Článek
Ročník formule 1 je přesně v polovině. Dvanáctý závod sezony se v neděli uskutečnil v anglickém Silverstonu a doprovázelo ho typické britské počasí. Od samého úvodu byla trať mokrá, a i v průběhu Velké ceny se piloti museli vypořádat s hustým deštěm.
Pro Alonsa šlo o závod plný zklamání a špatných rozhodnutí. Dvojnásobný mistr světa skončil devátý, jeho týmový kolega Lance Stroll dokonce chvíli útočil na pódiové umístění, ke konci se však propadl na sedmé místo. Přestože poprvé v sezoně bodovaly v jednom závodě oba jezdci Aston Martinu, Alonso cítil, že má na víc.
Alonso se už v závodě do vysílačky divil, jak se oproti startovnímu sedmému místu propadl pořadím, zatímco Stroll se vyhoupl ze 17. pozice na startu. Do vysílačky si rýpnul, že je zajímavé, že u kanadského parťáka strategie zabírá, ale u něj se nikdy žádný odvážný tah nevyplatí.
Později se vyjádřil i na adresu obvyklého tvrzení, že déšť, mokro a složité podmínky nahrávají rychlým a zkušeným jezdcům, protože mažou rozdíly monopostů. Třiačtyřicetiletý Španěl označil tuto lidovou moudrost za nesmysl.
„Sice mám zkušenosti, ale v kokpitu nemám k dispozici všechna data. Nemám přehled o spoustě důležitých informací. Nevidím radar, teploty pneumatik, jejich drolení, časy na kolo ostatních jezdců. To všechno by mi pomohlo,“ vysvětloval svůj pohled účastník rekordních 413 startů ve Velkých cenách F1.
„Pořád je tady spousta faktorů, o kterých vědí jen v boxech a proto, když mě zavolají na přezutí pneumatik, tak poslechnu. Mám přehled o stavu trati a mohu jich jako jezdec využít, ale kromě toho moc dělat nejde,“ pokračoval Alonso.
„Takže kdokoliv říká, že je to jezdec, kdo určuje úspěch nebo neúspěch závodů v dešti, říká blbosti. Závody formule 1 jsou řízeny daty a parametry vozů. To je to, co s pomocí vhodně zvolené strategie rozhoduje závody, ale i sem se může vkrást chyba.“
Formule 1 2025
Letošní sezona seriálu formule 1 začala 16. března Velkou cenou Austrálie a končí 7. prosince v Abú Zabí. Titul mezi jezdci obhajuje Nizozemec Max Verstappen z Red Bullu a mezi stájemi britský McLaren.