Hokejová dvacítka prohrála na úvod MS s Ruskem

MORA

Čeští hokejisté vstoupili v úterý do mistrovství světa hráčů do dvaceti let ve švédské Moře porážkou s Ruskem 2:3. Na úvodní trefu Tomáše Svobody z poloviny první třetiny odpověděli Rusové góly Alexeje Čerepanova, Alexandra Loginova a Alexandra Bumagina. V 56. minutě už jen snížil Vladimír Sobotka. Další zápas ve skupině B čeká svěřence Vladimíra Bednáře ve čtvrtek od 16 hodin proti Finsku.

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let

Český tým se v úvodu ubránil při vyloučeních Voráčka a Kolarze. Úřadující vicemistři světa si sice vytvořili tlak, ale do velké šance se před gólmana Pavelce nedostali. Naopak Musatovovo vyloučení Bednářův výběr využil, když se Káňa zmocnil odraženého puku a přihrál ho střelci úvodního gólu Svobodovi před odkrytou branku. Šanci na vyrovnání měl v 18. minutě Kyrjuchin, ale Pavelec proti němu uspěl, i když neměl hokejku.

Rusové se radovali v 23. minutě, kdy už po deseti vteřin potrestal Bartoňův faul Čerepanov. Ten se prosadil z dorážky poté, co český gólman vyrazil Buravčikovovo nahození. Za 102 vteřin už sborná vedla, protože Čurilov našel zpoza branky volného Loginovova, který otočil stav. Potom zabránil Kudělka ve skórování Anisimovovi a Češi mohli smazat ztrátu před polovinou utkání. Gólman Varlamov ale při ruském oslabení nájezdu útočného tria Svoboda, Sobotka a Káňa odolal. Na konci druhé části střílel nepřesně Hanzal.

Na začátku závěrečné třetiny byli aktivnější čeští hokejisté, ale první Kuchejdova formace svůj nápor ve vyrovnání neproměnila. Pavelce pak vyzkoušel Valentěnko a v 46. minutě už Rusko zvýšilo náskok. Rjasenskij přihrál volnému Bumaginovi, který měl před odkrytou brankou snadnou úlohu. Český gólman potom pokryl několik pokusů soupeře a v 56. minutě vykřesal Bednářův tým v přesilovce naději.

Sobotka si po Kindlově přihrávce najel od modré čáry mezi kruhy a propálil Varlamova, jemuž clonil Frolík. Naději na možné prodloužení dalo českým hráčům Zubovovo vyloučení 95 vteřin před koncem, které znásobila ještě power play, ale kombinace Hanzala s Kuchejdou brankou neskončila. Rusové odolali i dalšímu náporu.

Česko - Rusko 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Svoboda (Káňa), 56. Sobotka (Kindl) - 23. Čerepanov (Buravčikov, Bumagin), 24. Loginov (Čurilov), 46. Bumagin (Čerepanov). Rozhodčí: Rönnmark - Ulriksson (oba Švéd.), Balaberda (Kan.). Vyloučení: 10:7. Využití: 2:1. Diváci: 1065.
Česko: Pavelec - Poživil, Kindl, Kolarz, Kudělka, Vojta, J. Bartoň, Suchý - Řepík, Kuchejda, Hanzal - Svoboda, Sobotka, Káňa - Pospíšil, Frolík, Voráček - Černý, Rákos, Květoň. Trenéři: Vladimír Bednář a Mojmír Trličík.
Rusko: Varlamov - Rjasenskij, Buravčikov, Valentěnko, Loginov, Zubarev, Anikejenko, Vojnov, Alexandrov - Bumagin, Krysanov, Čerepanov - Kirjuchin, Čurilov, Zubov - Vasjunov, Anisimov, Makarov - Musatov, Kučerjavenko, Glovackij. Trenér: Jevgenij Popichyn.
Další výsledky
Skupina A
Německo - USA 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 14. Giebe (Schietzold), 62. Müller (Fischer) - 49. Mueller (Kane, Gerbe). Rozhodčí: Partanen (Fin.) - Anisimov (Rus.), Kung (Švýc.). Vyloučení: 10:5. Využití: 1:1. Diváci: 2462.
Skupina B
Bělorusko - Finsko 4:3 (1:1, 0:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 7. Stefanovič (Violentij, S. Kosticyn), 46. Ilin (Stefanovič), 46. S. Kosticyn (Musienko), 53. Stefanovič (Syrej) - 20. Komarov (Huhtanen, Kurki), 31. Lehtonen (Laakso), 60. Lehtonen (Lindgren, Joensuu). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Blümel (ČR), Takula (Švéd.). Vyloučení: 10:8, navíc Laakso (Finsko) 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 1004.
Švédsko - Kanada 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Bourdon (Letang, O'Marra), 40. Marchand (Letang, Cogliano). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Kekälainen (Fin.), Novák (SR). Vyloučení: 8:8, navíc Junland (Švéd.) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 7650.