Zacha vykřesal naději, Tampa ale nakonec vítěznou šňůru Bostonu ukončila

Vítězná série hokejistů Bostonu se v zámořské NHL zastavila na šesti zápasech. Šňůru Bruins v čtvrtek zastavila na domácím ledě Tampa Bay, jejíž výhru vystřelil v 54. minutě Victor Hedman. Z české legie se mezi střelce Bostonu zapsal Pavel Zacha, který po souhře s Davidem Pastrňákem a Davidem Krejčím vyrovnával na začátku třetí třetiny na 2:2.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

David Krejčí prohrané buly odčinil parádní přihrávkouVideo: sntv

Bostonu se podařilo v úvodu třetí třetiny odpovědět na branku Tampy během necelých devadesáti sekund. Pastrňák získal mezi kruhy puk, zbavil se elegantně obránce a našel v předbrankovém prostoru Krejčího, který ještě vylepšil pozici pro Zachu. "Střídání před tím naše lajna inkasovala, chtěl jsem to strašně odčinit. A bylo fajn, že se to povedlo. Snažili jsme se vytvořit si nějaké šance," culil se po utkání Krejčí, jehož při inkasovaném gólu mrzelo prohrané vhazování.

Čtyři sekundy před třetí sirénou měl na holi další vyrovnávací branku Pastrňák, jeho ránu ale úspěšně zblokoval Michail Sergačjov.

Brankář Karel Vejmelka zastavil v všech 33 střel St. Louis a dovedl hokejisty Arizony k vítězství 5:0. Současně si připsal třetí čisté konto v sezoně. Vejmelka tým podržel zejména v úvodních dvou třetinách, ve kterých zneškodnil 27 střel a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

"Byl odpočatý, připravený, sebevědomý," řekl trenér Arizony Andre Tourigny k Vejmelkovi, kterého posledních osm zápasů pravidelně střídá s Connorem Ingramem. "Bylo minimum střel i situací, které by mě vystrašily. Měl vše pod kontrolou," doplnil kouč.

K výhře nasměroval Arizonu Nick Schmaltz, jenž v rozmezí 31. až 41. minuty vstřelil úvodní tři góly zápasu a připsal si v NHL první hattrick. Na něj ve třetí třetině ještě navázali Travis Boyd a Barrett Hayton.

Pavel Zacha (18) oslavuje vyrovnávací branku Bostonu na ledě Tampy Bay.

"První dvě třetiny hráli opravdu dobře. Ale dvakrát jsme udeřili z brejků a skvěle jsme začali i třetí třetinu. Dobře jsme také bránili, to byl základ výhry," řekl Vejmelka, který inkasoval na začátku utkání. Gól ale po kontrole u videa neplatil, protože jej sekl do ruky Robert Thomas. Za stavu 5:0 ještě zachránila českého brankáře horní tyčka.

Detroit i díky asistenci Dominika Kubalíka zvítězil 4:3 v prodloužení v Montrealu. Red Wings v utkání třikrát vedli, přičemž gól na 3:2 dal Oskar Sundqvist tečí Kubalíkovy střely. Montreal pokaždé srovnal krok díky produktivitě Rafaela Harvey-Pinarda (2+1), střelecky aktivnější hosté (42:23) ale získali bonusový bod trefou Robbyho Fabbriho.

Ondřej Palát přihrál na jeden gól New Jersey, které podlehlo v Nashvillu 4:6. Na straně poražených plnil Vítek Vaněček roli náhradníka. New Jersey po akci Paláta vykřesalo v 58. minutě gólem na 4:5 naději na bodový zisk. Český útočník přihrál zpoza branky mezi kruhy Dougiemu Hamiltonovi, jehož zblokovanou střelu doklepl Dawson Mercer. Více Devils nestihli a neprodloužili sérii osmi zápasů s alespoň bodem. Vaněčkova osobní šňůra osmi výher ale trvá, protože nechytal.

V Calgary sledovali oba čeští gólmani zápas ze střídačky. Petr Mrázek kryl záda Jaxsonu Stauberovi, který zlikvidoval 34 střel při výhře Chicaga 5:1 a připsal si vítězství i ve svém druhém startu v NHL. Na straně poražených zůstal na lavičce Daniel Vladař.

David Rittich, který ve všech třech zápasech v roce 2023 vychytal Winnipegu výhru, většinou plní roli náhradníka Connora Hellebuycka. Ten byl ve čtvrtek vyhlášen třetí hvězdou zápasu, ale neodvrátil prohru s Buffalem 2:3.

Do čtvrtečního programu naopak zasáhl Pavel Francouz, který pustil čtyři góly z 31 střel při prohře Colorada 3:5 s Anaheimem. Ducks otočili z 1:3 a obrat odstartoval Frank Vatrano, který nasázel hattrick. "První dvě třetiny se mi výkon kluků líbil, ale ve třetí se z naší hry úplně vytratilo nasazení a odhodlání," zlobil se kouč Colorada Jared Bednar.

Montreal - Detroit 3:4 v prodl. (1:1, 2:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 27. a 39. Harvey-Pinard, 6. Pezzetta - 4. Rasmussen, 24. Berggren, 34. Sundqvist (KUBALÍK), 63. Fabbri. Střely na branku: 23:42. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Harvey-Pinard, 2. Belzile (oba Montreal), 3. Seider (Detroit).
Tampa Bay - Boston 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 11. Hagel, 41. Point, 54. Hedman - 37. Marchand, 43. ZACHA (KREJČÍ, PASTRŇÁK). Střely na branku: 35:39. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Vasilevskij, 3. Kučerov (všichni Tampa Bay).
Washington - Pittsburgh 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 6. Ovečkin, 46. Johansson, rozhodující sam. nájezd Bäckström - 23. Heinen, 53. Rust. Střely na branku: 45:37. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper (Washington), 2. DeSmith (Pittsburgh), 3. Johansson (Washington).
Minnesota - Philadelphia 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 24. a 45. Boldy, 63. Zuccarello - 6. Cates, 59. DeAngelo. Střely na branku: 23:30. Diváci: 19 177. Hvězdy zápasu: 1. Boldy, 2. Zuccarello, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).
Nashville - New Jersey 6:4 (2:2, 1:1, 3:1)
Branky: 13. Glass, 17. C. Smith, 32. Granlund, 49. Duchene, 57. F. Forsberg, 60. Jeannot - 11. Bratt, 16. Šarangovič, 25. J. Hughes, 58. Mercer (PALÁT). Střely na branku: 41:39. Diváci: 17 164. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Parssinen, 3. C. Smith (všichni Nashville).
Winnipeg - Buffalo 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
Branky: 56. Schmidt, 60. Dubois - 31. Power, 35. Thompson, 51. V. Olofsson. Střely na branku: 21:36. Diváci: 13 589. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. Thompson (oba Buffalo), 3. Hellebuyck (Winnipeg).
Arizona - St. Louis 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)
Branky: 31., 34. a 41. Schmaltz, 46. Boyd, 48. Hayton. Střely na branku: 25:33. KAREL VEJMELKA odchytal za Arizonu celé utkání a z 33 střel neinkasoval. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Schmaltz, 2. VEJMELKA, 3. Hayton (všichni Arizona).
Calgary - Chicago 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Branky: 20. Huberdeau - 18. Raddysh, 30. Katchouk, 36. Dickinson, 37. Lafferty, 60. Murphy. Střely na branku: 35:29. Diváci: 17 659. Hvězdy zápasu: 1. Stauber, 2. P. Kane, 3. Blackwell (všichni Chicago).
Colorado - Anaheim 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)
Branky: 4. a 37. Rantanen, 22. Girard - 10., 39. a 60. Vatrano, 50. Henrique, 51. McTavish. Střely na branku: 44:32. PAVEL FRANCOUZ odchytal 58:37 minuty, inkasoval čtyři góly z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Diváci: 18.124. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. McTavish (oba Anaheim), 3. Rantanen (Colorado).