Salač na kvalifikaci nenavázal, v Misanu dojel dvacátý

13. 9. 2020 10:40Aktualizováno 13. 9. 2020 15:28

Motocyklista Filip Salač nenavázal ve Velké ceně San Marina na kvalifikační výsledek a body v Misanu nezískal. Po startu z desáté pozice, která byla v sedmém závodě Moto3 v sezoně jeho letošním maximem, dojel až dvacátý. Nebodoval ani Jakub Kornfeil na stroji s elektrickým pohonem, v kategorii MotoE obsadil 16. místo. V královské kubatuře MotoGP slavil premiérové prvenství Ital Franco Morbidelli a tleskalo mu 10 000 diváků, kteří od místních úřadů dostali poprvé po koronavirové pauze možnost být na tribunách.

Český motocyklista Filip Salač.

Třídu Moto3 vyhrál Brit John McPhee, který vybojoval první vítězství v ročníku a třetí v kariéře. Salač se hned po startu propadl, sice se držel ve velké čelní skupině, ale pohyboval se jen na hranici druhé a třetí desítky. Bez bodů skončil popáté v sezoně, nejlépe letos dojel osmý v Kataru ještě před koronavirovou pauzou a pak už bodoval jen jako 12. minule ve štýrské GP.

Vedení v šampionátu udržel Španěl Albert Arenas, přestože po pádu v závěru také nebodoval. Na pouhých pět bodů se k němu přiblížil díky druhému místu Japonec Ai Ogura. Šestadvacetiletý McPhee, který slavil první triumf v MS už v roce 2016 při české Grand Prix v Brně, si upevnil třetí pozici.

Dokonce dva pády měl lídr královské kubatury MotoGP Fabio Quartararo a francouzského jezdce to stálo první místo v průběžném pořadí. O šest bodů se před něj posunul Ital Andrea Dovizioso a stačilo mu k tomu sedmé místo.

V závodě se dlouho schylovalo k absolutnímu triumfu jiných italských jezdců, ale v posledním kole připravil Valentina Rossiho o třetí místo a zároveň 200. pódiové umístění v MotoGP Španěl Joan Mir. Před ním si pro životní druhé místo dojel exmistr světa Moto2 Francesco Bagnaia, který se přitom vrátil do šampionátu po zlomenině nohy z Brna a třech vynechaných Velkých cenách.

S náskokem vyhrál Morbidelli, který se stal v šestém závodě sezony pátým vítězem. Pětadvacetiletý rodák z Říma se dočkal prvního triumfu od přestupu do elitní kategorie a prvního v MS od roku 2017, ve kterém vybojoval všech svých osm předchozích vítězství v kariéře a stal se šampionem Moto2.

"Tohle musím nejprve zpracovat. Jsem úplně ohromený," rozplýval se Morbidelli. "V posledních kolech jsem přemýšlel o tom, že před sedmi lety jsem tu jel v italském šampionátu a vyhrál. Je to stejný pocit, ale tohle je mnohem mnohem větší věc," dodal vítěz.

Co se nepovedlo domácím pilotům v MotoGP, dokázali jejich kolegové předtím v Moto2. Druhé vítězství v sezoně vybojoval lídr šampionátu Luca Marini, za ním projeli cílem jeho největší pronásledovatelé v MS Marco Bezzecchi a Enea Bastianini.

Kornfeil si v MotoE oproti kvalifikaci o příčku polepšil, ale podruhé ze tří startů v sezoně zůstal bez bodů. Od patnáctého místa jej dělily téměř tři sekundy. Maximem pilota, který se do šampionátu zapojil půl roku po ukončení kariéry v silničním MS, zůstalo 12. místo z předchozího závodu v Jerezu.

Premiérový triumf vybojoval v Misanu vítěz kvalifikace Matteo Ferrari z Itálie. V čele průběžného pořadí se udržel díky třetímu místu Švýcar Dominique Aegerter.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu (Itálie):