Ambri-Piotta - Pardubice 2:3 po prodl.Pardubice mají skalp obhájce trofeje. Vítězný obrat završil Sedlák

Hokejisté Pardubic se vrátili na Spenglerův pohár do Davosu po šestnácti letech a začali tam cennou výhrou, když úvodní duel proti obhájci prvenství Ambri-Piotta otočili z nepříznivého stavu 0:2. O smazání manka se proti švýcarském klubu gólově postarali Matěj Paulovič a Tomáš Zohorna. Vítěznou branku Dynama dal po 75 vteřinách nastavení Lukáš Sedlák. Extraligový lídr tak získal na turnaj den volna, druhé vystoupení ve skupině je čeká ve čtvrtek 29. 12. od 15.10 h proti finskému Kuopiu.

Jan Kolář v zápase proti švýcarskému Ambri-Piotta

Obhájce prvenství už po 62 sekundách vedl, když po pardubické ztrátě puku na útočné modré čáře poslal Kanaďan Dauphin do úniku krajana Formentona, jenž poslal puk mezi betony Willa a otevřel tak skóre úvodního duelu Torrianiho skupiny.

Šanci vyrovnat měl na hokejce Cienciala, jenže Juvonen proti jeho střele včas nastavil beton. Dynamo pak draze pykalo za Radilovo hákování. Oslabené zvládalo dlouho v pohodě, ale sedm vteřin před návratem provinilce na led tečoval Virtanenovo nahození do sítě znovu kanadský útočník Formenton.

Dvě vážnější šance tak Ambri-Piotta přinesly brzy uklidňující vedení. Pardubice se herně soupeři vyrovnaly, také měly přesilovku, jenže úplně bez efektu v koncovce. Poulíčkova příležitost přitom doslova volala po gólu.

Willova tyčka o obrat Pardubic

Krátce po začátku druhé třetiny už měl extraligový lídr díky dobrému pohybu a aktivnějšímu pojetí hokeje na kontě čtrnáct střel, tedy dvojnásobný počet oproti Ambri-Piotta, jenže stav zůstával 0:2 a to ještě při Eggenbergerově akci zachránila Willa tyčka.

Až ve 30. minutě se vyplatil Paulovičův důraz před brankou, po vyhraném vhazování i díky šikovným rukám dostal puk za záda finského gólmana. „Řekli jsme si, že musíme hrát jednodušeji a nevršit už dál kopec chyb. Hned se nám potvrdilo, že tlak do gólu nese ovoce,“ říkal autor první pardubické branky.

Ve třetím dějství Pardubice stupňovaly svůj nápor. M. Kaut ve 47. minutě trefil tyčku a vzápětí se o vyrovnání po Kousalově akci postaral Zohorna, jediný pamětník předchozího vystoupení Pardubic na turnaji v roce 2007.

Dynamo pak mohlo rozhodnout z přesilovky za faul Liljy na Mandáta, jenže dorážka A. Musila se neujala. Vítěze muselo určit teprve v prodloužení, při němž vyhrál Sedlák bruslařský souboj a poslal puk mezi betony brankáře švýcarského klubu.

„Začátkem jsme si zadělali na těžší zápas, pak nás stál tedy dost sil, ale byli jsme lepší a převzali jeho otěže. Nakonec se to povedlo i se špetkou štěstí překlopit na naši stranu,“ tvrdil autor vítězné branky Lukáš Sedlák.

„V zápase byly pasáže, kdy jsme až dominovali, takže vítězství si tým zasloužil. Ale pro příště potřebujeme hrát hned od začátku nadoraz a nepřipustit takové výpadky s chybičkami, po nichž inkasujeme,“ mínil pardubický trenér Václav Varaďa.

Spenglerův pohár – Davos, Švýcarsko:
Ambri-Piotta – Pardubice 2:3 po prodl.
Branky: 30. Paulovič, 48. T. Zohorna, 62. Sedlák – 2. a 9. Formenton, hlavní rozhodčí Hribik (ČR) a Stricker (Švýc.), vyloučení 2:3, využití 0:1, 6800 diváků (vyprodáno), třetiny 0:2, 1:0, 1:0 - 1:0.
Will – Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, Hájek, Bučko, Kolář, Hrádek – Hyka, L. Sedlák, Říčka – Radil, T. Zohorna, R. Kousal – M. Kaut, A. Musil, Cienciala – Paulovič, Poulíček, Mandát – Pochobradský. Trenér: Varaďa.
Ambri-Piotta:Ambri-Piotta: Juvonen – Heed, Pezzullo, Fohrler, Virtanen, Wüthrich, Jecker, Honka – Mueller, M. Špaček, Lilja – Pestoni, Dauphin, Formenton – Bürgler, Heim, Kneubühler – Zwerger, Landry, Eggenberger – Douay. Trenér: Cereda.
Skupina Cattini:
Frölunda - Kanada 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Branky: 19. a 35. Hazen, 17. T. Smith, 33. Knight.

Česko - Švédsko dnes 16 : 00
20240504T16 : 00:00+0200
Česko vs. Švédsko
Česko
Švédsko

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.