TTT Riga - ZVVZ USK Praha 52:103Žabiny porazily londýnské Lvice a jsou blízko postupu. USK slaví vysokou výhru

Basketbalistky Žabin zvítězily v 5. kole Evropského poháru nad londýnskými Lions 68:41, ve skupině K vybojovaly třetí vítězství a jsou velmi blízko postupu do vyřazovací části. Nejlepší hráčkou Brňanek byla Natálie Stoupalová se 14 body a 10 doskoky.

Druhý zápas skupiny mezi Kelternem a Castors Braine se hraje ve čtvrtek, a pokud v něm zvítězí hostující Belgičanky, které vedou skupinu, budou mít Žabiny postup z druhého místa jistý.

Potvrdit pak postup při premiérové účasti v druhé nejvýznamnější klubové soutěži budou Brňanky moci v posledním utkání příští týden ve čtvrtek v německém Kelternu. Při nepříznivé shodě výsledků by jim ale tři výhry ve skupině měly stačit na případný postup z třetího místa, ten se bude týkat čtyř ze šesti týmů Východní konference.

Žabiny vyhrály v Londýně o osm bodů a výborně vstoupily i do odvety. Ubránily drtivou většinu střeleckých pokusů britského mistra a samy se pestrou kombinační hrou dostaly už po první čtvrtině do osmnáctibodového vedení. "Holky skoro nechybovaly a odvedly výborný výkon zejména v obraně," řekl trenér Žabin Viktor Pruša.

Londýnský celek po první přestávce zlepšil střelbu, přidal na důrazu a držel s brněnským týmem krok. Nedokázal se ale přiblížit na takový rozdíl, který by mohl znamenat alespoň náznak obratu. Žabiny vítězství ve druhé půli ještě výrazně navýšily.

USK Praha slaví vysokou výhru

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály v 6. kole Evropské ligy na hřišti TTT Riga jednoznačně 103:52, připsaly si čtvrté a zároveň rekordní vítězství v sezoně. Na hranici 20 vstřelených bodů dosáhly María Condeová (25), Brionna Jonesová (22) i Alyssa Thomasová (20), double double zaznamenala Dragana Stankovičová díky 13 bodům a 10 doskokům. Další zápas čeká tým trenérky Natálie Hejkové za týden doma proti Benátkám.

Domácí tým, který měl dosud na kontě dvě vítězství z pěti zápasů, se dostal do vedení dvakrát jen v úplném úvodu, ale jedenáctibodová šňůra českých šampionek znamenala vedení 13:4. Po úvodní čtvrtině hostující celek vedl už 18 bodů. Střelecky se činily v první čtvrtině především Condeová a Alyssa Thomasová, které daly po 12 bodech.

Domácí tým se mezi 9. a 19. minutou vůbec střelecky neprosadil a byla z toho šňůra 23 bodů USK a vedení 49:12. Trojka Ievy Korzaneové v čase 18:43 zabránila tomu, aby Riga odehrála celou čtvrtinu bez jediného bodu.

Lotyšský celek se pak střelecky chytil a ve třetí čtvrtině poprvé dokázal odehrát vyrovnanou pasáž. Ale Pražanky domácím nakonec jedenáctibodovou šňůrou nedopřály ani dílčí úspěch v podobě vyhrané jedné části a třetí čtvrtinu vyhrály 27:19. Stobodovou hranici Pražanky překonaly v tomto ročníku poprvé a přehoupla je přes ni 75 sekund před koncem Jonesová.

Evropský pohár basketbalistek - 5. kolo:
Skupina K:
Žabiny Brno - London Lions 68:41 (23:5, 41:24, 57:27)
Nejvíce bodů: Stoupalová a Záplatová po 14, Hamzová a Holmesová po 9 - Nortonová 13, Leonardová 8, Leedhamová 7.
1.Žabiny Brno532363:3318
2.Castors Braine431280:2517
3.Londýn523326:3597
4.Keltern413265:2935
Evropská liga basketbalistek - skupina A, 6. kolo:
TTT Riga - ZVVZ USK Praha 52:103 (12:30, 17:51, 36:78)
Nejvíce bodů: Pulvereová 16, J. Thomasová 12, Jasaová 7 - Condeová 25, Jonesová 22, A. Thomasová 20. Fauly: 26:17. Trestné hody: 9/8 - 35/29. Trojky: 6:4. Doskoky: 26:47.