Dánsko - Španělsko 26:23Finále MS házenkářů obstarají obhájci titulu Dánové a olympijští šampioni Francouzi

Házenkáři Dánska jsou potřetí za sebou ve finále mistrovství světa a o titul se v neděli utkají s olympijskými vítězi Francouzi. Úřadující dvojnásobní šampioni Dánové zdolali v semifinále v Gdaňsku 26:23 Španělsko, francouzský tým ve Stockholmu zdolal domácí mistry Evropy 31:26.

Dán Simon Bogetoft Pytlick útočí na španělskou bránu.

Dánsko může navázat na tituly z let 2019 a 2021 a jako první tým v historii ovládnout světový šampionát potřetí za sebou. Francouzi jsou se šesti tituly rekordmany a pokusí se vrátit na trůn, který předtím dobyli v letech 2015 a 2017. Finále Dánsko - Francie už se hrálo v roce 2011, tehdy zvítězil výběr ze země galského kohouta až po prodloužení. Francie bude hrát finále poosmé, dosud prohrála duel o zlato jen v roce 1993 s Ruskem, ostatní tituly získala v letech 1995, 2001 a 2009.

V repríze semifinále z minulého MS dánští svěřenci trenéra Nikolaje Jacobsena vyhráli první poločas o pět branek 15:10. Po přestávce Španělé náskok favorita stáhli a přiblížili se až na rozdíl jednoho gólu. Podobný kousek jako ve čtvrtfinále proti Norsku, kdy v poslední sekundě druhého poločasu srovnali a pak vyhráli v prodlužení, se ale bronzovým medailistům z minulého MS nepodařil. Nejlepším střelcem vítězů byla spojka Simon Pytlick se šesti brankami.

Francouzi v duelu, který před 19.128 fanoušky řídili čeští rozhodčí Václav Horáček a Jiří Novotný, až na jednu výjimku v úvodu neustále vedli. Ve druhém poločase se jejich náskok z pěti gólů smrskl na dva, ale třemi góly za sebou od stavu 25:23 svěřenci Guillaumea Gilleho znovu získali klid. Šesti góly jim k výhře pomohl Ludovic Fabregas, Seveřané bez zraněné hvězdy Jima Gottfridssona budou po předloňském stříbru hrát v neděli znovu ve Stockholmu alespoň o bronz se Španěly.