Česko - Švédsko 27:27 Výkon na hranici možností. Remíza s vicemistry světa však házenkářům na postup nestačí

Hořký konec na mistrovství Evropy. Čeští házenkáři v Bratislavě dokázali uhrát se Švédskem remízu, která jim ale k postupu mezi nejlepší dvanáctku vinou horšího skóre nestačí. Do hlavní fáze postupuje kromě vítězů skupiny Španělska právě vicemistr světa. Národní tým předvedl výtečný výkon na hranici možností, několikrát ale nevyužil šanci dostat se do vedení.

Jakub Hrstka (vpravo) a Švéd Albin Lagergren.

Skóre otevřel už první střelou v zápase Kašpárek. Následné minuty však byly na góly velmi chudé. Češi skvěle bránili, ale o šanci vypracovat si náskok přicházeli technickými chybami. Švédsko tak skóre otočilo na 3:2 a od té doby už nepustilo reprezentanty do vedení.

Ovšem národní tým zase nenechal Švédy odskočit na výraznější rozdíl zejména díky aktivnímu Tomáši Pirochovi. Ten nasázel jen v první půli čtyři branky, držel se v kontaktu. Těsný náskok si mohli vzít Češi zpět dvakrát před koncem poločasu. Patzel ale z proskoku branku netrefil a Čípa vychytal gólman Palicka. Před sirénou pak upravil skóre na 11:12 Claar.

Ve druhé půli poprvé naskočil na palubovku Tomáš Babák a dvěma góly v krátkém sledu držel pro české reprezentanty vyrovnaný stav. Soupeř poté ovšem poprvé v zápase odskočil na rozdíl tří branek. Čechům se poté dlouze nedařilo Švédy ubránit a pětkrát v krátkém sledu zahrával kanonýr Hampus Wanne sedmičku. Jednou se Tomáši Mrkvovi povedlo sedmimetrový hod lapit, ovšem kvůli přešlapu Dominika Soláka se pokus opakoval a Wanne tentokrát uspěl.

Ani třígólová ztráta však národní tým nepoložila. Díky dobrým zákrokům Mrkvy snížil Babák a následně srovnal dravým průnikem Patzel. Češi poté mohli jít i do vedení, ale opět se dopustili laciné technické chyby.

V elektrizující atmosféře bratislavské arény Ondreje Nepely se český tým rval o každý míč a zejména díky skvělé produktivitě trápil favorita do poslední minuty. Švédští gólmani si dle statistiky nepřipsali ve druhém poločase ani jeden zákrok! Úderný švédský útok si ale dokázal poradit i se střelami z těžkých pozic a Mrkva smolně dvakrát za sebou nedokázal udržet míč před brankovou čárou.

Čtyřicet sekund před koncem srovnal Babák na 27:27. Češi potřebovali ubránit a ještě skórovat. První část zvládli, když si Solák devět sekund před sirénou vynutil útočný faul, jenže jeho následnou přihrávku do protiakce křídelník Tomáš Číp nezpracoval.

Zklamaní reprezentanti tak po třech skvělých výkonech, když dokázali potrápit Španělsko, porazit Bosnu a remizovat se Švédskem, na mistrovství Evropy končí. Skupina smrti se jim stala osudnou.

Známých je deset z 12 postupujících
Na ME je známých deset z 12 postupujících týmů ze základních skupin. K Dánsku, Španělsku, Německu a Polsku, které si účast v další fázi zajistily už dříve, dnes přibyly Rusko, Černá Hora, Chorvatsko, Francie, Švédsko a Norsko. Vyřazeni jsou naopak předloňští semifinalisté Slovinci.
Slovinci v přímém souboji o postup do jedné ze dvou čtvrtfinálových skupin s Černou Horou dlouho vedli, ale nakonec i díky dvěma zákrokům černohorského brankáře Nebojsy Šimiče v závěru utkání prohráli 32:33.
Do dalších bojů neprošli ani Slováci, kteří v Košicích nestačili na suverénní Rusy. Stoprocentní bilanci udrželi také olympijští vítězové z Francie, mistři světa Dánové a obhájci titulu Španělé. Postup si podle předpokladů s přehledem pohlídali rovněž Norové a Chorvati.
O zbývajících dvou postupových místech se v úterý rozhodne ve skupině B, v níž mají ještě šanci všechny čtyři celky.
Mistrovství Evropy házenkářů:
Skupina E (Bratislava):
ČR - Švédsko 27:27 (11:12)
Sestava a branky: ČR: Mrkva, Mizera - Hrstka 4, Bečvář, Jurka, Piroch 5, Kašpárek 2, Reichl 3, Babák 6, Číp 1, Petrovský 1, Vančo, Klíma 3, V. Patzel 2, Solák, Franc.
Nejvíce branek Švédska: Wanne 5/5, Sandell 5. Rozhodčí: Gubica, Miloševič (oba Chorv.). Vyloučení: 4:3. Sedmimetrové hody: 0 - 5/5. Diváci: 1368 (omezený počet)
Bosna a Hercegovina - Španělsko 24:28 (14:12)