Hlavní obsah

Král David zpátky na trůnu, už pošesté. Sesadit rekordmana Jágra nemusí být utopie

29. 6. 2023 22:14

Po předchozích pěti triumfech v řadě bral loni „až" druhé místo, nyní se ale David Pastrňák na trůn pro nejlepšího českého hokejistu vrátil. 27letý útočník Bostonu ovládl 55. ročník Zlaté hokejky a v tradiční anketě zvítězil už pošesté, čímž se na druhém místě osamostatnil od Dominika Haška. K vyrovnání rekordmana Jaromíra Jágra by ještě potřeboval šest prvenství.

David Pastrňák ovládl anketu Zlatá hokejka. Dělá super reklamu českému hokeji, vyzdvihují ho další oceněníVideo: Sport.cz

 
Článek
Fotogalerie

„Moc rád bych byl na vyhlášení v Praze, ale letos mi to nevyšlo. Obrovský dík patří mé mámě, bráchovi a přítelkyni Rebecce, kteří mě podporují každý den. Bez nich bych nebyl tam, kde jsem," vzkázal Pastrňák na předtočeném videu z Bostonu, kde pobývá.

„Pasta bez jakýchkoliv debat vyhrál naprosto zaslouženě, je to suverénně náš nejlepší hokejista. I z druhé strany střídačky je radost se dívat, s jakou lehkostí dává góly a jak na ledě vypadá," vyzdvihl Pastrňáka Dominik Kubalík z Detroitu, který skončil čtvrtý za Nečasem a Krejčím.

Pastrňák, jenž se ze slavnostního vyhlášení omluvil z rodinných důvodů a 25 kilogramů vážící bronzovou trofej převezme později, má za sebou nejpovedenější sezonu v NHL. V tabulce produktivity celé soutěže obsadil se 113 body třetí místo, mezi střelci byl s 61 trefami druhý. V play off přidal pět zásahů, Bruins ale překvapivě vypadli už v prvním kole.

Bude David Krejčí pokračovat? Po sezoně jsem si myslel, že to rozhodování půjde rychle, ale...Video: Sport.cz

Přesto se havířovský rodák dostal mezi trojlístek finalistů na Hart Trophy určenou nejužitečnějšímu hráči a Ted Lindsay Award pro nejlepšího hráče sezony podle hlasování samotných hráčů. Obě trofeje nakonec získal edmontonský McDavid.

Ve Zlaté hokejce ale letos neměl konkurenci a ovládl v ní všechna tři hlasovací kola. V tom závěrečném, v němž trenéři a hokejoví novináři vybírali jen mezi desítkou finalistů, přičemž ti si nepřenášejí body z předchozích kol, jej na první místo zařadilo 64 hlasujících, jen asistent trenéra ženské reprezentace Dušan Andrašovský jej zařadil až na druhou příčku za Červenku.

Pastrňák sice na rekordmana Zlaté hokejky Jágra ztrácí šest triumfů, což se může jevit jako nereálná mise. Pokud však zůstane zdravý, nejproduktivnějšího Evropana klidně může dohonit či předstihnout. Vždyť když bylo Jágrovi stejně jako je nyní Pastrňákovi, měl na svém kontě jen tři vítězství.

„Pasta je skvělej, dát přes 60 gólů je neuvěřitelné číslo. Pro nás všechny v Česku je velkým vzorem a motivuje mě, abych se někdy dostal na jeho úroveň. I když vím, že se to povede jen pár hráčům," řekl Filip Chytil, jenž při své premiérové účasti v desítce nejlepších byl šestý.

Jak jim to sluší? Hokejisté a jejich partnerky vyrazili na vyhlášení ankety Zlatá hokejkaVideo: Sport.cz

Letos skončil za hvězdou Bostonu se ztrátou 111 bodů Martin Nečas z Caroliny, třetí byl s mankem dalších 106 bodů Pastrňákův klubový spoluhráč a vítěz ankety z roku 2013 David Krejčí. Ten se v nejlepší desítce objevil už potřinácté, více účastí mají na kontě už jen Jágr (24) a Dominik Hašek (16). Nováčky mezi finalisty jsou šestý Filip Chytil a devátý Pavel Zacha.

V rámci galavečera v pražském O2 universum byli oceněni také vítězové dalších kategorií. Nejlepším para hokejistou se stal obránce Radek Zelinka (SKV Sharks Karlovy Vary), který coby kapitán letos dovedl národní týmu k historickému bronzu na MS.

Nejlepší hokejistkou byla vybrána útočnice Michaela Pejzlová (IFK Helsinky), nejlepším juniorem pak brankář Tomáš Suchánek (Tri-City Americans, WHL).

ZLATÁ HOKEJKA 2023
JMÉNOKLUBBODY
1. David Pastrňák(Boston/NHL)649
2. Martin Nečas(Carolina/NHL)538
3. David Krejčí(Boston/NHL)432
4. Dominik Kubalík(Detroit/NHL)393
5. Roman Červenka(Rapperswil/Švýc.)372
6. Filip Chytil(NY Rangers/NHL)335
7. Tomáš Hertl(San Jose/NHL)282
8. Vítek Vaněček(New Jersey/NHL)216
9. Pavel Zacha(Boston/NHL)198
10. Filip Hronek(Detroit, Vancouver/NHL)160.

Reklama