Hlavní obsah

Volejbaloví Lvi dražili pro Ukrajinu, pomáhala i olympionička Březinová

13. 3. 2022 18:52

Takovou sumu nikdo nečekal. Pražští Lvi přivítali v závěrečném kole volejbalové extraligy Beskydy. Více než o výsledek šlo o charitu. Během klání a následné aukce dresů domácích a dárku od patronky utkání krasobruslařky Elišky Březinové se vybralo 127 438 korun. Výtěžek z dražby, tedy 107 200 korun, půjde na sbírku SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni. Zbytek, částka za dobrovolné vstupné, dostane rodina nahrávače Lvů Ivana Pljaseckého. „Nemám slov, děkuji všem,“ popisoval v emocích 24letý volejbalista. „Moji nejbližší vyrazí v pondělí do Česka. Mám dva dny na to sehnat bydlení pro deset lidí. Zatím se mi to bohužel nedaří.“

Foto: VK Lvi Praha

Olympionička Eliška Březinová přišla v roli patronky zápasu podpořit pražské Lvy na jejich zápas volejbalové extraligy. Do dražby na pomoc Ukrajině věnovala krasobruslařka své triko.

Článek

Ukrajina čelí ruské agresi, umírají vojáci i civilisté. Ze země prchají lidé ve strachu o život. Pomáhat se snaží celý svět a pozadu nechtěli zůstat ani pražští volejbaloví Lvi. Ve snaze vybrat finance se rozhodli mimo jiné uspořádat dražbu. Největší zájem byl podle očekávání o tričko s portrétem a podpisem české olympioničky Elišky Březinové. Vítěz za něj vysázel deset tisíc korun.

„Je to úžasné. Jsem moc ráda, že se svedl o můj dárek takový boj a peníze podpoří Ukrajinu," zdůraznila krasobruslařka, která neváhala ani chvíli a akci podpořila. „Rusko začalo nesmyslnou válku. Je smutné, že lidé přišli o domovy a rodiny se rozdělily. Situace je složitá," povzdechla si reprezentantka. „Bylo vidět, jak se všichni snaží pomoci. Věřím, že vybraná částka pomůže těm pravým."

Dres Ivana Pljaseckého se nakonec prodal za částku jen o 500 korun nižší. Podobný úspěch druhému nahrávači Lvů vyrazil dech. „Myslel jsem si, že bude vydražen ze slušnosti tak za tisícovku. Nakonec to bylo napínavé," usmíval se volejbalista. Během slavnostního úvodu, kdy zazněla ukrajinská hymna, jen stěží ovládal emoce. „Bylo úžasné vidět všechny lidi, co přišli a věnovali peníze naší zemi. Měli u sebe vlajky, cítil jsem obrovskou podporu," děkoval. Od začátku konfliktu se zúčastnil už druhého benefičního utkání. „Prožívám je stále stejně. Možná ještě emotivněji, situace u nás se totiž každým dnem zhoršuje."

S rodinou je Pljasecki v kontaktu každý den. „Snažím se zůstat nad věcí, ale jde mi to těžko," přiznal. V kabině Lvů je válka na Ukrajině každodenním tématem. „Všichni v klubu mě podporují a prožívají se mnou problémy," ocenil. Teď vše dospělo do bodu, kdy dobré slovo nestačí. „Celá moje rodina je u mámy ve Žmerynce, kde jsou relativně v bezpečí. Uvidíme, jak dlouho. Válka už je na celé Ukrajině a nikdo netuší, kdy mu začnou střílet do oken," popsal krutou realitu hráč. Proto se většina jeho nejbližších včetně malých dětí přesune do Česka. „Máma zůstane, ta nechce opustit vlast. Babička nemůže chodit a sedět dva dny v autě by nevydržela."

Sehnat přístřeší pro tolik lidí není jednoduché. Vybraných 20 238 korun ze vstupného Pljaseckému trochu uvolní ruce. Stejně tak nabídka spoluhráče Tomáš Kriška, který je ochoten nejbližší rodinné příslušníky spoluhráče ubytovat u sebe na Slovensku. Ivanova rodina však chce do Prahy, kde má alespoň jednoho příbuzného. „Musím se snažit a něco sehnat," řekl rozhodně volejbalista.

Foto: VK Lvi Praha

Volejbaloví Lvi Praha podpořili Ukrajinu. Dražili dresy, z výtěžku podpoří humanitární organizaci i rodinu ukrajinského hráče.

Také on už si všiml změny v náladě některých Čechů. Vedle výrazné solidarity se objevují i hlasy, aby si Ukrajinci pomohli sami. „Naše země je blízko hranic Evropské unie. Nyní nepomáháte jen nám, ale i sobě. Třeba i proto, aby brzy nepřišla válka až sem," vzkázal Pljaseckij. „Jsem přesvědčený, že pokud by potřebovali pomoci Češi, Ukrajinci by také nestáli se založenýma rukama."

V utkání s Beskydy dostal mladý nahrávač více prostoru než obvykle a přispěl k vítězství 3:1. Nyní je jasné, že Lvi zakončili základní část na čtvrtém místě a čtvrtfinále s Kladnem zahájí 26. března v Unyp areně. „Bylo jedno, s kým budeme hrát. Extraligu letos může vyhrát šest týmů. Máme formu, nemusíme se nikoho bát. Chceme postoupit," uzavřel Pljaseckij.

Reklama

Související témata: