Článek
Nejprve klesl na druhé místo, ale ani umístění z kvalifikace na předchozí Velkou cenu Emilie Romagny mu nebylo souzeno, protože dalším šesti jezdcům se podařilo dokonale trefit načasování a v posledním měřeném kole po vypršení času odsunuli Salače za sebe. Znamenalo to propad do třetí řady roštu.
Salač nemusel absolvovat první část kvalifikace, protože se v kombinaci tří tréninků prosadil šestým časem rovnou do finále. Kvalifikační výsledek byl ale nakonec zatím jeho nejhorším umístěním v soutěžním víkendu v Portimau. V jednotlivých trénincích byl třetí, sedmý a pátý.
První pole position v kariéře si zajistil Španěl Sergio García. Salač za ním zaostal o 537 tisícin sekundy. Až ze 14. místa vyrazí do předposledního závodu sezony lídr pořadí Pedro Acosta. Sedmnáctiletý nováček ze Španělska má blízko k titlu mistra světa, šampionát vede s náskokem 21 bodů před Italem Dennisem Foggiou.
| Kvalifikace na Velkou cenu Algarve | |
|---|---|
| Moto3: | |
| 1. García (Šp./GasGas) | 1:47,274 |
| 2. McPhee (Brit./Honda) | -0,017 |
| 3. Adrián Fernández (Šp./Husqvarna) | -0,130 |
| ... | |
| 9. Salač (ČR/KTM) | -0,537 |
| MotoGP: | |
| 1. Bagnaia (It./Ducati) | 1:38,725 |
| 2. Miller (Austr./Ducati) | -0,104 |
| 3. Mir (Šp./Suzuki) | -0,168 |
| Moto2: | |
| 1. R. Fernández (Šp./Kalex) | 1:42,101 |
| 2. Gardner (Austr./Kalex) | -0,269 |
| 3. Di Giannantonio (It./Kalex) | -0,405 |








