Hlavní obsah

Král připouští, že byl v evidenci StB. Kategorický popírá, že by někoho udával. Na pondělí svolal tiskovku

22. 9. 2021 19:03Aktualizováno 23. 9. 2021 15:30

Prezident Českého hokeje Tomáš Král ve svém středečním vyjádření pro média nepopřel, že byl evidovaným spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky, tehdejší třetí správy StB. Potvrzují to i zveřejněné dokumenty Archivu bezpečnostních složek, podle nichž Král donášel na svého nadřízeného a udal vojína, který udržoval kontakty do kapitalistických zemí. Na pondělních 13 hodin pak šéf tuzemského hokeje svolal tiskovou konferenci.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Předseda českého hokejového svazu Tomáš Král na archivním snímku.

Článek

„Jako absolvent právnické fakulty jsem v rámci základní prezenční služby v armádě působil ve funkci vyšetřovatele u plzeňského vojenského útvaru," sdělil po několika výzvách k reakci Král.

V návaznosti na služební zařazení k právnímu oddělení divize se podle vlastních slov v období od června 1987 do března 1988 tedy podílel na prověřování záležitostí souvisejících s ochranou státního tajemství, prověrkami jeho nositelů a šetření mimořádných událostí v armádě.

Jaromír Jágr o kauze Tomáše KráleVideo: Sport.cz

„Tuto skutečnost neskrývám, je veřejně přístupná a ze stejného důvodu jsem byl evidován jako spolupracovník vojenské kontrarozvědky, i když o obsahu spisu jsem se dozvěděl až s mnohaletým odstupem," uvedl Král.

Podle spisu měl absolvovat během necelého roku 22 konspiračních schůzek a předávat informace ze soukromí svého nadřízeného, namaloval plánek jeho bytu, umožnil vojenské kontrarozvědce získat jeho klíče a instalovat odposlech.

„Kategoricky popírám, že bych postupoval tak, jak je nepravdivě uvedeno v záznamech. Osobu, o kterou se jedná, jsem naopak o zájmu vojenské kontrarozvědky obratem informoval a domluvili jsme se společně na postupu. Nikdy jsem neučinil nic, čím bych dohodu porušil a prověřovanou osobu poškodil," tvrdí šéf hokejového svazu.

Přímou konfrontaci s dotyčným člověkem nabídl i redakci Deníku Sport, který ze spisu jako první citoval. „Po skončení základní vojenské služby moje kontakty s vojenskou kontrarzovědkou skončily, s civilní StB jsem neměl nikdy nic společného a nabídky spolupráce, které mi v tomto směru byly učiněny, jsem jednoznačně odmítl. Dokazují to i termíny archivace svazku," prohlásil 57letý advokát Král, jenž stojí v čele českého hokeje 13 let. Na pondělí 13:00 pak svolal tiskovou konferenci. Oznámí na ní svou rezignaci? Přijde s pokáním? Sport.cz tiskovku odvysílá v živém videopřenosu.

Bývalý hokejový útočník a současný televizní expert Milan Antoš Krále přesto vyzval k rezignaci. „Pokud v minulosti dělal věci, které nejsou v jednadvacátém století přípustné, měl by si z toho sám vyvodit nějaký závěr a postavit se k tomu jako chlap," prohlásil.

Reklama