Diváci: 18.890.
San Jose - Tampa Bay 7:2 (5:1, 0:0, 2:1)
Branky: 14. a 15. Couture, 4. Ferriero, 5. Pavelski, 7. Desjardins, 42. Burns, 53. Marleau - 16. Moore, 48. St. Louis. Střely na branku: 43:24. Diváci: 17.562.