Hlavní obsah

Čeští baseballisté na World Baseball Classic podruhé prohráli

12. 3. 2023 7:19Aktualizováno 12. 3. 2023 9:21

Český baseball si na prestižním World Baseball Classic (WBC) připsali druhou porážku. Po pěti inkasovaných bodech hned v první směně podlehli v Tokiu Korejcům 3:7. Ve skupině B mají oba soupeři na třetím a čtvrtém místě tabulky shodnou bilanci 1-2.

Sestřih utkání Korea - Česko na World Baseball ClassicVideo: sntv

 
Článek
Fotogalerie

V úvodním utkání turnaje reprezentace při premiéře na WBC zdolala Čínu po obratu v závěrečné směně 8:5. Ve druhém zápase po vedení 1:0 po dvou směnách Češi prohráli s favorizovanými Japonci 2:10. V závěrečném klání se výběr trenéra Pavla Chadima pokusí v pondělí porazit Austrálii (4:00 SEČ).

Baseballisté mají před posledním utkáním jistotu, že skončí do čtvrtého místa ve skupině, takže se již kvalifikovali na příští WBC v roce 2026 a splnil svůj cíl. Teoreticky mají stále i šanci postoupit do čtvrtfinále, do kterého se dostanou nejlepší dva týmy, přičemž Japonci už do play off prošli.

S Čínou i Japonskem začal národní tým vždy skvěle, duel s Korejci ale odstartoval zle. Nadhazovač Lukáš Ercoli povolil v první směně pět odpalů, dal dvě mety zdarma, přišla i chyba v obraně a soupeř doběhl pro pět bodů. Ve druhé směně následoval homerun a Češi prohrávali 0:6.

"Po takové první směně by se špatné týmy úplně rozpadly, ale dobré týmy taková situace posílí a stmelí," uvedl trenér Chadim v tiskové zprávě a dodal: "Jsem na kluky hrdý, bojovali jsme až do konce. Snažili jsme se a věřili. Ukázalo se, že jsem dobrý a silný tým. Korejci na nás museli vytáhnout šest nadhazovačů."

Na české straně přišel od půlky druhé směny do hry další levoruký nadhazovač Jeff Barto. Americký rodák, který se v Česku oženil, útok Korejců umlčel. Až v sedmé směně mu odpálil homerun Kim Ha-song, který poslal míč za bariéru podobně jako ve druhém inningu.

Český útok byl dlouho bezzubý. Hráči nezaznamenali čtyři směny odpal, nedostali se ani na metu a sbírali jeden strikeout za druhým. Osmkrát je sám vyautoval nadhazovač Pak Se-wung.

Až v páté směně poslal dvoumetový odpal do levého pole chytač Martin Červenka. Důvod k radosti ze dvou bodů měli čeští fanoušci v Tokyo Domu v sedmé směně, kdy po odpalu Matěje Menšíka doběhli na domácí metu Eric Sogard a Marek Chlup. Třetí bod přidal tým v osmém dějství, v kterém hráči obsadili všechny mety a po tzv. divokém nadhozu skóroval Marek Krejčířík.

Další body už ale nepřidali. Znovu je zastavily dobré nadhozy soupeře a čtyři strikeouty v řadě. "Stačilo málo a mohlo to být velmi vyrovnané utkání. Je třeba si uvědomit, že ještě před Vánoci tohle byl třetí tým světových tabulek," upozornil Chadim.

World Baseball Classic:
Skupina B v Tokiu:
Korea - Česko 7:3
Japonsko - Austrálie 7:1
Tabulka:
1.Japonsko44038:8100%
2.Austrálie32121:1666,7
3.Korea31218:2433,3
4.Česko31213:2233,3
5.Čína3038:280

Reklama