Článek
Byl jedním z nejprobíranějších jezdců v minulém ročníku formule 1. Mexičan Sergio Pérez doplatil na nedostatečné bodové zisky v druhé polovině sezony a v Red Bullu po čtyřech letech skončil.
Nyní se však zdá, že by jeho absence v šampionátu mohla být brzy minulostí. Pérez je jedním z hlavních favoritů na zisk jezdeckého místa v nové stáji Cadillac, která se do formule 1 zapojí příští rok.
O víkendu se letos poprvé pojede závod na americké půdě – území Cadillacu. V Miami se chystá setkání vedení nové stáje. Ta má důvod k oslavám, protože nejenže od sezony 2026 rozšíří startovní pole, ale před pár dny dostala zelenou i jako výrobce pohonných jednotek.
Jedním z témat bude i jezdecké složení Cadillacu pro příští rok. Na startovním roštu bude díky vstupu americké stáje o dva piloty víc a díky tomu se dá jistě říct, že uvidíme dva jezdce, kteří letos v šampionátu nenastupují.
Nejčastěji skloňovanými jmény jsou kromě Péreze i loňský jezdec Sauberu Valtteri Bottas, jenž letos působí jako testovací a rezervní pilot Mercedesu a Čou Kuan-jü. Ten stejnou funkci vykonává pro Ferrari. Mluví se i o ambici Cadillacu mít alespoň jednoho amerického jezdce a v tomto ohledu je zmiňován Colton Herta. Čtyřiadvacetiletý jezdec je s partnery stáje spojen v americké závodní sérii IndyCar.
K Pérezovu návratu řekl svoje i Jonathan Wheatley, bývalý sportovní ředitel Red Bullu. Podle něj je Mexičan více než připraven na okamžitý návrat za volant jednoho z monopostů. „Myslím si, že Checo (Pérez) si snadno najde rytmus s novým týmem. Sezona 2024 pro něj byla obtížná, protože seděl na jednom z nejobtížnějších míst ve formuli 1, hned vedle Maxe Verstappena,“ řekl Wheatley pro web Formula.hu.
„Při zpětném pohledu si všimnete, že měl s vozem víc problémů než Max a kvůli tomu skončil. Zdá se ale, že letos je situace ve stáji obdobná,“ zastával se současný šéf Sauberu Wheatley Péreze a připomněl, že problém s monopostem Red Bullu měli letos Lawson i Cunoda.
„Checo velmi dobře rozumí technickým záležitostem kolem auta. Z mé zkušenosti vždy dával mechanikům jasné a srozumitelné instrukce a zpětnou vazbu o tom, jak se auto chová. Je to profesionální, talentovaný a velmi rychlý pilot, s nímž je radost spolupracovat,“ nešetřil Wheatley chválou.
To všechno jsou důvody, které by mohly nově vzniklou americkou stáj Cadillac přesvědčit, že právě Mexičan je tím pravým pro jeden z jeho vozů a že i ve 35 letech má pořád co nabídnout.
V Mexiku se bude jezdit další tři roky
V Pérezově rodné zemi se bude závodit minimálně do sezony 2028. Pořadatelé ve čtvrtek oznámili prodloužení smlouvy o tři roky. Pevnou součástí šampionátu je okruh pojmenovaný po bratrech Rodríguezových již deset let. Letošní Velká cena Mexika se pojede 26. října.