Hlavní obsah

Galia pokračuje v reprezentaci, v nominaci před MS je i Petrovský

20. 11. 2020 15:45

V širší nominaci českých házenkářů před lednovým mistrovstvím světa v Egyptě je i brankářský veterán Martin Galia, který pokračuje v reprezentační kariéře. Do týmu se vrací pivot Leoš Petrovský, jenž kvůli zranění chyběl na letošním evropském šampionátu. Trenéři Jan Filip s Danielem Kubešem mohli kvůli pandemii koronaviru vybrat nezvykle vysoký počet 35 hráčů, z nichž dvacítka odcestuje na závěrečný turnaj.

Foto: Pavel Lebeda, chf.cz

Brankář národního týmu házenkářů Martin Galia.

Článek

Galia patří i v 41 letech k hlavním oporám českého týmu. Po lednovém evropském šampionátu v Rakousku nechával svou budoucnost otevřenou a nakonec bude v reprezentační kariéře pokračovat.

"V nejbližších dvou letech neplánuji skončit s házenou. Jsem před podpisem nové smlouvy (v klubu), takže minimálně dva roky se ještě uvidíme na hřišti," uvedl na facebookovém profilu házenkářského svazu Galia, který působí v polském Górniku Zabrze.

V širší nominaci nechybí oproti lednovému Euru, kde tým obsadil 12. místo, žádná z opor. Naopak se vrací uzdravený Petrovský. Sedmadvacetiletý hráč byl v posledních letech první volbou na pozici pivota, z mistrovství Evropy ho ale vyřadilo zranění. Za reprezentaci nastoupil naposledy vloni v létě v závěru kvalifikace proti Bosně a Hercegovině.

Na vrcholnou akci trenéři standardně vybírají 28 hráčů, kvůli pandemii ale tentokrát mohli zařadit do širší nominace více jmen podobně jako v případě žen před prosincovým evropským šampionátem. Pouze hráči z tohoto seznamu budou moci v Egyptě startovat.

"Základ týmu opět tvoří hráči, kteří byli třeba na Euru. Od té doby jsme se prakticky nesešli a osa hráčů, kteří dobře znají náš herní systém, je přirozeným základem týmu," uvedl trenér Filip.

"Celkově jsme se snažili pozice rozdělit rovnoměrně i s ohledem na covid. Abychom na jednotlivých postech v případě toho, že někdo vypadne, měli výběr dostatečně široký, ideálně alespoň po pěti hráčích," dodal.

Také na samotný šampionát mohou tentokrát vzít trenéři širší kádr. Místo obvyklých 16 až 17 hráčů odcestuje do Egypta dvacítka. "Tím se nám zase otevírá další prostor. Pravděpodobně budeme chtít jet se třemi brankáři a pak budou ještě dostupná další dvě místa navíc. Některá z nich by mohli obsadit mladí hráči," poznamenal Filip.

Kvůli koronavirové pauze národní tým nehrál od lednového mistrovství Evropy žádný zápas. Reprezentace se před šampionátem v Egyptě sejde na prosincovém přípravném kempu, kde se představí hráči z domácí soutěže a ti, kteří už budou mít přestávku v zahraničí. Těsně před odletem na mistrovství pak český celek čeká na začátku ledna odložený dvojzápas evropské kvalifikace s Faerskými ostrovy.

V základní skupině světového šampionátu se národní tým utká s domácím Egyptem, Švédskem a Chile. První tři celky postoupí do další fáze.

Širší nominace na MS:
Brankáři: Martin Galia, Filip Herajt, Šimon Mizera, Tomáš Mrkva, Karel Šmíd.
Pravá křídla: Tomáš Číp, Jan Chmelík, Miroslav Jurka, David Poloz, Jakub Štěrba.
Levá křídla: Jakub Hrstka, Milan Kotrč, Ondřej Šafránek, Marek Vančo.
Střední spojky: Tomáš Babák, Roman Bečvář, Patrik Fulnek, Daniel Křístek, Ondřej Zdráhala.
Levé spojky: Pavel Horák, Matěj Klíma, Jonáš Patzel, Vojtěch Patzel, Adam Ptáčník, Jaroslav Trkovský, Dominik Solák.
Pravé spojky: Radim Chudoba, Stanislav Kašpárek, Dieudonné Mubenzem, Tomáš Piroch.
Pivoti: Jan Mojžíš, Leoš Petrovský, Vít Reichl, Petr Šlachta, Štěpán Zeman.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •