Hlavní obsah

Rozlosováno. Čeští házenkáři už znají soupeře pro EURO

6. 5. 2021 17:41

Čeští házenkáři si na lednovém Euru, které společně hostí Maďarsko a Slovensko, zahrají s vítězem posledních dvou kontinentálních šampionátů Španělskem. Dalšími soupeři národního týmu v základní skupině E v Bratislavě budou úřadující vicemistři světa Švédové a Bosna a Hercegovina. Rozhodl o tom dnešní los v Budapešti.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Česká reprezentace v házené se raduje z vítězství a postupu na ME 2022. Zleva Roman Bečvář, Dominik Solák a Václav Franc.Foto: Václav Šálek, ČTK

Článek

Los rozdělil 24 účastníků šampionátu do šesti čtyřčlenných skupin. Z každé skupiny postoupí první dva týmy do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny. Euro začne 13. ledna a vyvrcholí 30. ledna finálovým zápasem v Budapešti.

Svěřenci trenéra Rastislava Trtíka si účast na závěrečném turnaji vybojovali díky druhému místu ve své kvalifikační skupině, která skončila v minulém týdnu. Český tým se na mistrovství Evropy představí potřetí za sebou, vloni obsadil 12. místo a v roce 2018 šestou příčkou vyrovnal maximum v samostatné historii. Od roku 2008 chyběl národní celek na Euru jen jednou.

Český tým byl už před losem podobně jako dalších pět celků předem zařazen do jedné ze skupin. Reprezentanti měli jistotu, že budou hrát ve skupině F v Bratislavě. Zatím není jisté, zda na zápasy vzhledem k pokračující pandemii koronaviru budou moci diváci.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Zleva Matěj Klíma z České republiky a Oleksii Gančev z Ukrajiny.Foto: Václav Šálek, ČTK

Národní celek figuroval ve třetím ze čtyř výkonnostních košů a z prvních dvou mu los přisoudil zřejmě nejtěžší možné soupeře. Španělé vyhráli poslední dvě Eura a na lednovém mistrovství světa získali bronz. Češi na házenkářského giganta z Pyrenejského poloostrova narazili na minulých dvou evropských šampionátech - v roce 2018 utrpěli debakl 15:32 a vloni prohráli 25:31.

Nesmírně silným soupeřem bude také Švédsko, které je se čtyřmi zlaty nejúspěšnějším týmem historie Eura. Letos v lednu na mistrovství světa v Egyptě vybojovali Seveřané stříbro po finálové prohře s Dánskem. Na loňském evropském šampionátu skončilo Švédsko až sedmé, v roce 2018 obsadilo druhé místo.

Český tým měl na severského soupeře narazit už letos v Egyptě, kvůli koronaviru v mužstvu však účast na mistrovství světa na poslední chvíli odřekl. Národní celek se Švédy hrál naposledy v lednu 2016 v přípravě a oba zápasy prohrál stejně jako o rok dříve duel na světovém šampionátu v Kataru.

Bosnu čeká teprve druhá účast na Euru v historii, vloni obsadila předposlední 23. místo. Český celek hrál s balkánským soupeřem v kvalifikaci o minulé mistrovství Evropy a připsal si výhru venku a porážku doma.

Složení základních skupin:
Skupina A:
Slovinsko
Dánsko
Severní Makedonie
Černá Hora
Skupina B:
Portugalsko
Maďarsko
Island
Nizozemsko
Skupina C:
Chorvatsko
Srbsko
Francie
Ukrajina.
Skupina D:
Německo
Rakousko
Bělorusko
Polsko.
Skupina E:
Španělsko
Švédsko
ČR
Bosna a Hercegovina.
Skupina F:
Norsko
Rusko
Slovensko
Litva
Postoupí čeští házenkáři ze základní skupiny ME?
Ano
18,1 %
Ne
81,9 %
Celkem hlasovalo 896 čtenářů.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •