Hlavní obsah

Postup! Čeští házenkáři se dostali na světový šampionát, házenkářky mají jisté ME

24. 4. 2020 15:06

Čeští házenkáři i házenkářky díky tomu, že evropská federace EHF zrušila kvůli pandemii koronaviru zbytek kvalifikací, postoupili na nejbližší šampionáty. Mužská reprezentace si zahraje v příštím roce na mistrovství světa a ženský tým čeká účast na prosincovém Euru. Rozhodl o tom výkonný výbor EHF.

Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Čeští házenkáři, ilustrační foto.Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Článek

Mužům pomohl k postupu na šampionát do Egypta výsledek z letošního mistrovství Evropy, kde svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše postoupili ze základní skupiny a obsadili konečné 12. místo.

Díky tomu byli nasazeni v play off světové kvalifikace, které dnes EHF zrušila a během videokonference rovnou rozhodla o evropských účastnících závěrečného turnaje. Český celek se měl utkat na začátku června ve dvojzápase s Černou Horou. Na světovém šampionátu si reprezentanti zahrají poprvé od roku 2015, kdy v Kataru obsadili 17. místo.

Ženský výběr pod vedením trenéra Jana Bašného se představí na Euru díky tomu, že na kontinentálním šampionátu budou startovat stejné týmy jako na minulém závěrečném turnaji předloni. Češky před dvěma lety skončily na ME na předposledním 15. místě. Na Euru, které budou hostit Dánsko a Norsko, si zahrají potřetí za sebou.

Šestizápasová kvalifikace, z níž se dosud odehrála jen dvě kola, byla rovněž zrušena. Český tým vyhrál vloni na podzim úvodní dvě utkání nad Portugalskem a Severní Makedonií a měl ve čtyřčlenné tabulce stejně bodů jako vedoucí Švédky. Zbytek kvalifikace se měl odehrát do léta, což ale podle EHF pandemie koronaviru neumožňuje. Los prosincového Eura se uskuteční 18. června ve Vídni, o dva dny dříve bude rozlosována kvalifikace mužů o evropský šampionát v roce 2022.

Nedohrané vedle zbytku reprezentačních kvalifikací zůstanou i některé klubové pohárové soutěže. Předčasně ukončen byl Vyzývací pohár, v jehož čtvrtfinále na sebe měly narazit Karviné s Duklou Praha.

Liga mistrů se posunula rovnou do závěrečného Final Four, neboť EHF usoudila, že nepůjde dohrát osmifinále ani čtvrtfinále. Díky vítězství v základní skupině se mezi nejlepší čtyřku soutěže dostal Kiel s českým trenérem Filipem Jíchou. V kádru čerstvého německého šampiona je i defenzivní pilíř Pavel Horák, jemuž ale v klubu v létě končí smlouva. Už v minulých dnech EHF rozhodla, že Final Four Ligy mistrů se odehraje až 28. a 28. prosince v Kolíně nad Rýnem.

Reklama