Basketbalistky Brna jsou poprvé ve finále Evropské ligy

Na pátý pokus se basketbalistkám Gambrinusu Brno povedlo postoupit do finále Evropské ligy. Desetinásobné české šampiónky v pátek v ruské Samaře porazily maďarský tým MiZo Pécs 71:61 a v neděli se o cennou trofej utkají s domácími hráčkami, které ve druhém semifinále porazily litevský Vilnius.

Na obou týmech byla v úvodu patrná nervozita, která se odrážela v častých nepřesnostech. Maďarky si osm minut držely dvou až tříbodový náskok, který stačil český tým korigovat. Basketbalistky Pécse se pokoušely prorazit obranu Brna důslednou hrou přes podkošové hráčky, naopak trenér Jan Bobrovský vsadil na průniky pod koš, které soupeřky zastavovaly pouze za cenu faulů.

České hráčky držely krok pomocí trojek, po šesti minutách vyrovnala Australanka Potová na 10:10. Kouč Pécse László Rátgéber poslal za tohoto stavu do hry pivotku Vilipičovou, která se svým důrazem prosazovala pod košem i v zakončení. Její zásluhou vedly Maďarky 14:10, po trojkách Žirkové a Vítečkové se ale podařilo Brňankám vyrovnat na 16:16. V poslední sekundě úvodní čtvrtiny Žirková přidala po drzém průniku koš, po němž české mistryně poprvé v zápase vedly 18:16.

V úvodu se nedařilo rozehrávačkám

V úvodu se příliš nedařilo rozehrávačkám Machové a Potové, trenér Bobrovský se proto rozhodl postavit na rozehrávku Žirkovou. Český tým změnil taktiku a zkoušel se prosazovat více v podkošovém prostoru, do kterého nabíhaly nejen pivotky, ale z křídla i Veselá. Zápas byl dlouho vyrovnaný, teprve v závěru poločasu se Brnu podařilo získat po střelách McWilliamsové, Kováčové a trojce Vítečkové náskok 36:30.

Díky zlepšení hry v obraně po změně stran vybojovaly české hráčky několik míčů, ovšem o sedmibodový náskok je připravila dvěma trojkami hbitá maďarská rozehrávačka Iványiová a pivotka Vilipičová, kterou zastavovaly Brňanky většinou pouze po faulech. Maďarky vynikaly takřka neomylnou střelbou trestných hodů.

V závěrečné čtvrtině podržela české mistryně McWilliamsová

Minutu před koncem třetí čtvrtiny se podařilo Pécsi vyrovnat na 50:50. V závěru třetí čtvrtiny se blýskla dvěma koši za tři body Potová, jejíž zásluhou mělo Brno po půlhodině hry náskok 53:52.

V závěrečné čtvrtině podržela české mistryně McWilliamsová, která na sebe vzala odpovědnost při zakončení. Brňanky získaly pět minut před koncem náskok 64:56. Basketbalistky Pécse postupně hodně znervózněly a ztrácely míče v rozehrávce i při střelbě. V posledních čtyřech minutách už zcela rezignovaly a Brňanky se mohly začít radovat z největšího úspěchu ve dvanáctileté historii klubu.

Samara stále suverénní

Samara, za níž nastupují dvě bývalé hráčky Brna Maria Stěpanovová a Světlana Abrosimovová, v letošním ročníku soutěže ještě neprohrála a neporazitelnost si udržela i v semifinále.

Suverenitě domácích hráček odpovídal i úvod utkání, v němž Samara po pěti minutách získala rychle náskok 10:4. V poločase už vedly Rusky 35:22.

Po přestávce ale začala Samara nesoustředěně a Vilnius šňůrou devíti bodů dotáhl po třech minutách až na rozdíl čtyř bodů. Jenže místo zvratu litevské basketbalistky náhle zápolily s přesností v koncovce, domácí hráčky opět chytily rytmus a zápas bez větších problémů dotáhly do vítězné koncovky.

V sobotu mají basketbalistky volný den. V neděli ve 14:00 je na programu utkání o třetí místo Vilnius - Pécs, v 16:45 začne finále mezi Samarou a Gambrinusem Brno.

Evropská liga basketbalistek - semifinále
Gambrinus Brno - MiZo Pécs 71:61 (18:16, 36:32, 53:52)
Nejvíce bodů: McWilliamsová 25, Potová 14, Machová 8, Veselá 7 - Vilipičová 22, Iványiová 14, Dapová a Béresová po 7. Rozhodčí: Drabikovskij (Ukr.), Mattioti (It.). Fauly: 16:17. Trestné hody: 16/12 - 16/14. Trojky: 9:7. Diváci: 800. Nejlepší hráčka: McWilliamsová.
VBM Samara - Lietuvos Vilnius 66:58 (19:9, 35:22, 49:38)
Nejvíce bodů: Artěšinová 17, Stěpanovová 10, Lawsonová 9 - Douglasová 17, Baranauskaiteová 14, Streimikyteová 12. Rozhodčí: Shtriks (Izr.), Keserater (Tur.). Fauly: 17:16. Trestné hody: 14/10 - 13/11. Trojky: 4:3. Diváci: 2000. Nejlepší hráčka: Artěšinová.