Hlavní obsah

V hokejové Síni slávy jsou nově Prošek, Kadlec, Ščerban a Dovalil

19. 12. 2013 20:40

Do Síně slávy českého hokeje byli dnes uvedeni Bohumil Prošek, Arnold Kadlec, Bedřich Ščerban a Josef Dovalil. Ke slavnostnímu aktu došlo v průběhu první přestávky utkání Channel One Cupu mezi českým týmem a Finskem v Praze.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Noví členové hokejové síně slávy (zleva): Bohumil Prošek, Arnold Kadlec, Bedřich Ščerban a Josef Dovalil.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Někdejšího vynikajícího útočníka Proška, mistra světa Kadlece, vítěze ankety Zlatá hokejka Ščerbana i uznávaného pedagoga, metodika a činovníka Dovalila uvítali mezi elitou prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáš Král a předseda návrhové komise Dominik Hašek.

Dvaaosmdesátiletý Prošek je pětinásobným mistrem Československa v dresu RH Brno a SONP Kladno. Někdejší výtečný útočník a poté i úspěšný trenér se zúčastnil olympijských her v Cortině 1956 a čtyř světových šampionátů, ze kterých přivezl jednu stříbrnou (1961) a dvě bronzové medaile (1957, 1959). V roce 1961 byl členem mužstva, které vybojovalo titul mistrů Evropy.

Obránce Kadlec dosáhl největšího úspěchu v roce 1985, kdy získal zlatou medaili na mistrovství světa v Praze. O rok dříve vybojoval stříbro na olympiádě v Sarajevu. Bývalý hráč Litvínova a Jihlavy má ve sbírce také dvě stříbrné (1982, 1983) a jednu bronzovou (1981) medaili z MS. Na Kanadském poháru 1981 byl členem All Star týmu.

Další zadák Ščerban startoval na třech olympijských turnajích a osmi mistrovstvích světa. Bronzové medaile má z OH 1992 v Albertville a ze světových šampionátů v letech 1987, 1989, 1990, 1992 a 1993. Před dvaadvaceti lety získal bývalý hráč Dukly Jihlava, který úspěšně působil i ve Švédsku a v Německu, Zlatou hokejku.

Trojici bývalých hokejistů doplní v Síni slávy pedagog a metodik Dovalil, který byl řadu let členem realizačních týmů reprezentace, v nichž spolupracoval mimo jiné s Luďkem Bukačem starším, Stanislavem Neveselým či Pavlem Wohlem. V minulosti působil jako člen předsednictva a výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje, byl také místopředsedou Českého olympijského výboru.

Síň slávy ČSLH, která vznikla v roce 2008, má i s novými členy 114 osobností.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •