Salač odstartuje do motocyklové Velké ceny Španělska z páté řady

Filip Salač se kvalifikoval do Velké ceny Španělska třídy Moto2 čtrnáctým časem a v neděli odstartuje z páté řady. Jediný český účastník mistrovství světa po třináctém místu v trénincích postoupil rovnou do druhé části kvalifikace pro 18 nejlepších, v níž ztratil sekundu a půl na nejrychlejšího Španěla Fermína Aldeguera.

Filip Salač v akci

Dvaadvacetiletý Salač se pokusí v Jerezu navázat na Grand Prix Ameriky, na níž před dvěma týdny vybojoval první bod v sezoně.

V královské MotoGP získal svou první pole position na ducati bývalý šampion Marc Márquez ze Španělska, jenž si napříč třídami připsal 93. kvalifikační vítězství v kariéře. V následném sprintu start z prvního místa k vítězství nevyužil, po pádu skončil sedmý.

Krátký závod vyhrál španělský vicemistr světa Jorge Martín na ducati a zvýšil své vedení v MS před dnes druhým nováčkem Pedrem Acostou s KTM už na 29 bodů. Třetí dojel francouzský exmistr světa Fabio Quartararo na yamaze, ale dodatečně dostal kvůli nízkému tlaku v pneumatikách osmisekundovou penalizaci a klesl na pátou pozici. Na třetí místo se tak posunul osmatřicetiletý Španěl Dani Pedrosa, který v šampionátu skončil v roce 2018, ale jako testovací jezdec KTM absolvuje vybrané Velké ceny.

Sprint nedokončilo kvůli pádům devět jezdců včetně úřadujícího dvojnásobného mistra světa Francesca Bagnaii s ducati.

Kvalifikace na Velkou cenu Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu: