Švédsko - Česko 5:2Sen o finále se rozplynul. Českou dvacítku srazila nepovedená třetí třetina

Šance byla, ale tentokrát se potřebné štěstíčko s výkonem gólmana nesešly. Čeští hokejisté nedokázali zopakovat v semifinále mistrovství světa hráčů do 20 let loňský skalp Švédska. Do finále se tak nepodívají a v pátek si zahrají od 15:00 o bronz s Finskem. Rozhodla o tom špatná třetí třetina, do níž národní tým vstupoval za nerozhodného stavu, ale třikrát inkasoval a padl 2:5.

Finále se zopakovat nepovedlo, česká dvacítka tentokrát na Švédy nestačila

Göteborg (od našeho zpravodaje) – Čeští mladíci nastoupili do utkání ve stejné sestavě jako ve čtvrtfinále a opět předvedli nebojácný úvod. Kulichova rána z levé strany sice byla nepřesná, ale v 7. minutě otevřela skóre druhá formace. Redlich po dobré práci za bránou nabídl kotouč Matyáši Melovskému, který k sedmi asistencím na turnaji přidal i první gól. Zblízka poslal po ledě kotouč za Huga Hävelida.

„Dokázali jsme tak kvalitní tým přehrávat, ale neproměňovali jsme šance. Přitom Švédové byli hratelní,“ mínil obránce Tomáš Cibulka. „Hratelnější než Kanada,“ souhlasil další z beků Tomáš Galvas.

Opaření Švédové kupili drobné chybičky, ale český tým je nedokázal potrestat. A naopak obdržel velmi laciný gól. Domácí vyhráli buly v útočném pásmu, střela Lindsteina vypadla dvoumetrovému Michaelu Hrabalovi z lapačky a puk doskákal do sítě. Do přestávky byly Tre Kronor aktivnější, ale národní tým tlak soupeře přečkal bez dalšího inkasování.

Ovšem ve 23. minutě přišla další švédská trefa. Rozhodčí krátce před ní přehlédli vysokou hůl Stenberga na Bechera, který zůstával indisponován. „Byl tam faul vysokou holí, bohužel nebyl odpískaný. Rozhodčí to asi neviděli. Trenérská výzva se na to vzít nedá,“ říkal trenér Patrik Augusta.

Axel Sandin-Pellikka následně na modré čáře naznačil přihrávku, čímž zmátl Hrabala, a vyslal přesnou střelu zápěstím do pravého horního rohu. Český gólman si zakončení všiml pozdě a nestačil se přesunout, vybral si tak další slabší moment. „Za mě to laciné góly nebyly. Takovou střelu jako má Sandin-Pellikka, to jsem dlouho neviděl. Michael nás pak mnohokrát podržel, nebyl to zápas o něm,“ tvrdil zkušený kouč.

Bleskovou odpověď si mohl nachystat Kulich, jenže samostatný únik neproměnil. O pár minut později už však sudí viděli zásah vysokou holí na Židlického a národní tým si zahrál první přesilovku. První lajna s Kulichem si nevedla dobře, ale druhá formace se usadila v útočném pásmu.

Bareš nabil na levý kruh Tomáši Cibulkovi a český bek propálil Hävelida opět mezi nohy. Ačkoliv švédský gólman měří o dvacet centimetrů méně než Hrabal, paradoxně obdržel oba góly mezi betony.

Otočku ve skóre mohl zařídit Ondřej Becher, který vypíchl švédskou kombinaci a řítil se sám na branku, bekhendem ovšem na domácího gólmana nevyzrál. „Ve druhé třetině jsme nedali dva samostatné nájezdy, to rozhodlo. Mohli jsme Švédy znervóznět,“ litoval Augusta. Následně převzali iniciativu opět Švédové, ale obětaví Češi do druhé přestávky zvládli přečkat jejich tlak za nerozhodného stavu 2:2.

Jenže obraz hry se ve třetí části nezměnil. Hrabal nejdříve několikrát podržel spoluhráče, ale také domácí využili svou první přesilovku. A to už po třinácti sekundách dělovkou Lekkerimäkiho z levého kruhu. „Kvalita soupeře byla obrovská. Po gólu jim narostla křídla,“ hodnotil kouč.

Z přemíry snahy o vyrovnání pak čeští mladíci vyrobili velkou hrubku. Ve čtyřech mířili dopředu, ale o kotouč přišli. Prčík poté nezachytil pas na Ostlunda, který osm minut před koncem zvýšil na 4:2. „Všichni jsme chtěli podpořit útok a nechali jsme si hráče za zády. Zbytečná chyba,“ mrzelo Cibulku.

O minutu později chyboval i kapitán Kulich, jehož rozehrávku domácí vypíchli a následně zůstal před brankou nehlídaný Lekkerimäki, jenž se znovu nemýlil a pojistil vítězství Tre Kronor. Švédsko tak oplatilo českému výběru porážku z loňského semifinále, kde rozhodl v prodloužení Kulich, a zahraje si o zlato. „Škoda, hratelné to rozhodně bylo. Soupeři jsme se minimálně vyrovnali,“ říkal Augusta.

Čechy čeká souboj o bronz s Finskem, které přišlo s USA o dvoubrankový náskok a padlo 2:3. Duel se odehraje zítra opět v 15:00. „Říkal jsem hráčům, že odcházíme s hlavami nahoře. Samozřejmě je to trochu klišé, protože teď jsme zklamaní, byly tam i nějaké slzy, máme hlavy dole. Ale práce nekončí. Pořád je o co hrát,“ dodal trenér národního týmu.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu – semifinále:
Švédsko – Česko 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 12. Lindstein (Edstrom), 23. Sandin-Pellikka (Salomonsson), 46. Lekkerimäki (Sandin-Pellikka, Wahlberg), 52. Östlund (Lindstein, Willander), 54. Lekkerimäki (Östlund, Stenberg) – 7. Melovský (S. Redlich, Šalé), 28. Cibulka (Bareš, Rymon). Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Pearce (Kan.) – Durmis (SR), Gustafson (USA). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:1. Diváci: 11 512
Švédsko: H. Hävelid – Mattias Hävelid, E. Pettersson, Willander, Lindstein, Sandin-Pellikka, Salomonsson – Lekkerimäki, Östlund, Wahlberg – O. Pettersson, Bystedt, Öhgren – Unger Sörum, Edstrom, Stenberg – Wagner, Forsfjäll, Born – Rudslätt. Trenér: Magnus Hävelid
Česko: Hrabal – Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas – Bareš, Šapovaliv, Kulich – Šalé, Melovský, S. Redlich – Rymon, Becher, Štancl – Maštalířský, M. Přibyl, Židlický. Trenér: P. Augusta