Hlavní obsah

Šokující moment v posledním kole! Nic podobného jsem nezažil, říkal šampion

pan, rjmSport.cz
2. 8. 2020 17:42

Dejte si kafe, je rozhodnuto. Situace v závěru Velké ceny Británie F1 vypadala totiž naprosto jasně. Jinak nudný závod nabídl poslední dobou tradiční obrázek. Jak se stalo v letošní sezoně zvykem, kralovali jezdci Mercedesu. Na prvním místě Lewis Hamilton, na druhém jeho stájový parťák Valtteri Bottas. Skutečné drama nedělního závodu se vešlo do závěrečných okruhů a přineslo zvlášť jezdcům německé stáje infarktové stavy.

Foto: Frank Augstein, Reuters

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Británie F1 i přes velké potíže s pneumatikou v posledním kole. Možná nemohl uvěřit, že závod opravdu vyhrál.Foto: Frank Augstein, Reuters

Článek

První šok zažili příznivci Mercedesu v 50. kole, kdy Bottasovi selhala pneumatika a finský jezdec musel zamířit do boxů. Za suverénního lídra Hamiltona se tak dostal Max Verstappen. Belgický jezdec si díky velkému náskoku na třetího Leclerca mohl ve snaze získat bonusový bod za nejrychlejší kolo dovolit zajet do boxů pro nové pneumatiky a tato taktika se mu nakonec stala kuriózně i osudnou.

Boj o první místo totiž k řešení v daném momentu nebyl, Hamilton si držel v čele závodu luxusní náskok a v klidu mířil za svým 87. vítězstvím v kariéře. Drama v Silverstonu však mělo teprve gradovat. V posledním kole nejdříve selhala pneumatika Carlosi Sainzovi, vzápětí se do úplně stejných problémů dostal samotný Brit.

Foto: Bryn Lennon, Reuters

Obrovská radost tryskala z britského pilota F1 Lewise Hamiltona po triumfu ve Velké ceně Británie.Foto: Bryn Lennon, Reuters

A obrovský, zprvu více než půlminutový, náskok šestinásobného mistra světa každým metrem doslova mizel pod prasklými pneumatikami. Hamilton s vypětím všech sil a s trochou nadsázky po ráfku doslova doklopýtal do cíle s šestisekundovou rezervou na Verstappena a posedmé ovládl Velkou cenu Británie.

"Až do posledního kola šlo všechno hladce. Najednou jsem viděl, že pneumatika praskla, v tu chvíli mi poskočilo srdce. Myslel jsem, že poslední dvě zatáčky už neprojedu. Snažil jsem se udržet rychlost a modlil jsem se, aby to vydrželo. Díky bohu všechno dopadlo dobře. V posledním kole jsem nikdy nic podobného nezažil, fakt se mi skoro zastavilo srdce," popsal drama závěrečných stovek metrů šampion.

Verstappenova zastávka v boxech na výměnu pneumatik se tak jezdci stáje Red Bull nakonec stala v útoku na první místo osudná. Kdyby do boxů nezajel, závod by s největší pravděpodobností vyhrál.

"Měl jsem štěstí i smůlu. Na Mercedes jsme neměli, navíc deset kol před koncem už moje pneumatiky nevypadaly dobře. Když Valtterimu praskla guma, stáhli mě do boxů kvůli nejrychlejšímu kolu, ale druhé místo je i tak super výsledek," prohlásil.

Na třetím místě skončil Charles LeClerc z Ferrari, smolař Bottas dojel na jedenáctém místě.

Velká cena Británie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Silverstonu:
1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:29:51,105
2. Verstappen (Niz./Red Bull) -5,856
3. Leclerc (Mon./Ferrari) -18,474
4. Ricciardo (Austr./Renault) -19,650
5. Norris (Brit./McLaren) -22,277
6. Ocon (Fr./Renault) -26,937
7. Gasly (Fr./Alpha Tauri) -31,188
8. Albon (Thaj./Red Bull) -32,670
9. Stroll (Kan./Racing Point) -37,311
10. Vettel (Něm./Ferrari) -41,857.
Nejrychlejší kolo: Verstappen.
Průběžné pořadí MS (po 4 závodech):
1. Hamilton 88 b.
2. Bottas (Fin./Mercedes) 58
3. Verstappen 52
4. Norris 36
5. Leclerc 33
6. Albon 26
Pohár konstruktérů:
1. Mercedes 146
2. Red Bull 78
3. McLaren 51
4. Ferrari 43
5. Racing Point 42
6. Renault 32
7. Alpha Tauri 13
8. Alfa Romeo 2
9. Haas 1

Reklama

Související témata: