Philadelphia - San Jose 3:2Zadinovy trefy San Jose nestačily. Mrázek pomohl Chicagu k výhře

Český útočník San Jose Filip Zadina dvakrát skóroval v duelu zámořské NHL. Sharks však podlehli na ledě Philadelphie 2:3. Brankář Petr Mrázek dovedl Chicago k vítězství nad Anaheimem 7:2. Dvaatřicetiletý Mrázek kryl 29 střel Ducks. Hlavní hvězdou duelu byl Kanaďan Connor Bedard. Jednička draftu zapsala gól a čtyři asistence.

Útočník San Jose Filip Zadina se raduje z branky proti Philadelphii.

Zadina, který v zápase vystřelil osmkrát, vyrovnal v přesilových hrách na 1:1 a 2:2. V závěru úvodní třetiny se prosadil bekhendovým blafákem. Při druhém gólu zakončil akci z hranice brankoviště střelou do prázdné branky. V obou případech jej ideálně uvolnil Luke Kunin.

„Dostal jsem dvě skvělé přihrávky a proměnil je, ale pořád to nestačilo a prohráli jsme. Cítil bych se lépe, kdybychom zvítězili,“ uvedl Zadina, který si vytvořil nové gólové maximum. Na kontě má 12 branek. O výhře Philadelphie rozhodl ve 46. minutě Owen Tippett.

Mrázka překonal jen Brett Leason, jenž v oslabení otevřel skóre a na začátku druhé třetiny z dalšího rychlého protiútoku upravil střelou mezi betony skóre na 2:1. Zbytek ale vyzněl pro Chicago. Hlavním strůjcem obratu byl Connor Bedard, který poprvé v NHL nasbíral v utkání pět bodů (1+4). Zdatně mu sekundovali Philipp Kurashev (2+2) a Nick Foligno (0+4).

Za stavu 2:6 vypukla hromadná strkanice za brankou Chicaga, ze které vyplynula bitka mezi Gudasem a MacKenziem Entwistlem. Český bek měl navrch, v jednu chvíli už svého protivníka povalil na led. Rvačka ale dál pokračovala a vložil se do ní Mrázek, což vyprovokovalo do akce i Gibsona.

Vyrazil na druhou stranu kluziště a sápal se přes rozhodčí po Mrázkovi, jehož chytil za dres a lehce mu jej přetáhl přes hlavu. K souboji nedošlo díky zásahu sudích, kteří oba gólmany oddělili.

Po incidentu z 50. minuty vystřídal Gibsona v brance Dostál. Trenér Anaheimu Greg Cronin prozradil, že došlo k nedorozumění. Kouči někdo sdělil, že byla jeho brankářská jednička vyloučena do konce zápasu, protože překročil červenou čáru. „Až když se svlékal z výstroje (Gibson), tak jsem se dozvěděl, že dostal dvě plus deset minut (stejně jako Mrázek) a že může pokračovat,“ vysvětlil Cronin změnu v brankovišti.

Daniel Vladař byl střídán po dvou třetinách, v nichž dostal šest branek z 35 střel při prohře Calgary 2:6 s Coloradem.

Vladař chytal při drobném zranění brankářské jedničky Jacoba Markströma podruhé za sebou od první minuty. Ještě po úvodní třetině nic nenasvědčovalo, že by opět inkasoval příděl. V prostřední části ale Colorado otočilo pěti góly z 1:2 na konečných 6:2. Vladařovo konto zatížil čtyřmi body Mikko Rantanen (2+2). Český gólman byl v posledních dvou startech pod palbou a třináct branek pustil ze 75 střel.

„Každý v kabině se musí nad sebou zamyslet. Příště musíme hrát lépe než v posledních třech zápasech,“ podotkl kapitán Calgary Mikael Backlund. „Nejde jen o výsledky. Musíme zvýšit nasazení, zlepšit systémové věci. Všechno musí být lepší,“ doplnil.

Karel Vejmelka inkasoval dvakrát z 29 střel při prohře Arizony 1:4 na ledě Minnesoty. Daniel Vladař byl střídán po dvou třetinách, v nichž dostal šest branek z 35 střel při prohře Calgary 2:6 s Coloradem.

Český gólman držel naděje Arizony na bodový zisk až do závěrečných minut. Překonali jej jen Kirill Kaprizov, který dal první gól střelou zpoza levého kruhu, a Ryan Hartman, jenž zakončil souhru v přesilové hře do odkryté branky. Český gólman se vytáhl ve třetí třetině při úniku Matse Zuccarella. Minnesota pojistila výhru až dvěma góly při hře Coyotes bez brankáře.

Vejmelka inkasoval v posledních čtyřech zápasech deset gólů. „Vejy chytal opět velmi dobře. Ale taky jsme hráli v defenzivě solidně. Drželi jsme je hodně mimo ideální střelecké pozice, dost střel jsme zblokovali. Bojovali jsme, dohrávali souboje,“ chválil trenér Arizony Andre Tourigny s tím, že potřebují dávat více gólů.

Florida si upevnila vedení v NHL výhrou 4:3 v Dallasu. Lídr soutěže prohrával 0:3 a ještě v 52. minutě měl dvougólové manko. Na obratu se podílel dvěma góly Aleksander Barkov, třikrát udeřili Panthers v přesilových hrách.

Brankář New York Rangers Igor Šesťorkin vychytal ve druhém utkání za sebou čisté konto. Na ledě Caroliny zneškodnil 28 střel včetně jednoho pokusu Martina Nečase a dovedl tým k výhře 1:0.

Detroit utrpěl v Buffalu debakl 3:7, prohrál pošesté v řadě a vypadl ve Východní konferenci z postupové osmičky do play off.

NHL:
Buffalo - Detroit 7:3 (4:1, 3:1, 0:1)
Branky: 11. a 30. Byram, 2. Tuch, 13. Benson, 16. J. Skinner, 25. Clifton, 34. Peterka - 13. Chiarot, 30. Raymond, 58. Walman. Střely na branku: 39:24. Diváci: 15.529. Hvězdy zápasu: 1. Byram, 2. Benson, 3. Thompson (všichni Buffalo).
Montreal - Columbus 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
Branky: 1. Gallagher, 4. Slafkovský, 6. J. Roy. Střely na branku: 23:41. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Primeau, 2. Savard, 3. Gallagher (všichni Montreal).
Ottawa - Pittsburgh 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 52. Sanderson, 64. Batherson - 60. Bunting. Střely na branku: 39:35. Diváci: 19.236. Hvězdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. Batherson (oba Ottawa), 3. Jarry (Pittsburgh).
Philadelphia - San Jose 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 4. Farabee, 30. Frost, 46. Tippett - 20. a 34. ZADINA. Střely na branku: 41:29. Diváci: 18.289. Hvězdy zápasu: 1. Frost (Philadelphia), 2. ZADINA (San Jose), 3. Tippett (Philadelphia).
Carolina - NY Rangers 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 20. Fox. Střely na branku: 28:24. Diváci: 18.859. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin (NY Rangers), 2. Kočetkov (Carolina), 3. Fox (NY Rangers).
Dallas - Florida 3:4 (1:0, 2:1, 0:3)
Branky: 4. Pavelski, 28. J. Robertson, 29. Johnston - 52. a 55. Barkov, 33. Reinhart, 54. Bennett. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Bobrovskij (oba Florida), 3. J. Robertson (Dallas).
Minnesota - Arizona 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 7. a 58. Kaprizov, 39. Hartman, 58. M. Foligno - 29. Bjugstad. Střely na branku: 31:22. KAREL VEJMELKA odchytal za Arizonu 59:21 minuty, inkasoval dvě branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Diváci: 18.231. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Kaprizov, 3. Fleury (všichni Minnesota).
Chicago - Anaheim 7:2 (1:1, 3:1, 3:0)
Branky: 24. a 44. Kurashev, 12. Donato, 32. S. Jones, 40. Bedard, 43. Entwistle, 51. T. Johnson - 11. a 22. Leason. Střely na branku: 31:29. PETR MRÁZEK odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval dvě branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. LUKÁŠ DOSTÁL odchytal za Anaheim 10:42 minuty, inkasoval jeden gól z pět střel a úspěšnost zásahů měl 80 procenta. Diváci: 18.017. Hvězdy zápasu: 1. Bedard, 2. Kurashev, 3. N. Foligno (všichni Chicago).
Calgary - Colorado 2:6 (2:1, 0:5, 0:0)
Branky: 4. Miromanov, 7. Duehr - 3. a 40. Rantanen, 25. Manson, 26. MacKinnon, 28. Ničuškin, 35. Mittelstadt. Střely na branku: 27:38. DANIEL VLADAŘ odchytal za Calgary první dvě třetiny, inkasoval šest gólů z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 82,9 procenta. Diváci: 17.185. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. MacKinnon, 3. Ničuškin (všichni Colorado).
Seattle - Vegas 4:5 v prodl. (0:0, 1:2, 3:2 - 0:1)
Branky: 25. Burakovsky, 42. Beniers, 46. Tanev, 52. Bjorkstrand - 27. a 60. Marchessault, 35. Dorofejev, 53. W. Karlsson, 64. Eichel. Střely na branku: 30:34. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. Marchessault (oba Vegas), 3. Eberle (Seattle).