Česko - Bulharsko 2:3Volejbalisté si vyšlápli na Bulhary, měli proti nim i mečbol. Bod udržel šanci na postup

Ostrava

Zase obrali favorita, i když tentokrát jen o bod. Čeští volejbalisté si na mistrovství Evropy v Ostravě vyšlápli i na Bulhary, svedli s nimi více než dvouhodinovou pětisetovou bitvu. Ve čtvrté sadě měli dokonce mečbol, ale nakonec odešli poraženi 2:3 po setech 10:25, 25:23, 25:18, 24:26 a 11:15. Nicméně reprezentanti vrátili šanci na postup ze skupiny do svých rukou, každopádně k cestě do osmifinále musí v úterý večer porazit Černou Horu.

(Zleva) Martin Atanasov z Bulharska, Jan Hadrava z ČR a Aleks Grozdanov z Bulharska.

První set byl ze strany domácího mužstva katastrofální a taky ho za 19 minut jednoznačně prohrál. Bulhaři si na hřišti dělali, co chtěli, byli jednoznačně lepší ve všech činnostech. Skóre dostalo velmi rychle dost děsivou podobu, protože na tvrdém servisu Sokolova i Atanasova si vylámal zuby český příjem, ať už si ho měl na starosti Moník jako libero nebo kdokoli ze spoluhráčů.

Bulhaři i díky třem esům rychle vedli 13:3 a manko domácích zoufale narůstalo, protože nevycházela ani pořádně nahrávka, což vedlo k rychlému vystřídání Janoucha. Ani alternace univerzálů nepomohla, Finger se z lavičky na tomto postu nechytil. Nakonec dokázali čeští hráči získat v úvodním dějství jen deset bodů, když úspěšnost jejich útočných akcí spadla až na 27 procent.

Proti bulharskému dvojbloku útočí Jan Galabov.

Probuzení svěřenců trenéra Nováka přišlo teprve po změně stran, kdy náhradní nahrávač Bartůněk začal směle vybízet do lepších pozic k zakončení. Zlepšila se i česká obrana v poli a najednou se ke spokojenosti diváků hrálo naprosto vyrovnaně. Bylo úplně zřetelně poznat, jak se vrací reprezentantům sebedůvěra. Zejména smečaři Vašina i Galabov si začali hodně dovolovat.

Jan Hadrava v útoku v utkání ME proti Bulharsku.

Když domácím vyšlo i pár riskantních servisů a taktických ulívek na síti, dosud suverénní soupeř znervózněl, chyboval v obraně a najednou to bylo 21:19. Druhý set spěl do velmi dramatické koncovky. Přestože v ní nevyšel jasný bodový útok Hadravy, Vašina se Sedláčkem dvakrát na síti postavili vzorný blok a Češi nakonec druhý setbol využili.

Publikem v hale vyhecovaný národní tým najednou plul na velké vlně. Hrál absolutně obětavě, dařilo se mu vytloukat bulharské bloky, a při skvělém Vašinově podání si do finiše třetího setu vybudoval slibný sedmibodový náskok (22:15). Z obratu rozechvělý soupeř měl velký problém s příjmem, k tomu pětkrát zazdil servis. Zužitkovaný český setbol číslo dvě pak potvrdila za bouřlivého jásotu hlediště i coach challenge.

Radost Milana Moníka.

Mentální sílu českého mužstva zvedal každý vybojovaný míč. Skvělou práci na síti odváděli oba blokaři Sedláček a Zajíček, nebáli se ani útočit středem. Bulhaři při pokračujícím nepříznivém vývoji hledali nedostatky všude jinde než u sebe, často diskutovali s rozhodčím a jejich italský kouč Prandi působil hodně roztrpčeně.

Vedení domácích ve čtvrté sadě 23:19 bylo nadějné, protože Bartůněk nacházel pestrý způsob, jak nahrávat na finální úder. Bohužel pak se ale dostal za zadní čáru Skrimov a to bylo pro Česko zničující, protože třikrát získal bod přímo z podání. Vzápětí Bulhaři odvrátili i mečbol a závěrečné výměny čtvrtého sehráli takticky skvěle přes neomylně zakončujícího Atanasova.

(Zleva) Cvetan Sokolov z Bulharska, Jan Hadrava z ČR a Aleks Grozdanov z Bulharska.

Vítěze tak musel určit tie break, v němž bulharský celek už jasně ukazoval svoje kvality. Prosadili se jeho ranaři a v poli nevyrobil žádnou chybu, kterou by čeští hráči mohli využít.