Brazílie - Česko 3:1Volejbalistky začaly MS odvážně, dokonce obraly Brazílii o set

Vzdorovaly velkým favoritkám nebojácně, dokonce v nizozemském Arnhemu obraly Brazílii o set. Přes enormní bojovnost a herní odvahu české volejbalistky nakonec v úvodním utkání MS podlehly stříbrným olympijským medailistkám až po téměř dvou hodinách 1:3 při setech 20:25, 16:25, 25:22 a 18:25.

Česká volejbalová reprezentace při odletu na MS .

Na mistrovství světa se české ženy vrátily po dvanácti letech v pozici outsiderek, kterou ještě umocňuje pro ně extrémně těžká skupina D, která se celá odehraje pod zataženou střechou na fotbalovém stadionu Vittsese Arnhem. Na ploše vyrostla tři hřiště a reprezentantky byly samy překvapeny, že jejich utkání bylo určeno na hlavní kurt.

Proti volejbalovému gigantu začaly nebojácně. I když takřka neprostupné bloky Brazilek dělaly českému týmu potíže, díky velkému hernímu entuziasmu s nimi držel krok. Mohl se opřít o výborný příjem, hodně práce v poli odvedla mladičká Daniela Digrinová na liberu a v útoku občas pomohly i nápadité ulívky.

Ilustrační foto.

Za nerozhodného skóre 16:16 tak musel brazilský kouč své družstvo vyburcovat během time-outu. Následně při servisu Carol da Silvaové se ale favoritkám povedlo uhrát pět bodů v řadě, když útok národního týmu trochu ztratil razanci. Soupeřky tak mohly jít do koncovky prvního setu s uklidňujícím vedením a za pětadvacet minut ho skutečně získaly.

Reprezentantky ale neslevily z výborné herní úrovně ani v úvodu druhé sady. Před bouřlivou kulisou vytvářenou několika tisíci diváky i živě hrající kapelou, dokonce národní tým chvíli vedl. Na tribunách byly vidět i české vlajky a zněl uznalý potlesk, když univerzálce Gabriele Orvošové vycházelo pestré zakončení.

Smečařka Gabi Guimaraesová ale jako správná kapitánka svůj tým rychle srovnala, brazilskou hru na síti hodně zpevňovala Caroline de Oliveiraová-Gattazová a Češkám se nedařilo jí stavěné bloky vytloukat. Pro reprezentantky bylo v této fázi složité složit míč, za stavu 14:18 se navíc povedlo soupeřkám definitivně utéct zase pěti body v řadě. Tato brazilská šňůra vlastně vyřešila tajenku druhého setu.

Volejbalistka Ela Koulisiani při odletu volejbalové reprezentace na MS do Nizozemí.

České volejbalistky ale nedaly hlavu dolů, extrémně dřely při obraně v poli a podařilo se jim i ve třetím dějství soupeřky díky útočné odvaze Andrey Kossányiové i Michaely Mlejnkové potrápit. Při skóre 21:21 mohla být koncovka setu naprosto otevřená. Hodně nadějně to bylo, když se pak při servisu Kateřiny Valkové povedlo uhrát tři míče v řadě a druhý český setbol už vyšel.

Brazilky chvíli působily zaskočeně, že ještě není konec utkání. Neustále ale držely všechny své hvězdy ve hře a vzpamatovaly se až pěti uhranými míči v řadě znamenající jejich vedení 14:8, když útok kromě Guimaraesové táhla i Kisy Nascimentová. České hráčky se přes výraznou rotaci blíž ve skóre už nedostaly, ale na palubovce nechaly všechno, co v sobě v sobotním večeru našly.

Volejbalistka Andrea Kossányiová

„Jsem opravdu hrdý na to, jak se holky rvaly o každý balón. Pro nás šlo o hodně obtížný start, ale tlak byl i na soupeřky, které musely vyhrát. Děvčata se snažila překvapit a když hrála uvolněně se správnou mírou rizika, tak jim to i vycházelo. Na příjmu to bylo s maximální obětavostí, možná byl potřeba ještě agresivnější servis, čímž by se trochu víc odtlačila Brazílie od sítě," mínil řecký trenér českého družstva Jannis Athanasopulos.

V rozhodujících momentech se podle něj přece jen projevil rozdíl v kvalitě útočného projevu, český neměl takový důraz jako u soupeřek. „Musíme si ale uvědomit, že proti nám stál druhý nejlepší tým světového žebříčku," připomněl kouč. V základní části Češky narazí ještě na další dvě družstva z absolutní špičky Japonsko (už v pondělí) a Čínu.

Cesta ke splnění odvážného snu o postupu ze skupiny by ale podle kouče možná mohla vést přes Argentinu a Kolumbii. „Máme jediný plán, předvést náš nejlepší volejbal a užít si každý moment šampionátu, na němž jsou všechny reprezentantky poprvé," tvrdil Athanasopulos.