Hlavní obsah

Hokej mění pravidla, střední pásmo bude kratší

24. 5. 2014 20:23

Mezinárodní hokejová federace dala na kongresu v dějišti světového šampionátu v Minsku zelenou hned několika podstatným úpravám v pravidlech. Nejzásadnější změnou je zkrácení středního pásma, díky němuž budou mít týmy na MS více prostoru na hru v útočném pásmu. Stejná praxe již dlouhodobě funguje v zámořské NHL.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Budou změny pravidel aktuální i pro Jaromíra Jágra (vlevo), který naznačil, že na MS už hrát nikdy nebude? Na snímku s ním je asistent trenéra Ondřej Weissmann.Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Článek

Každá z modrých čar se směrem ke středu hřiště posune o více než jeden a půl metru. Zatímco v současnosti má útočné pásmo 21,33 metru, od příští sezóny už to na všech šampionátech pod hlavičkou IIHF bude 22,86 metru. "Bude to znamenat větší prostor pro hráče na přesilovkách, pro hráče, kteří jsou aktivní. Týmy na přesilovkách pak mají větší šanci udržet se v pásmu," uvedl šéftrenér českého svazu Slavomír Lener pro Českou televizi.

Novinkou je i rozmezí pro rozměry ledové plochy. Místo současných tolerancí 29 až 30 metrů na šířku a délce 60 až 61 metrů bude možné využít i led výrazně užší. Tolerance šířky bude 26 až 30 metrů při jednotné délce kluziště 60 metrů. "To aby se právě krajní pásma nezkracovala," vysvětlil Lener. Právě 26 metrů mají na šířku ledové plochy v NHL.

Zaveden bude i tzv. hybridní icing, podle jehož výkladu se hraje už v této sezóně slavné zámořské ligy. Zakázané uvolnění bude odpískáno tehdy, pokud bude na úrovni bodu pro vhazování bránící hráč jasně blíže kotouči. Pokud bude postavení hráčů opačné nebo budou bojovat rameno na rameno, sudí pískat nemají. "Pro hru jako takovou to bude podle mého posun, i když zároveň i dřina pro rozhodčí," připustil Lener.

Trestné střílení už nebude možné zakončovat po otočce nebo "lakrosovou koncovkou", kdy hráč nabral puk na čepel hole a pak ho poslal na bránu. "Při otočce to měli rozhodčí těžké na posouzení, zda se puk stále posunuje požadovaným směrem vpřed," uvedl Lener.

Změnou je i postavení na vhazování. "Pokud si mužstvo vybojuje vhazování v útočném pásmu, první se bude stavět bránící hráč, čímž dojde oproti současnosti ke zvýhodnění útočícího týmu, kdy je to naopak," porovnával Lener.

V závislosti na výsledcích jednání s výrobci sportovní výstroje bude výhledově také zvažováno nařízení o zmenšení brankářské lapačky. Změny v pravidlech vystoupí v platnost od nové sezóny s tím, že takto nastavené mají platit přinejmenším do roku 2018.

Reklama

Související témata: