Slovensko - Česko 6:2Naprostý zmar. Dvacítka na úvod MS schytala od Slováků šestku, navíc přišla o Jiříčka

Hororový začátek světového šampionátu. Čeští hokejisté na úvod MS do 20 let schytali ve federálním derby od Slovenska debakl 2:6. Přitom ještě po první třetině vedli, ale pak se obraz hry i vinou devíti českých faulů naprosto otočil a stejně s ním i skóre. „Musíme se všichni zamyslet. Soupeř byl jasně lepší, přehrál nás ve všech ohledech,“ uznal útočník Matyáš Šapovaliv. Národní tým má jen den na to, aby se z potupné porážky oklepal a ve středu potvrdil roli favorita proti Norsku.

Český reprezentant Jiří Kulich (vlevo) v souboji s Peterem Repčíkem ze Slovenska.

(Göteborg - od našeho zpravodaje) Start utkání se přitom českému výběru i před zraky trenéra dospělé reprezentace Radima Rulíka povedl. Udeřil totiž z první akce hned po minutě utkání. Výtečnou kombinaci druhé formace zakončil po Becherově famózní přihrávce Dominik Rymon. „Kluci si to parádně dali a já už jen zakončoval do prázdné branky. Jednoduchá práce,“ ocenil střelec.

Národní tým byl aktivnější a mohl přidat další góly. Střelu Štancla z přečíslení však zlikvidoval Gajan a samostatný únik největší hvězdy Jiřího Kulicha skončil střelou nad branku.

Češi praktikovali podobně jako na minulém šampionátu aktivní napadání, díky čemuž získali mnoho puků, a soupeře k ničemu nepouštěli. Až po třinácti minutách si Michael Hrabal, jenž dostal podle očekávání důvěru v roli jedničky, musel připsat první těžší zákrok proti individuálnímu průniku Čiernika.

V závěru první části se svěřenci Patrika Augusty vinou nedůsledností v obranném pásmu přece jen dostávali chvílemi pod tlak, ale do kabin si odnesli nejtěsnější náskok. „Nebylo to špatné, ale pořád to nebyl náš standard,“ mínil Šapovaliv.

Po přestávce se však česká hra naprosto rozsypala. Hned po třiceti sekundách se před Hrabalem zjevil osamocený Servác Petrovský, ale český gólman předvedl výborný zákrok betonem. V následném oslabení už však proti stejnému hráči kapituloval, když nezachytil přesnou ránu z první z pravého kruhu.

Český gólman Michael Hrabal inkasuje v utkání proti Slovensku.

Slovensko vyrovnávací trefa nastartovala, pod tlak se dostávala i elitní Kulichova lajna. Ve druhé periodě navíc soupeř dostal k dispozici hned čtyři přesilové hry. Ty další sice nevyužil, ale přesto šel do vedení. Hrabal si vybral slabší moment, když mu schované nahození Repčíka propadlo do sítě.

Třetinu hrůzy završil nešťastný moment v českém obranném pásmu. Jiříček upadl v souboji u mantinelu a Pekarčík mu přisedl nohu v nepřirozené poloze. Sedmnáctiletý bek hned signalizoval, že je to s ním zlé, nezaviněnou situaci odneslo pravé koleno.

Jiříček ještě zkusil po druhé přestávce nastoupit, ale v dalším ze soubojů na koleno spadl a utkání pro něj už tentokrát definitivně skončilo. „Zatím jsem s doktorem nemluvil, takže nevím, jak to s ním vypadá. Snad bude v pořádku,“ prohlásil kouč Augusta.

S českým výběrem bylo o to hůř, že v dalším oslabení inkasoval a prohrával už 1:3. Hrabalovi vypadl kotouč zpod betonů a dorážející Honzek měl snadnou práci. „Soupeř od druhé třetiny přidal a makal víc než my. To se nesmí stávat,“ uvědomoval si obránce Tomáš Hamara.

Místo snahy o odpor přišla další tvrdá rána, navíc v české přesilovce. Odvážný Štrbák se vrhnul do protiútoku, udržel kotouč pro Žabku, který z levého kruhu zaskočil Hrabala, jenž opět nemohl mít úplně čisté svědomí.

O pár sekund později přišel český faul a při hře čtyři na čtyři národní tým inkasoval popáté. Povedenou kombinaci zužitkoval Petrovský. Následně sice Repčík neproměnil trestné střílení po faulu Hamary a Češi snížili, když si Slovensko po tutovce Šapovaliva samo srazilo kotouč do sítě, jenže drama se nekonalo.

Už za půl minutu odpověděl z dorážky Štrbák, jenž stanovil konečné skóre na 6:2 pro Slováky. „V kabině jsme si řekli, že takhle to dál nepůjde. Snad se poučíme se. Nemůžeme se z toho sesypat, ale potřebujeme ve všem přidat,“ dodal Šapovaliv. Český tým odehraje druhé utkání na turnaji už ve středu od 17:00 proti Norsku.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu - skupina B:
Česko - Slovensko 2:6 (1:0, 0:2, 1:4)
Branky a nahrávky: 2. Rymon (Becher, Melovský), 52. Šapovaliv (Šalé) - 22. Petrovský (Mešár, Kmec), 39. Repčík (A. Sýkora), 42. Honzek (Mišiak, Petrovský), 45. Žabka (Štrbák), 46. Petrovský (Mešár), 52. Štrbák (Pekarčík, Honzek). Rozhodčí: Kova (Fin.), Pearce (Kan.) - Schlegel (Švýc.), Thomann (Fin.). Vyloučení: 8:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 984.
Česko: Hrabal - Hamara, Alscher, Cibulka, A. Jiříček, M. Kočí, A. Čech - Šalé, Šapovaliv, Kulich - Rymon, Melovský, Becher - Bareš, Sapoušek, Štancl - S. Redlich, Hujer, M. Přibyl. Trenér: P. Augusta.
Slovensko: Gajan - Štrbák, Nátny, Kmec, Žabka, Pišoja, L. Radivojevič, Moško - Mešár, A. Sýkora, Petrovský - Dvorský, Mišiak, Čiernik - Pekarčík, Repčík, Honzek - Žlnka, Dej, Šotek. Trenér: Feneš.
USA - Norsko 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 30. J. Snuggerud (Casey, Fortescue), 34. Brindley (G. Perreault, Leonard), 37. Brindley (Nazar), 45. Howard (Gauthier, Hutson) - 45. Vesterheim. Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Ondráček (ČR) - Faucher (Kan.), Konc (SR). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1377.
Skupina A:
Finsko - Kanada 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 36. Kaskimäki (Kärki, Nyman), 59. Lassila (Kärki, J. Pulkkinen) - 17. Danielson (Lamoureux, Mateychuk), 34. Allard (Danielson), 47. Celebrini, 58. Poitras (Geekie), 60. Lamoureux. Rozhodčí: Bjork, Eriksson - Nyqvist (všichni Švéd.), Rampíř (ČR). Vyloučení: 2:6. Využití: 1:1. Diváci: 9837.
Švédsko - Lotyšsko 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 11. Wahlberg (Sandin Pellikka, Östlund), 18. Bystedt (M. Hävelid, Unger Sörum), 33. Lekkerimäki (Öhgren), 35. Bystedt (O. Pettersson, Forsfjäll), 49. Unger Sörum (Lindstein, Stenberg), 55. Lekkerimäki (Lindstein). Rozhodčí: Kohlmüller (Něm.), Murray (Kan.) - Durmis (SR), Gustafson (USA). Vyloučení: 1:5, navíc Salomonsson (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 11.512.