Hlavní obsah

Fraška vrcholí. Fasel získal ruské občanství a vstoupil do tamního byznysu

14. 2. 2023 20:31

Na první pohled neuvěřitelné. Ale hned řada zdrojů potvrzuje: někdejší prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel získal ruské občanství a spolu s pasem i většinový podíl ve firmě na produkci jablek v Krasnojarské oblasti. Třiasedmdesátiletý Švýcar se tak přidal do bizarního klubu příznivců režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, v němž již dříve zakotvili herci Gérard Depardieu či Steven Seagal.

Foto: Profimedia.cz

René Fasel (vlevo) a Vladimir Putin v roce 2021 při tradiční hokejové taškařici ruského prezidenta v Soči.

Článek

Fasel se blízkostí k Rusku nijak netajil, o možnosti získání ruského pasu hovořil již před dvěma lety na kongresu IIHF v Petrohradě. Tehdy ovšem podmiňoval nabytí občanství osvojením plynulé ruštiny. V úterý běloruská nezávislá agentura Nexta přinesla na svém Twitteru informaci, že svazek s autokratickým Putinovým režimem byl posvěcen.

A nezůstalo jen u rudého pasu s dvouhlavou orlicí. Podle informací agentury, které potvrzují i další zdroje, Fasel získal 54% podíl ve společnosti Alma Holding, která se věnuje produkci jablek. Zbývající podíl má vlastnit s režimem propojený oligarcha a jeden z nejmocnějších mužů v Rusku Gennadij Timčenko, do jehož portfolia spadá rovněž plynárenská společnost Novatek či petrochemický podnik Sibur Holding.

Oba muže ještě před byznysovým propojením spojoval vztah k hokeji. Fasel byl hlavou IIHF v letech 1994-2021, Timčenko je zase šéfem KHL a prezidentem klubu SKA Petrohrad. A asi není překvapením, že figuruje již od roku 2014 na sankčním seznamu USA a od loňské invaze Ruska na Ukrajinu i na listině nežádoucích osob pro Evropskou unii a Velkou Británii.

Reklama