ČR - Srbsko 0:3Volejbalistky se silného Srbska nebály, jenže v koncovkách setů neuspěly

Gandža

České volejbalistky sice statečně vzdorovaly bronz obhajujícímu Srbsku, ale nakonec po 93 minutách prohrály svůj úvodní zápas ME v azérbájdžánské Gandže 0:3 po setech 22:25, 16:25, 23:25. Klíčový zápas o postup ale čeká národní tým až v sobotu proti Belgii.

Svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera sehrály se stříbrnými medailistkami z loňských olympijských her v Riu vyrovnanou partii v úvodním a třetím setu, jenže když favoritky potřebovaly. Když favorit potřeboval, tak zvýraznily razanci své hry, měly dokonalejší příjem, a ani na pátý pokus se tak Česku na ME nepodařilo Srbky, patřící do absolutní světové špičky, obrat alespoň o set.

Češky začaly hodně odvážně, dokázaly na favoritky tlačit servisem a vedením 11:9 přiměly srbského kouče vzít si oddechový čas. Zbraní reprezentace při povedeném vstupu do utkání byly také velmi dobrý příjem a precizní bloky a stav 16:14 dával nečekaně naději do koncovky setu, jenže vzápětí Srbky při podání Stevanovičové uhrály šest bodů v řadě a už náskok z ruky nepustily.

Po 31 minutách soupeřky proměnily hned první setbol, když jim na síti dominovaly Boškovičová s Mihajlovičovou. Ráz druhého dějství určilo brzy získané srbské vedení 8:2. Český tým už se nemohl tolik spoléhat na servis. Příchod střídající Havelkové sice chvíli oživil jeho projev, ale vše už probíhalo v režii obhájkyň bronzu.

Po nově zavedení desetiminutové pauze došlo na třetí dějství, v němž českým ženám znovu začaly fungovat jejich volejbalové zbraně a bylo z toho jejich slibné vedení 15:10, když útok s chutí řídila nestarší hráčka týmu, 30letá Havlíčková Kocmanová. Srbsko ale dokázalo ztrátu v koncovce setu znovu smazat a po hodině a půl boje slavit první výhru.