Česko - Finsko 3:0České volejbalistky mají v kvalifikaci o postup na ME druhou výhru

České volejbalistky mají v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2023 druhé vítězství. Ve Finsku vyhrály zápas, v němž bylo k vidění několik zvratů ve skóre, 3:0 po setech 26:24, 25:20 a 25:23. Utkání zvládly, ačkoliv se drtivá většina kádru potýkala začátkem týdne se střevní virózou. Svěřenkyně Jannise Athanasopulose jsou po druhém kole s maximálním počtem šesti bodů v čele skupiny B.

České volejbalistky na archivním snímku

Řecký kouč prožil největší drama před zápasem. "Od pondělka jsem měl jedny z nejtěžších dní ve své trenérské kariéře. Osmnáct ze třiadvaceti členů týmu zvracelo. Včera jsme na tréninku skončili po 45 minutách tréninku s pěti hráčkami. Nevěděl jsem, co se dneska bude dít. Jenom jsem se modlil, abych měl šest hráček na normální volejbal," vyprávěl v nahrávce pro média.

Nakonec nastoupila předpokládaná základní sestava. "Naštěstí jsme se všechny vzchopily díky realizačnímu týmu i našemu chtíči do toho jít," ocenila blokařka Pavlína Šimáňová.

V prvním setu Finky trápily český tým skvělou obranou na síti i v poli. Dostaly se do vedení 24:19, takže měly pět setbolů za sebou. Ani jeden z nich ale nevyužily, Češky při podání Kateřiny Valkové bodovaly sedmkrát za sebou a set zvrátily ve svůj prospěch. "V koncovce jsme ukázaly, že jsme lepší tým, a přeneslo se to druhého setu, který byl výborný," zhodnotila první set libero Daniela Digrinová.

Finkám nevyšel úvod druhé sady

Otřesené Finky hned v úvodu druhé sady nabraly manko, které už nedokázaly stáhnout. Útoky nepříjemné smečařky Suvi Kokkonenové, která byla s 21 body jejich nejproduktivnější hráčkou, na to nestačily.

Ve třetí sadě vedly české reprezentantky až desetibodovým rozdílem, ale pak se jim přestalo dařit na příjmu a ze stavu 17:7 bylo skóre 19:19. Vyrovnaná koncovka ale patřila Češkám. Mečbol proměnila univerzálka Gabriela Orvošová, která tak zaznamenala jedenáctý bod v zápase. Ještě lépe si vedly smečařky Andrea Kossányiová a Michaela Mlejnková, které si připsaly 15 a 12 bodů.

Trenér Athanasopulos ocenil vzhledem k okolnostem statečný výkon svých svěřenkyň. "Nebyli jsme v moc dobré kondici, proto tam bylo tolik zvratů. Jsem rád za ten výsledek, do budoucna je důležitý," řekl.

V dalším zápase přivítá český tým v sobotu v Táboře Černou Horu. Ta po úvodní domácí porážce s Finskem dnes přehrála hladce 3:0 outsidera z Islandu. Sobotní duel na jihu Čech začne v 18:00.