Rumunsko - Česko 31:28Českým házenkářkám úvod ME nevyšel, po boji podlehly Rumunsku

Brest

České házenkářky nezvládly úvodní duel na mistrovství Evropy ve Francii. V Brestu padly s Rumunkami 28:31. Rumunkám se podařil vstup do utkání. Brzy se vypracovaly až pětigólový náskok, o který se nejvíce zapříčinily dvě největší hvězdy Neaguová s Pinteaovou. Češkám se naopak v útoku nevedlo. Řada střel byla zablokována rumunskou obranou.

Česká házenkářka Iveta Luzumová

Aby své svěřenkyně probudil, vzal si trenér Bašný oddechový čas a trošku se sestavou zamíchal. Herně se však český tým neprobral. Na palubovce dál úřadovalo duo Neaguová-Pinteaová. K nim se navíc přidala i produktivní Buceschiová. Naopak Češky se v útoku i obraně trápily i nadále.

Zmar českých reprezentantek reflektovala situace z 21. minuty, kdy Kordovská dostala červenou kartu za to, že do hry vstoupila o čtyřicet sekund dříve, než ji vypršel dvouminutový trest.

Po změně stran se hra vyrovnala. Český tým se zvedl v útoku, ale obranná činnost stále nefungovala. Rumunky, vědomy si velkého náskoku, trochu polevily a jejich vedení se ztenčilo na rozdíl čtyř branek.

Zlepšující se český výkon ale rozbil time out Rumunska, po kterém se Neaguová a spol. uklidnily a dál si držely čtyř či pětigólový náskok.

Češky se ale nevzdaly a stále bojovaly. Čtyři a půl minuty před koncem prohrávaly jen o dvě branky a kdyby Luzumová trefila přes celé hřiště prázdnou bránu, mohl být rozdíl pouze jednogólový. Ale nestalo se a Rumunky si už náskok pohlídaly. Nakonec vyhrály o tři góly a nakročily k postupu.

Naopak šance Češek, se i vzhledem k výhře Německa nad Norskem, ztenčily

Norky zahájily porážkou

Norským obhájkyním titulu se nepovedl vstup do turnaje a nečekaně prohrály s Německem 32:33. Severský celek bude v pondělí druhým soupeřem české reprezentace.

Němky zaskočily favorizované Norky i s šesti debutantkami na velké akci, na turnaji se navíc musejí obejít bez zraněné kapitánky Kim Naidzinaviciusové. Pěti góly se na překvapivém výsledku podílely Emily Bölková a Ina Grossmannová, nejlepší střelkyní zápasu byla se sedmi brankami Stine Bredalová Oftedalová.

Sedminásobné šampionky z Norska vyhrály poločas o gól, ale nakonec nedokázaly rozšířit šňůru deseti vítězných zápasů na ME. V poslední minutě zlomila nerozhodný stav Bölková.

ME házenkářek ve Francii:
Skupina D (Brest):
Rumunsko - Česko 31:18
Sestava a branky ČR: Satrapová, Kudláčková - Knedlíková 4, Kovářová 3, Ryšánková, Mika 2, Kordovská 1, Luzumová 5/1, Mikulášková, Šustková 2, Adámková 2, Marčíková, Šetelíková, Zachová, Jeřábková 4, Malá 5/2.
Norsko - Německo 32:33 (16:15)