Ázerbajdžán - Česko 3:0Volejbalistky po bídném výkonu na úvod ME schytaly debakl

Místo povedené premiéry si české volejbalistky na ME uřízly pořádnou ostudu. Proti Ázerbajdžánu předvedly bídný výkon a prohrály za sedmdesát minut jasně 0:3 po setech 21:25, 10:25 a 15:25. Národní tým se nedokázal vůbec herně chytit, předpokládané opory selhaly a postupový plán reprezentantek tak dostal před nedělním zápasem s Řeckem pořádnou trhlinu.

České volejbalistky v úvodním utkání ME neuhrály proti Ázerbajdžánu ani set.

Národní tým sice v úvodním setu vedl po esu Orvošové 5:4, jenže tři ázerbajdžánské body v řadě otočily skóre. Podepsána pod nimi byla v poli vynikající Rahimovová, pamětnice čtvrtého místa své země na ME 2017. Díky ní náskok rivalek těžících z výborného příjmu rostl do nebezpečné podoby, naopak útočnému projevu reprezentantek scházely důraz i pestrost.

Chyběla i přesnější práce od nahrávačky Valkové, při snaze přibrzdit soupeřky nebyly účinné ani bloky. Za stavu 16:21 byla už koncovka úvodní sady pro české družstvo i přes různá střídání prakticky neřešitelná. Ázerbajdžán měl nakonec docela lehce k dispozici šest setbolů, proměnil až ten čtvrtý.

Ve druhém dějství byl obraz české hry naprosto zoufalý. Při servisu Abdulazimovové přišla šňůra šesti bodů a skóre 3:11 dostávalo utrápené reprezentantky pod veliký tlak a nenašla se mezi nimi žádná, která by zlepšila rozklížený volejbalový projev. Set skončil pro národní tým debaklem, uhrál v něm pouhých deset míčů.

Žádné zázračné procitnutí nepřišlo ani ve třetí části. Sice se střídajícími Pelikánovou a Dostálovou ještě sérii čtyř bodů korigovaly stav na 11:15, ale blíž ve skóre se už nedostaly. „Chyběl nám volejbalový hlad i agresivita. Nevycházelo vůbec nic, hráčky nenašly ani odvahu zariskovat na servisu,“ zlobil se trenér Jannis Athanasopulos.

„Myslím, že nás Ázerbájdžánky hodně zatlačily servisem a bohužel jsem holkám nedokázala balón připravit tak, jak bych si představovala. Pak jsme se těžko prosazovaly proti vysokým blokům soupeřek, které nás měly dobře načtené a ubránily nás. Jejich útok byl hodně razantní, a když jsme si na něj sáhly, tak si narážely míč o naše ruce,“ mrzelo Kateřinu Valkovou.

České volejbalistky vstoupily do ME debaklem s Ázerbajdžánem.

„Musíme si při sobotním dnu volna zápas probrat a přijít na důvod, proč jsme přestali hrát agresivně. Hlavně se z té úvodní prohry musíme otřepat, protože v neděli to bude už opravdu o našem setrvání v turnaji,“ doplnil řecký kouč v českých službách už směrem k zápasu proti krajankám.